אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תסריט האימים: "נזקי הקורונה - 82 טריליון דולר בחמש שנים" צילום: גטי

תסריט האימים: "נזקי הקורונה - 82 טריליון דולר בחמש שנים"

זהו התרחיש הפסימי של המרכז לחקר סיכונים באוניברסיטת קיימברידג' ביחס לפגיעת המגפה בכלכלה העולמית; ההערכה המרכזית של חוקרי האוניברסיטה היא שהנזק יעמוד בסופו של דבר על 27 טריליון דולר בחמש שנים; אנליסט ב-BNP: נראה עלייה בשיעורי החיסכון של משקי בית כדי לשלם הוצאות רפואיות ומסים שצפויים לעלות

20.05.2020, 10:14 | שירות כלכליסט
הנזק הכלכלי ממגפת הקורונה עלול לעמוד על 82 טריליון דולר, כך לפי ההערכות של המרכז לחקר סיכונים באוניברסיטת קיימברידג'. הנתון הגבוה מתייחס לתקופה של חמש שנים ומייצג את הפגיעה הפוטנציאלית לכלכלה העולמית כולה. הערכה זו מייצגת את התרחיש הגרוע ביותר, להערכת קיימברידג' המתפרסמת באתר מרקטווץ'. לשם השוואה, התמ"ג של 19 הכלכלות הגדולות בעולם עמד בשנה שעברה על 69.2 טריליון דולר.

קראו עוד בכלכליסט

לפי התרחיש ה"אופטימי" יותר, ההפסד הכלכלי בחמש השנים הבאות יסתכם ב-3.3 טריליון דולר, כשלפי ההערכה המרכזית הפגיעה תעמוד בסופו של דבר על 26.8 טריליון דולר, שהם 5.3% מהתמ"ג העולמי שיימחקו בחמש שנים. בארה"ב לבדה, ההערכות להפסדים לחמש שנים נעות בין 550 מיליארד דולר ל-19.9 טריליון דולר.

עסק סגור בארה"ב, צילום: איי פי עסק סגור בארה"ב | צילום: איי פי עסק סגור בארה"ב, צילום: איי פי

על אף התחזית הקודרת, בשלב זה לא נראה שהבורסות מצפות למיתון עולמי. מדד S&P 500 עלה ביותר מ-30% מהשפל אליו נפל בחודש מרץ.

קיית' וויד, הכלכלן הראשי בקרן ההשקעות הבריטית שרודרס, מסביר כי שיעורי הצמיחה וההחזרים על נכסים יכולים להישאר נמוכים עד 40 שנה אחרי שהמגפה תעבור. הוא ביסס את דבריו על בדיקת ההשלכות של מגפות החל מהמגפה השחורה שפגעה בשנת 1347.

הכלכלן פול הולינגסוורת' מהבנק הצרפתי BNP פאריבה אמר כי המגפה תוביל לשינויים מבניים, כולל עלייה בשיעורי החיסכון של משקי הבית, צעדי פרוטקציוניזם מרובים, ארגון מחדש של שרשראות האספקה והרחבת הדיגיטציה. "כנראה שנראה שאנשים מעדיפים להגדיל את רשת הביטחון שלהם, בשל חשש למקום העבודה ולפגיעה בהכנסה", הסביר. סיבה נוספת להגדלת החסכונות תהיה עבור הוצאות רפואיות ומסים שצפויים לעלות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות