אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו והפרקליטות מחליפים מסרים צילום: ערוץ הכנסת

פרשנות

נתניהו והפרקליטות מחליפים מסרים

הפרקליטות לא נפלה לפח ושיבה ריקם את בקשת נתניהו שלא להתייצב לפתיחת משפטו. לפתיחת המשפט יש משמעות מעבר לנחיצות נוכחותו של הנאשם, שיעשה הכל כדי לא לספק תמונה שלו יושב על ספסל הנאשמים

20.05.2020, 08:21 | משה גורלי

הפרקליטות לא נפלה לפח והשיבה ריקם את בקשת נתניהו שלא להתייצב לפתיחת משפטו. לפתיחת המשפט יש משמעות מעבר לנחיצות נוכחותו של הנאשם.

קראו עוד בכלכליסט

והמשמעות היא שמשפט פלילי נפתח במעמד מכונן, הקראת כתב האישום לנאשם, שממסגר את עוצמת האירוע. במעמד זה נוכחים כל החלקים שנחוצים במשפט הפלילי: שופטים, נאשמים, תובעים וסניגורים. במעמד הזה מכבדים את ערך השוויון בפני החוק. במעמד הזה מגשימה המדינה את כוונתה לשפוט את הנאשם. במעמד זה מבקשים השופטים לדעת האם הנאשם מבין את האישומים נגדו.

בנימין נתניהו בנימין נתניהו בנימין נתניהו

הסיבה העקרונית שמחייבת נוכחות נאשם היא דווקא ההגנה עליו - שלא יישפט מאחורי גבו וללא ידיעתו, שהגנתו לא תקופח. השופטת דליה דורנר גילתה בעבר סימפטיה לרצונו של נאשם להיעדר. "גם נאשם שבקשתו שלא להיות נוכח במשפט מבוססת אך על אי-הנעימות שבישיבה על ספסל הנאשמים, זכאי לכך שהבקשה תיענה אם התביעה או הגנתו שלו לא יפגעו מהיעדרותו", כתבה. אבל הפרקליטות בחרה בתגובתה אתמול לצטט מפסק הדין הזה את עמדתו של אהרן ברק, שלטעמו, ברירת המחדל היא החוק שמחייב התייצבות, ולבית המשפט סמכות לשחררו כשנימוקיו יעשו שכל. הפרקליטות החליטה שבטעמים שהציג נתניהו אין להצדיק פטור ביום ראשון הקרוב. כמובן, הוסיפה, שייתכנו מקרים בהמשך שבקשתו תיענה.

בלון הניסוי של נתניהו

ומאחורי הנימוקים המשפטיים שבחזית, מתנהלים חילופי מסרים עמוקים יותר בין הפרקליטות לנאשם, במיוחד בשאלה מיהו "בעל הבית" בהליך. הבקשה של נתניהו היא סוג של בלון ניסוי והתגובה של הפרקליטות היא לפוצץ את הבלון, ולהבהיר כבר עכשיו - ניעתר לבקשות השחרור רק כאשר נמצא שיש בהן טעם.

ראש הממשלה הבהיר כבר שביכולתו לנהל את המדינה ואת משפטו במקביל. הפרקליטות השליכה אליו בחזרה את האתגר הזה והוא יצטרך למצוא סיבות טובות יותר להיעדרות מאשר חיסכון בעלויות. נתניהו ומשפחתו לא נמנים על הנמנעים מבזבוז כספי ציבור - החל מהדרישות למימון תפנוקים אישיים וכלה בהקמת משרדי ממשלה מיותרים כדי לפנק מקורבים פוליטיים.

נוכחות הנאשם מיותרת

בית המשפט, למרות התנגדות הפרקליטות, יכול לפטור את נתניהו מהתייצבות. נכון שלמעט אקט ההקראה, שהוא סמלי בעיקרו, נוכחותו מיותרת כי הדיון יוקדש ברובו לפרוצדורות כמו לוחות זמנים וחומרי חקירה.

בקשת הפטור לא שייכת לעלויות שלא מעניינות את הנאשם הזה. היא נועדה למלטו מהצילום על ספסל הנאשמים, תמונה שתופץ בעולם וכוחה הסמלי שווה לא רק "יותר מ-1,000 מלים", אלא עלולה לבשר את תחילת קץ עידן נתניהו. אז נכון ששופטים ייטו לו את החסד הזה ויאפשרו לו לשבת בספסלי הקהל. וזאת, למרות אילוצי התו הסגול שיוחמרו לאחר שלדיון יגיעו 6 סניגורים במקום ארבעה כתוכנן. ויהיו גם מאבטחים שכנראה יפתרו את הבעיה - הם יישבו על ספסל הנאשמים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות