אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקניונים נפתחו, החופים בדרך, ודווקא סניפי הביטוח הלאומי סגורים צילום: עומר מסינגר

הקניונים נפתחו, החופים בדרך, ודווקא סניפי הביטוח הלאומי סגורים

שבועיים אחרי שרשות האוכלוסין ומשרדי הרישוי חידשו את קבלת הקהל, במוסד לביטוח לאומי - החיוני כעת לאזרחי ישראל - עדיין עושים הכנות לפתיחה. ביטוח לאומי: "נערכים לוגיסטית לעמידה בתנאי התו הסגול"

19.05.2020, 21:55 | שחר אילן

סניפי המוסד לביטוח לאומי טרם חזרו לפעילות ומועד פתיחתם אינו נראה באופק. ביטוח לאומי הוא גם בימים רגילים אחד הגופים החיוניים ביותר לאזרחי ישראל. בתקופה זו שבה יש כמיליון מובטלים הוא כנראה הגוף המבוקש ביותר. למרות זאת הפעילות היחידה שלו שחזרה לקבל קהל הן הוועדות הרפואיות. 

קראו עוד בכלכליסט

בביטוח לאומי מסבירים את דחיית הפתיחה בצורך בהערכות, אלא שקשה להבין למה ההערכות לוקחת הרבה יותר זמן משל גופים אחרים. רכישת לוחות פרספקס ואלכוג'ל אינה פעולה מסובכת במיוחד. אפילו לא סימון תורים. כן מדברים שם על חשש מהתקהלויות. אבל סביר להניח שהסיבה האמיתית היא שרוב כוח האדם של ביטוח לאומי מגויס לטיפול במיליון תביעות דמי אבטלה וסבורים שם שפתיחת הסניפים תגרום לעיכובים מעבר לאלה שממילא יש. 

מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר, צילום: עומר מסינגר מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר | צילום: עומר מסינגר מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר, צילום: עומר מסינגר

העובדה שסניפי ביטוח לאומי טרם פתחו את שעריהם בולטת לאור כך שגופים מקבילים כמו משרדי הרישוי ולשכות רשות האוכלוסין פתחו את קבלת הקהל כבר לפני שבועיים ב־5.5. רשות המסים, שמטפלת במספר משקי בית דומה לזה של ביטוח לאומי, פתחה ב־10.5 כלומר לפני יותר משבוע. כולם עשו זאת בהתאם לכללי התו הסגול.

אבל לא מדובר רק במשרדי ממשלה. מוסדות החינוך חזרו ביום ראשון לפעילות מלאה, הקניונים והשווקים נפתחו לפני שבועיים ב־7 במאי. החופים ייפתחו מחר. בשבוע הבא יפתחו בתי הקפה והמסעדות. המצב שבו ביטוח הלאומי יישאר חריג נראה בעייתי מאוד.

רשות האוכלוסין וההגירה המשיכה להפעיל שבעה סניפים לקבלת קהל לאורך כל המשבר וחידשה את הפעילות ברוב הסניפים ב־5.5 כלומר לפני שבועיים. ברשות אומרים שבתקופה שבה רוב הסניפים היו סגורים היו התקהלויות מחוץ לסניף בקריה בתל אביב. פעם אחת נדרשה התערבות משטרה. אבל מאז שנפתחו רוב הסניפים מחדש ב־5.5 לא היו בעיות. סניף ג'נרלי במרכז ירושלים מתאפיין בתורים ממושכים גם בימים רגילים ושם נוצרים לפעמים תורים ממושכים מחוץ לבניין. עוד לפני המשבר עברו רוב סניפי הרשות לקבלת קהל בקביעת תור מראש. מאז הפתיחה כולם עובדים כך.

רשות המסים קיבלה קהל בנושאים חריגים לאורך כל המשבר. היא חזרה ופתחה את קבלת הקהל הכללית ב־10.5. כיוון שאין לרשות מנגנון לקביעת תורים מראש, אנשים מגיעים ולוקחים תור במקום. המשמעות היא בהרבה מקרים המתנה מחוץ למשרדים בשל תנאי התו הסגול. הרשות כמובן מעודדת את הקהל לבצע כמה שיותר פעולות בצורה מקוונת.

חמישה סניפים של רשות הרישוי נפתחו לקהל כבר ב־5.5 והשאר ב־7.5. משרדי הרישוי עבר עוד לפני המשבר לקבלת קהל רק בקביעת תור מראש וממילא הנוהל הזה נמשך גם בפתיחה מחדש. שבועיים קודם לפתיחת משרדי הרישוי חידש השר בצלאל סמוטריץ' את מבחני הנהיגה.

שירות התעסוקה, לעומת זאת, טרם פתח את הלשכות שלו והאתר שלו מבהיר למובטלים שאין צורך להתייצב בחודש מאי. אלא שהתייצבות בלשכות השירות היא בדרך כלל חובה שמוטלת על המובטלים. כך שסביר להניח שהרוב המכריע שלהם מעדיף להמשיך את המצב הקיים שבו אין אפשרות להתייצב בלשכה. מהשירות נמסר ש"אנחנו נערכים לפתיחה לקבלת קהל ב־14.6 אבל היא לא תהיה רגילה, אקראית, אלא אך ורק בהזמנה מראש".

מהמוסד לביטוח לאומי נמסר בתגובה כי "בימים אלה המוסד נערך לוגיסטית לעמידה בתנאי התו הסגול והרכבת מערכות שמע בעמדות קבלת קהל בהתאמה לצרכי האזרחים הפוקדים את הסניפים. במקביל, התחלנו כבר השבוע את קבלת הקהל לוועדות הרפואיות הקובעות נכויות להן ניתנה עדיפות בשל רגישות המקרים".

עוד מוסיפים בביטוח לאומי כי "כל העת המוסד ממשיך לתת מענה לכמיליון תביעות אבטלה וטיפול בשאר הנושאים שבאחריותו כגון: הבטחת הכנסה, סיעוד, דמי לידה, שאירים וכיו״ב. אנו נתחיל להפעיל זימון תורים וניזום פניות למבוטחים כדי לנסות ולפתור את פנייתם ללא ההגעה לסניף".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות