אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בריאות המורים והתלמידים אינה הפקר

דעה

בריאות המורים והתלמידים אינה הפקר

התלמידים אינם טיפשים. לאחר שלושה ימי לימוד נטולי מסכה - והנחיות שנשלחו ואז בוטלו - הם יזלזלו לחלוטין בכללים ויחשבו שעושים מהם צחוק. מצב הכלאיים הנוכחי מגוחך ושם ללעג את הוראות הבטיחות

19.05.2020, 15:45 | מתן פורת

אם חשבנו עד היום שזה עוד איכשהו היה מצחיק, עכשיו המצב כבר מסוכן. על פי ההנחיה החדשה, המורים והתלמידים ילמדו עד לסוף השבוע בכיתות מלאות וצפופות וללא מסכות, ואילו ביום ראשון ישובו כולם להשתמש בהן. אם הסכנה לא חלפה וצריך להשתמש בציוד מגן, מדוע אנחנו נשלחים כעת למשימה בעודנו חשופים לגמרי?

ההנחיות של משרדי החינוך והבריאות הפכו ללעג וקלס בקרב הציבור הרחב, וברור לחלוטין מדוע. הן משתנות מדי יום ואף מדי שעה, בהתאם ליד מכוונת עלומה לגמרי ובהתחשב במי שלוחץ וצועק הכי חזק. היעדרם של שרים מתפקדים במשרדים החשובים הללו בוודאי שלא תורמת למצב.

קראו עוד בכלכליסט

רשימת ההנחיות שהונחתו עלינו, ציבור המורים, בשבועות האחרונים, והשתנו שוב ושוב עוד בטרם יבשה עליהן הדיו, יכולה לפרנס מדור סאטירה מצליח. רק שהפעם הבדיחה היא על חשבון הבריאות של כולנו – המורים, התלמידים, ושאר הציבור.

הוראות שמשתנות כל הזמן, צילום: קובי קואנקס  הוראות שמשתנות כל הזמן | צילום: קובי קואנקס הוראות שמשתנות כל הזמן, צילום: קובי קואנקס

ההנחיות הקפדניות ללמידה ב"קפסולות", חבישת מסכות מגן ושאר הוראות שהפכו אותי ממחנך למאבטח, התחלפו למרבה הפלא בתוך ימים ספורים בהנחיה החדשה: תיכנסו לכיתות מלאות וצפופות (בכיתתי לומדים 38 תלמידים), ללא מסכות וללא שמירת מרחק – ויהיה בסדר. אה, ואם אפשר תשאירו בבקשה חלון פתוח, זה ממש מומלץ.

ביום ראשון כנראה שהסכנה תשוב, כי הרי ידוע שהנגיף שובת בימים רביעי עד שבת, ולכן חובת חבישת המסכות תחזור - בכל זמן השהייה בבית הספר, בשיעורים וגם במשך ההפסקות. הדיון האם ניתן בכלל ללמוד ולהתרכז עם מסכה על הפנים במשך שעות ארוכות ברציפות הוא ראוי, אך אניח לנקודה הזו כרגע.

שמישהו ממקבלי ההחלטות (מי הם באמת) יענה בבקשה, ורצוי בהקדם - אם המצב עדיין מסוכן, וצריך להקפיד על כללי ריחוק, היגיינה וציוד מגן, מדוע משחקים בבריאותנו?

האפשרויות אינן רבות - או שיוחלט שאין צורך בכללי בטיחות אלו, ואז אזכה לראות את זיו פניהם של תלמידיי ללא כל תוספת בד שמסתירה את חיוכם, או שהמצב אכן מסוכן ויש צורך במסכות – ואמתין מספר ימים נוספים עד שיחלוף גל החום הקיצוני בכדי לפגוש אותם סוף סוף לאחר למעלה מחודשיים, כשכולנו חובשים מסיכות ומקפידים על ההנחיות.

מצב הכלאיים הנוכחי מגוחך ושם ללעג את הוראות הבטיחות, ובכך טמונה סכנה נוספת. תלמידי ישראל אינם טיפשים, ולאחר שלושה ימי לימוד נטולי מסיכה, והנחיות ששלחתי וביטלתי, ועדכנתי חזור ועדכן - הם יזלזלו לחלוטין בכללים ויחשבו שעושים מהם צחוק. בשטח בית הספר יכול צוות המורים לאכוף הנחיות וכללים, אך כשייצאו התלמידים לביתם – שיהיה לכולנו בהצלחה.

למען האמת, אינני יודע אם אתייצב לעבודתי בימים הקרובים. התחושה הקשה היא שאין יד מקצועית שמכוונת ושומרת על בריאות תלמידיי, ועל בריאותם של חבריי לצוות המורים. באף מוסד ציבורי אחר הפועל בימים אלו במתכונת מצומצמת, לא ניתן כלל לדמיין מצב בו שוהים 38 אנשים בחדר השווה בגודלו לזה של כיתה ממוצעת בישראל, וללא מסכות.

בשבועות האחרונים הצליח ציבור המורים ללמד מרחוק בצורה מעוררת הערכה, ולהתאים עצמו למציאות המשתנה. אם צריך, נמשיך ללמד כך עד שתחלוף הסכנה. ואם יוחלט אחרת, נחזור ללימודים ונקפיד על הוראות הבטיחות, או שאולי כבר אין בהן צורך. רק תחליטו כבר. תהיו ברורים ועקביים - ונצעד אתכם במעלה הדרך. אל תשחקו בבריאותנו ובבריאות תלמידי ישראל.

הכותב הוא מחנך כיתה ט' בחטיבת ביניים בהרצליה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות