אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בית המשפט המחוזי בירושלים חייב את נתניהו להתייצב לפתיחת משפטו צילום: אלכס קולומויסקי, אלעד גרשגורן

בית המשפט המחוזי בירושלים חייב את נתניהו להתייצב לפתיחת משפטו

השופטים דחו את בקשתו של רה"מ נתניהו שלא להתייצב לדיון ההקראה של כתב האישום בעניינו ביום ראשון: "הכלל הוא כי כל נאשם מתייצב להקראה - בכל הליך וכך גם בזה"

20.05.2020, 16:10 | משה גורלי

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה היום (ד') את בקשתו של ראש הממשלה נתניהו להיעדר מדיון ההקראה של תחילת משפטו ביום ראשון הקרוב, והורה לו להתייצב כנדרש.

השופטים רבקה פלדמן פרידמן, משה בר-עם ועודד שחם לא ראו בנימוקי נתניהו טעם מספיק כדי להצדיק את החריג לחוק שמחייב התייצבות. לטענת נתניהו, שהתרומה היחידה של נוכחותו היא רק כדי לאשר שהבין את כתב האישום, כתבו השופטים שאכן הם מצפים לתרומה זו ולכן הדרישה להתייצבותו אינה רק עניין של "כיבוד" בית המשפט, אלא הטעם הוא ענייני - לשמוע מהנאשם שהוא הבין את כתב האישום.

בהחלטתם כתבו השופטים כי "בכל הנוגע לדיון הקראה - הכלל הוא כי נאשם מתייצב להקראה, שהיא פתיחת המשפט. כך הדבר בכל הליך פלילי, וכך גם בהליך הפלילי הנוכחי, ולא מצאנו כי יש בנימוקי המבקש כדי להצדיק חריגה מכלל זה".

קראו עוד בכלכליסט

רה"מ בנימין נתניהו
רה"מ בנימין נתניהו צילום: לע"מ

במעמד ההקראה ביום ראשון נתניהו לא יתבקש להגיב לכתב האישום. תשובתו תינתן, כנראה בכתב, מאוחר יותר, לאחר שיוסדרו העניינים הטכניים שיידונו ביום ראשון - מסירת חומרי החקירה לסניגורים, לוחות הזמנים לתשובת הנאשם וכיו"ב.

השופטים התייחסו גם לטענת נתניהו כי בשל הצורך בכניסת מאבטחים לאולם, לא ניתן יהיה לעמוד בהנחיות משרד הבריאות, וכתבו כי "בקביעת הנוכחים שייכנסו לאולם נלקח בחשבון הצורך בנוכחות מאבטחים. לעניין ההסדרים הקונקרטיים, על הגורמים המופקדים על נושא האבטחה לתאם את הנושא מול הגורמים הרלוונטיים בבית המשפט".

בנוסף דחו השופטים את בקשות הסניגורים להוסיף עורכי דין לייצוג והותירו את החלטתם המקורית - עו"ד אחד לכל נאשם ואחד לתביעה. השופטים כתבו כי "הגבלת מספר הנוכחים באולם בית המשפט בדיון הקרוב בתיק זה, כמו גם בכל הדיונים האחרים המתנהלים בימים אלה בבית המשפט, הנה בהתאם להוראות מנהל בתי המשפט, על פי הנחיות משרד הבריאות, ובהתאם לכללי 'התו הסגול' – וזאת בשים לב לצורך בשמירה על בריאות הציבור.

"נוכח הצורך בשמירת מרחק בין הנוכחים באולם, לא ניתן להגדיל את מספרם מעבר לזה שכבר נקבע. להשלמת התמונה יצוין, כי בשל המגבלות הקיימות, נערך בית המשפט באופן מיוחד, תוך הקצאת מספר אולמות בהם ניתן יהיה לצפות בדיון בטלוויזיה במעגל סגור, לרבות אולם סמוך לאולם הדיונים, המיועד לעורכי הדין הנוספים המייצגים את הצדדים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות