אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות הקורונה: מעלות אישררה הדירוג של ביג מרכזי קניות צילום: חיים הורנשטיין

למרות הקורונה: מעלות אישררה הדירוג של ביג מרכזי קניות

חברת דירוג האשראי הותירה את הדירוג של החברה שמנהל חי גאליס ברמה של il.AA- באופק יציב; האנליסטים במעלות ציינו את היתרון של מרכזי הקניות הפתוחים, שהיו הראשונים לחזור לפעילות אחרי הסגר שנועד למנוע את הפצת הנגיף

19.05.2020, 11:53 | גולן חזני

חברת דירוג האשראי מעלות S&P הותירה אתמול (ב') את דירוג האשראי של חברת ביג מרכזי קניות ברמה של il.AA- באופק יציב. אשרור הדירוג הוא צעד מעניין, כשברקע הדירוג מעניין לאור העובדה שמרכזי הקניות והקניונים היו בין הראשונים להיפגע ממשבר הקורונה.

קראו עוד בכלכליסט

"אנו סבורים כי בעקבות התפרצות נגיף הקורונה תחול ירידה משמעותית ב-NOI בשנת 2020", כתבו האנליסטים יניב דיק וגיל אברהמי, "בין היתר בשל ההוראות הממשלתיות על סגירת בתי עסק שהוגדרו כלא חיוניים וההגבלות על התנועה בחודשים האחרונים, שפגעו בפדיונות מרבית השוכרים.

"כמו כן, אנו מניחים כי העלייה החדה בשיעור האבטלה עשויה להוביל לירידה בצריכה הפרטית וכפועל יוצא לירידה בפדיונות השוכרים. בתרחיש הבסיס שלנו אנו מניחים התאוששות מתונה והדרגתית ב-NOI החל ממחצית הרבעון השני של 2020 שתימשך גם ב-2021 ,אולם להערכתנו ה-NOI בשנת 2021 עדיין צפוי להיות נמוך בהשוואה לשנת 2019".

מתחם ביג פאשן באשדוד, צילום: אבי רוקח מתחם ביג פאשן באשדוד | צילום: אבי רוקח מתחם ביג פאשן באשדוד, צילום: אבי רוקח

כלכלני מעלות הוסיפו בצד היתרונות כי "המודל העסקי של החברה מאופיין במספר יתרונות תחרותיים: אופי הנכסים הפתוחים שהיו הראשונים לחזור לפעילות בהשוואה למרכזי מסחר סגורים, ועומס נמוך של דמי שכירות לפדיונות שוכרים יחסית למתחרים מובילים. להערכתנו, עומס דמי השכירות הנמוך תומך בשמירה על שיעורי תפוסה גבוהים ויוביל ללחץ מתון יותר מצד השוכרים להקלות נוספות בדמי השכירות.

"עם התפרצות משבר הקורונה והפעלת תקנות שעת חירום בישראל, הודיעה החברה כי לא תפעל לגבות את דמי השכירות הבסיסיים אלא כאחוזים מפדיון בלבד ברבעון השני של השנה. להערכתנו, אף שההקלות בדמי השכירות יהיו זהות באופיין ובהיקפן בהשוואה לחברות מובילות בענף, התגובה המהירה של הנהלת החברה תרמה לשמירה על מערכת יחסים הולמת עם השוכרים ועשויה לתרום בטווח הבינוני-ארוך על שמירה על מיצוב עסקי גבוה".

האנליסטים ציינו גם את צעדי המימון שביצעה הנהלת החברה בראשות המנכ"ל חי גאליס ואשר יחד עם הגמישות הפיננסית שלה תומך בפרופיל הסיכון הפיננסי של החברה: "בתחילת חודש מאי דיווחה ביג על הגדלה של מסגרת אשראי לכ-600 מיליון שקל והארכתה עד אמצע 2022, וכן על מו"מ להשגת מסגרת אשראי נוספת של כ-350 מיליון שקל עם תוקף זהה. מקורות אלה, בתוספת יתרות המזומן, מספיקים לכיסוי שירות החוב עד סוף 2021 ללא תלות מהותית בשוק ההון".

מעלות ציינה כי נכון לסוף 2019, לחברה יתרת חלויות של כ-1.7 מיליארד שקל. נכון למועד פרסום הדוח החברה כבר פרעה מתוך הסכום האמור סכום של 1.1 מיליארד שקל, וחברת הדירוג כתבו כי "תחת הנחות תרחיש הבסיס שלנו אנו צופים כי החברה תמשיך לעמוד ביחסים ההולמים את הדירוג הנוכחי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות