אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זינוק של 76% ברווחי נטו אחזקות - הרווח של ביכורי שדה נחתך ב-30% צילום: נועם מושקוביץ'

זינוק של 76% ברווחי נטו אחזקות - הרווח של ביכורי שדה נחתך ב-30%

נטו אחזקות מכרה בשבוע שעבר את חלקה בביכורי שדה במחיר נמוך מכפי שביקשה במקור - לאחר שסגירת המסעדות ובתי המלון פגעה קשות בתוצאות סיטונאית הירקות; את הרבעון הראשון סיימה נטו עם רווח של 46 מיליון שקל - המכירות צמחו ב-33% ל-887 מיליון שקל

19.05.2020, 18:47 | נורית קדוש

קבוצת נטו אחזקות חתמה את הרבעון הראשון עם צמיחה משמעותית בהכנסות - אך מעבר לתוצאות המעודדות שהציגה הקבוצה, הדוחות הכספיים שופכים אור גם על ההחלטה שקיבלה בשבוע שעבר למכור את חלקה בביכורי שדה במחיר נמוך מכפי שביקשה תחילה. נטו מכרה את המניות שהחזיקה בסיטונאית הירקות והפירות, נתח של 50%, לשותפים שלה בביכורי שדה, האחים אילן וששי שבע, עבור 215 מיליון שקל. הסכום שנקבע נמוך ב-28% מהמחיר המקורי שנקבע בעסקה שעמד על 300 מיליון שקל. .

קראו עוד בכלכליסט

ביכורי שדה רשמה ברבעון נפילה של 30.1% ברווח הנקי ל-6.3 מיליון שקל, לצד ירידה של 6% בהכנסות ל-293.7 מיליון שקל. סגירת בתי המלון והמסעדות, הלקוחות המרכזיים של ביכורי שדה, בשל משבר הקורונה, פגעה קשות בתוצאות. תקופת הסגירה החלה אמנם רק במחצית מרץ אך הירידה במכירות החלה כבר קודם לכן, בשל החשש מהמגיפה. הרבעון השני צפוי להיות גרוע עוד יותר, שכן המסעדות ובתי המלון אמורים לשוב לפעילות רק בשבוע האחרון של מאי ובחודש האחרון של הרבעון. בשל המשבר הקפיאה ביכורי שדה את תוכניות ההנפקה שלה.

נטו אחזקות חתמה את הרבעון עם צמיחה של 33% במכירות שהסתכמו ב- 887 מיליון שקל - עלייה שמיוחסת לעיתוי חג הפסח שחל השנה ברבעון הראשון, להסתערות הצרכנים על המזון בעקבות משבר הקורונה ולשניני הסכמים שחתמה החברה: האחד לשיווק עופות כשרים החל מספטמבר האחרון שתרם 80 מיליון דולר למכירות; השני לרכישת חברה לממכר בקר, שתרמה 29 מיליון שקל למכירות; העלייה במכירות באה לידי ביטוי גם בשורת הרווח הגולמי שצמח ב- 35% ל- 123 מיליון שקל, אולם שיעורו מהמכירות שעמד על 13.8% נותר דומה לתקופה המקבילה ב-2019 (13.6%)..

העליה במכירות, ללא תוספת מהותית בהוצאות מכירה ושיווק למעט ההוצאות הקבועות וצמצום הוצאות ההנהלה, הובילו לירידה בשיעור ההוצאות ולהכפלת הרווח התפעולי ל- 52 מיליון שקל, לעומת 26 מיליון שקל בתקופה המקבילה. הרווחיות התפעולית עלתה ל- 5.9% לעומת 3.9% ברבעון המקביל. חלקה של החברה ברווחי ביכורי שדה דרום ירד ב- 53% ל- 2.2 מיליון שקל. החברה נהנתה ברבעון החולף מזינוק בהכנסות מימון שהסתכמו ב- 4.7 מיליון שקל לעומת 1.9 מיליון שקל בתקופה המקבילה.

בשורה התחתונה של דוחות הרבעון הראשון מציגה קבוצת נטו אחזקות זינוק של 76% ברווח הנקי ל-46 מיליון שקל.

דודי עזרא בעל השליטה בקבוצת נטו , צילום: נועם מושקוביץ דודי עזרא בעל השליטה בקבוצת נטו | צילום: נועם מושקוביץ' דודי עזרא בעל השליטה בקבוצת נטו , צילום: נועם מושקוביץ

נטו אחזקות נשלטת על ידי משפחת עזרא בראשות דודי עזרא המכהן כיו"ר, לצד המנכ"ל עמי גולדין. החברה ציינה כי בעקבות התפרצות נגיף הקורונה בישראל ותקנות לשעת חירום, חלה השפעה שלילית על חברות רבות, בינהן חלק מלקוחות הקבוצה, בעיקר בשוק המוסדי. יחד עם זאת, בנטו צופים כי שהשפעת הכשל של לקוחות שנקלעו לקשיי אשראי יסתכמו לסכומים לא מהותיים לאור מאמצי גבייה מוגברים וביטוחי אשראי.

מנגד, בעקבות התפרצות הנגיף, עלתה הצריכה ברשתות השיווק ולמוצרי החברה בפרט בחודש מרץ. בשל כך, ובשילוב עם עיתוי חג הפסח, נרשמה כאמור עלייה משמעותית במכירות החברה לעומת הרבעון המקביל. עוד נאמר בדוחות כי בחודש אפריל מורגשת חזרה לצריכה הרגילה וזאת בעיקר נוכח הקלות משמעותיות על הציבור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות