אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברות סיניות על הכוונת: נאסד"ק תקשיח את רף הכניסה למדד צילום: Getty

חברות סיניות על הכוונת: נאסד"ק תקשיח את רף הכניסה למדד

רויטרס דיווחו כי בנאסד"ק לא ציינו במפורש שההגבלות על הנפקות ראשוניות מכוונות נגד חברות סיניות, אך לפי ההערכות, המהלך נבע מהחששות סביב העדר שקיפות באותן חברות; ההגבלות יחייבו חברות לגייס 25 מיליון דולר בהנפקות הראשונות, או לחילופין לגייס לפחות רבע משווי השוק שלהן לאחר ההנפקה; גוברת המתיחות בין ארה"ב וסין בנושאי סחר, טכנולוגיה והתגובה להתפרצות הקורונה

19.05.2020, 13:16 | שירות כלכליסט

בורסת נאסד"ק צפויה להציג מגבלות חדשות על הנפקות ציבוריות ראשונות (IPO), במהלך שיקשה על חלק מהחברות הסיניות להנפיק שם, כך לפי מקורות יודעי דבר. 

קראו עוד בכלכליסט

בסוכנות הידיעות רויטרס דיווחו כי בנאסד"ק לא ציינו במפורש שההגבלות מכוונות נגד חברות סיניות, אך לפי ההערכות, המהלך נבע מהחששות סביב העדר שקיפות בחברות הסיניות. כך למשל, בחודש שעבר הודיעה חברת לאקין קופי (Luckin Coffee) הסינית, שהונפקה בארה"ב בתחילת 2019, כי חקירה פנימית חשפה שסמנכ"ל התפעול ועובדים אחרים שם זייפו עסקאות מכירה.

נאסד"ק, צילום: Getty נאסד"ק | צילום: Getty נאסד"ק, צילום: Getty

ההגבלות המסתמנות מגיעות בתקופה שבה המתיחות בין ארה"ב וסין רק הולכת וגוברת, בעיקר סביב נושאי הסחר, טכנולוגיה והתגובה להתפרצות הקורונה.

ההגבלות יחייבו חברות ממדינות מסוימות, ביניהן סין, לגייס 25 מיליון דולר בהנפקות הראשונות, או לחילופין לגייס לפחות רבע משווי השוק שלהן לאחר ההנפקה, כך נמסר לרויטרס ממקור בתחום.

זו הפעם הראשונה שבנאסד"ק מציבים שווי מינימום לגודל של הנפקה. לו השינוי הזה היה בתוקף כבר קודם, כמה מהחברות הסיניות הנסחרות כיום בנאסד"ק לא היו יכולות להיכנס למדד.

לפי נתונים שאספו בחברת המחקר Refinitiv40, מתוך 155 החברות הסיניות שהונפקו בנאסד"ק מאז שנת 2000, 40 מהן גייסו פחות מ-25 מיליון דולר בהנפקה - קרי, יותר מרבע מהחברות הסיניות לא היו נכנסות למדד לפי ההגבלות המסתמנות.

חברות סיניות קטנות לא פעם מתעניינות באפשרות להנפיק מניות בבורסות ארה"ב, על מנת לאפשר למייסדים ולמשקיעים הראשונים לממש רווחים בדולרים. זאת, מאחר והגישה למטבע האמריקאי היא בעייתית בשל הגבלות ההון בסין. החברות משתמשות גם במעמד שלהן כחברות נסחרות בנאסד"ק כדי להשיג הלוואות בסין ולקבלת סבסוד מרשויות מקומיות.

ההגבלות החדשות יאפשרו גם ביקורת קשוחה יותר על אותן חברות לעמוד בסטנדרטים בינלאומיים, כך לפי המקור, שהוסיף כי נאסד"ק תקשיח גם את הביקורת על חברות אמריקאיות קטנות שתפקידן לסייע בפיקוח על אותן הנפקות של חברות סיניות.

בשבוע שעבר אמר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בריאיון לפוקס ניוז כי הוא שוקל ברצינות לחייב חברות סיניות שנסחרות בניו יורק לציית לתקנות הנהוגות בארה"ב. אולם, הוא עצמו ציין כי מהלך מסוג זה עלול להבריח את הסינים לבורסות לונדון או הונג קונג.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות