אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החל ממחר: בתי הכנסת והמסגדים יפעלו תחת מגבלות צילום: יריב כץ

דיווח שוטף

החל ממחר: בתי הכנסת והמסגדים יפעלו תחת מגבלות

בכל חלל בבית כנסת יוכלו לשהות עד 50 מתפללים, וימונה נאמן קורונה; מערב שבועות יתחילו לפעול גם המלונות, המסעדות, הברים, המועדונים ובריכות השחייה; שירות התעסוקה: 199 אלף דורשי עבודה חדשים מתחילת ההקלות; פגישה ראשונה בין נתניהו וכץ; 12 חולים חדשים אותרו היום

19.05.2020, 23:16 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

חולים פעילים מול מחלימים

23:00 - בתי כנסת ומסגדים ייפתחו מחר

לאחר לחצים כבדים שהופעלו מצד משרדי הפנים והדתות, הוחלט לפתוח את בתי הכנסת והמסגדים לתפילה כבר ממחר, תוך הגבלות ובהן שהייה של עד חמישים מתפללים קבועים בבית הכנסת, עטיית מסכות ומינוי "נאמן קורונה" בכל מניין.

בתי הכנסת ובתי התפילה ייפתחו רק עם מתפללים קבועים במקומות ישיבה קבועים - ועם הפרדה של מושב בין מתפלל למתפלל, או לחלופין מרחק של שני מטרים בין מתפלל למתפלל. עם זאת, החריג המתווה מצב שבו מגיעים אורחים לבית הכנסת, ודורש מרחק של שני מטרים מן המתפללים הקבועים - ולהתפלל בצד ובנפרד.

20:20 - 12 חולים חדשים אותרו היום

משרד הבריאות דיווח הערב כי היום אותרו עוד 12 אזרחים שנדבקו בקורונה. בכך הגיע מספר המאובחנים ל-16,659. עם זאת, הרוב המכריע של המאובחנים כבר החלימו מן המחלה - 13,435. מספר הנפטרים מן המחלה עלה היום בשניים ל-278. מספר המונשמים ירד כעת בארבעה ועומד על 38.

18:50 - פגישה ראשונה בין נתניהו וכ"ץ על מענקי עידוד התעסוקה התקועים

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום עם שר האוצר ישראל כ"ץ לישיבת עבודה ראשונה, כך דיווח היום נתניהו. נתניהו וכ"ץ התמקדו בפגישה בתמרוץ חזרה לעבודה ובהחזרת המשק לצמיחה. לדבריהם כ"ץ יציג השבוע לנתניהו מתווה סופי.

 

ישראל כץ ובנימין נתניהו, צילום: אוהד צויגנברג ישראל כץ ובנימין נתניהו | צילום: אוהד צויגנברג ישראל כץ ובנימין נתניהו, צילום: אוהד צויגנברג

 

כזכור לפני כמעט חודש הודיע נתניהו, בעקבות לחץ של רשתות הקמעונאות, כי הממשלה תחלק מענקים בהיקף של 6 מיליארד שקל. הגורמים המקצועיים מיהרו אז להודיע כי הכסף יחולק כמענקים לעידוד תעסוקה. המטרה היא לתמרץ חברות לקלוט בחזרה חלק נכבד ממעל מיליון העובדים שהוצאו לחל"ת, אולם מבלי ליצור תמריץ שלילי בהמשך בכך שיתעלמו ממעסיקים ששמרו על עובדיהם בתקופה זו, למרות שנפגעו מהקורונה.

 

אולם מאז, אגף התקציבים, בנק ישראל והמועצה הלאומית לכלכלה יושבים על המדוכה וטרם הציגו מתווה מוסכם. המתווה צפוי לקבוע תנאים של היקף ירידה במחזור וייקבע בסופו של דבר כי המענקים ינתנו רק עבור שיעור מסויים של העסקת עובדים. לאור העיכוב המשמעותי בשבוע שעבר הבהיר משרד האוצר כי עובדים שכבר הוחזרו לעבודה יכללו בחישוב לצורך המענק שיינתן בסופו של דבר.

 

 

18:40 - משרד החינוך: מיום ראשון הקרוב ישובו הצהרונים לפעול במתכונת מלאה

 

משרד החינוך הודיע כי החל מיום ראשון הקרוב הוא יאפשר להפעיל את הצהרונים במתכונת של קבוצות מעורבות. אולם נכון לכרגע, הדבר לא אושר ע"י משרד הבירואת. לאור זאת, עשרות אלפי תלמידים ברחבי הארץ יוכלו להמשיך את רצף יום הלימודים במסגרת בה ניתנת לתלמידים ארוחה חמה, תכנים חינוכיים, חברתיים וערכיים, העשרה וסיוע בשיעורי הבית.

 

 

16:50 - במלאת חודש לתחילת ההקלות על הסגר: כמאה אלף דורשי עבודה חדשים

 

נתונים שפרסם היום שירות התעסוקה מראים כי ביממה אחרונה נרשמו 1,356 דורשי עבודה וכי 6,209 חזרו לעבודה. עוד דווח כי מאז החלו ההקלות בסגר בתאריך ה-19.4, נרשמו בשירות התעסוקה 97,219 דורשי עבודה חדשים. בנוסף, דווח כי מאותו תאריך, מספר החוזרים לעבודה או כאלה שהודיעו על ביטול חל"ת עומד על 92,152.

 

 

16:24 - בריכות השחייה, המלונות והמסעדות ייפתחו בשבוע הבא - בכפוף לאישור הממשלה

 

ביום רביעי הבא, 27 במאי,צפויות להיכנס לתוקף הקלות להפעלת מסעדות, ברים, מועדונים, בריכות שחייה, מלונות וכן חוגים ותנועות נוער. מסעדות יוכלו לפעול בתפוסה מלאה רק עד מאה לקוחות. יישמר מרחק של מטר וחצי בין שולחנות. בבריכות השחייה יישמר מרווח של שישה מטרים רבועים לכל רוחץ ו-10 מ"ר בשטח מחוץ לבריכה. הקלות אלו יעלו לאישור הממשלה.

 

לפי המתווה לא יתקיימו הופעות חיות או ריקודים במסעדות אך אין מניעה להשמיע מוסיקה ולהפעיל עמדת די.ג'י.

 

מספר הלקוחות המקסימלי המותר בחלל הפנימי של מסעדה, בו זמנית, יהיה בהתאם לתפוסה המותרת לפי רישיון העסק, אם הרישיון הוא עד 100 איש. בעסקים שיכולים להכיל יותר מ-100 לקוחות, מספר הלקוחות יהיה עד 85%, מהמותר ברישיון העסק.

 

 

15:25 - בכיר בענף התחבורה הציבורית: לאחר הסרת המגבלות אין דרך חזרה

גורם בכיר בענף התחבורה הציבורית אמר ל-ynet בתגובה להחלטת שרת התחבורה מירי רגב להסיר חלק מההגבלות על הנסיעה בתחבורה ציבורית בשעות השיא: "התעדכנו על כך מהתקשורת". הבכיר הוסיף שעד כה לא התקבלו שום הנחיות בשטח. לדבריו: "מצפים שבשעה 15:00 נהגים יעצרו בחריקת בלמים ונוריד את הנוסעים? ההערכה היא שאם פותחים פתח כבר לא יהיו הגבלות כלל". ממחר התחבורה הציבורית תפעל בשעות השיא (7:00 עד 8:30 ו-13:00 עד 15:00) ללא מגבלת נוסעים.

15:00 - האולמות וגני האירועים ייפתחו ב-14 ביוני: האורחים יחויבו בחבישת מסכות

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין פרסם את המתווה להחזרת הפעילות של האולמות וגני האירועים החל מ-14 ביוני.

הפתיחה תתאפשר תחת מגבלות ובקרה - רישום ותשאול אורחים לגבי מצבם הרפואי, ניקוי וחיטוי מוגבר של העסק, הפרדת שולחנות למשפחות גרעיניות ואזור הושבה נפרד לאוכלוסייה בסיכון.

13:05 - הווקף הודיע על פתיחת מתחם הר הבית בשבוע הבא

הווקף הודיע כי מתחם הר הבית ייפתח לציבור באמצע השבוע הבא, לאחר עיד אל-פיטר שמסיים את חודש הרמדאן. הפתיחה תעשה תוך הגבלות מתייחבות בהתאם להנחיות בשל משבר הקורונה. המתחם נסגר למבקרים בסוף חודש מרץ בהסכמה משותפת של הווקף וישראל. 

הר הבית, צילום: עטא עוויסאת הר הבית | צילום: עטא עוויסאת הר הבית, צילום: עטא עוויסאת

13:05 - התחבורה הציבורית תפעל בשעות השיא ללא מגבלת נוסעים 

שרת התחבורה הנכנסת מירי רגב הגיעה להסכמות עם שר הבריאות החדש יולי אדלשטיין לפיהן ממחר (ד') יפעל מערך התחבורה הציבורית בשעות השיא ללא מגבלת נוסעים.

המהלך נועד להקל על מערכת החינוך שמאתחלת את הלימודים, ותחת צפי לעומס כבד באוטובוסים.

בשלב זה המגבלה של 20 הנוסעים לכל כלי רכב תוסר רק בשעות השיא, אולם היא תחזור בשעות בהן הלימודים יסתיימו. לפיכך, התחבורה הציבורית תפעל באופן מלא החל מהשעה 7:00 ועד 8:30 ומהשעה 13:00 עד 15:00, זאת כדי לאפשר הגעה וחזרה סדירה של התלמידים אל בתי הספר ואליהם חזרה. "החלטה זו מסייעת לרשויות המקומיות להשיב את פעילות מערכת החינוך לשגרה בצל הקורונה", אמרה רגב.

13:00 - המסעדות, בתי הקפה והברים ייפתחו רק ביום רביעי הבא

 

למרות מספר החולים הנמוך בארץ, משרדי הממשלה לא ממהרים לפתוח את המסעדות. לפי ההסכמות בין משרדי הממשלה שפורסמו היום (ג') ניתן יהיה לפתוח את המסעדות רק ביום רביעי הבא - בתאריך ה-27 במאי.

על פי המתווה, שצריך לעבור את אישור הממשלה, סוכם כי העסקים שיחזרו לעבודה הסדירה הם מסעדות, בתי קפה וברים שיידרשו לעמוד בהנחיות. מסעדה שעל פי רישיון יש לה אישור לאכלס 100 לקוחות בתוך חלל המסעדה, תוכל להמשיך לארח 100% מהתפוסה המותרת, כמו שהיה לפני משבר הקורונה. מסעדה שהתפוסה שלה מעל 100 מקומות ישיבה, תורשה לאכלס רק 85% מהתפוסה.

מסעדה סגורה, צילום: איי פי מסעדה סגורה | צילום: איי פי מסעדה סגורה, צילום: איי פי

11:30 - מספר החולים הפעילים - 3,074

משרד הבריאות עדכן כי עד כה טרם אובחנו חולי קורונה חדשים היום. מניין הנפטרים עלה באחד ל-277. בישראל ישנם 3,074 חולים פעילים, מתוכם 51 במצב קשה (39 מונשמים). עוד נמסר כי אתמול בוצעו 6,733 בדיקות.

מספר הנדבקים

11:15 - ב-23% מהמשפחות באילת שני בני הזוג מובטלים

 

ב-23% מהמשפחות באילת שני בני הזוג מובטלים. זאת לעומת ממוצע ארצי של 16%. אילת, שרוב התעסוקה בה מבוססת על התיירות המושבתת ועסקים המשרתים את התיירות, מובילה את טבלה האבטלה הארצית. בסוף אפריל נרשמו בה 46% אבטלה, כלומר אחד מכל שני עובדים בחל"ת או שפוטר. כך עולה מנתונים שמפרסם היום שירות התעסוקה.

מהנתונים עולה גם שרק ל-36% מהמובטלים באילת יש ילדים תלויים בהם. שעור זה דווקא נמוך מהממוצע הארצי העומד על 45%. ההיבט הזה של האבטלה באילת מרכך במידה מסוימת את חומרת המשבר אבל מחזק את החשש מהגירה שלילית. 

אילת, צילום: יאיר שגיא אילת | צילום: יאיר שגיא אילת, צילום: יאיר שגיא

מונשמים ומתים

09:00 - הלימודים בהרצליה יתקיימו מרחוק גם היום: "ההחלטה בנוגע למסכות חפוזה"

 

עיריית הרצליה והנהגת ההורים העירונית הודיעו כי הלימודים בעיר לכיתות ד' עד יב' יתקיימו במתכונת למידה מרחוק גם היום. נמסר כי "העיר מברכת על כך שמשרד החינוך השכיל להבין שלא ניתן לעטות מסכה בימי שרב. עם זאת, היות וההחלטה החפוזה התקבלה רק באישון לילה, החליטו הנהלת העירייה ואגף החינוך, שהלימודים יתקיימו מרחוק".

 

חולים קל ובינוני

4. חולים קל ובינוני:

08:30 - החל מהבוקר ועד לסופ"ש: אין חובה לעטות מסכות בשל גל החום

בעקבות גל החום הממושך,משרד הבריאות אישר שלא לעטות מסכות בכיתות הלימוד עד לסוף השבוע. כמו כן מותר לכלל הציבור ללכת בלי מסכה בשטח פתוח או במבנה שאינו ממוזג, למעט בעת התקהלות.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב חתם הלילה (בין שני לשלישי) על ההקלות בהנחיית שר הבריאות החדש יולי אדלשטיין. ההחלטה התקבלה בהמלצת אנשי המקצוע במשרד. "יש לקחת ברצינות את ההגנה מהקורונה, אבל גל החום עשוי להיות מסוכן בפני עצמו", הסביר השר. "נוכח המלצות הדרג המקצועי החלטתי להתיר את הסרת המסיכות כאשר אין התקהלות".

כיתה בתל אביב, צילום: עיריית תל אביב-יפו כיתה בתל אביב | צילום: עיריית תל אביב-יפו כיתה בתל אביב, צילום: עיריית תל אביב-יפו

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות