אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פסקת התגברות נגד הרגולטורים צילום: Shutterstock

פסקת התגברות נגד הרגולטורים

מבלי להיכנס לשאלה אם לאפשר לחברות כרטיסי האשראי להקים סוכנות ביטוח, הצעת החוק לבלימת המהלך שיזמו סוכני הביטוח מחלישה את הרגולטורים, ומאפשרת לגופים המפוקחים לעקוף אותם דרך הכנסת

21.05.2020, 08:03 | עירית אבישר

השבוע הונחה על שולחן הכנסת הצעת החוק של יו”ר הקואליציה ח”כ מיקי זוהר מהליכוד, שמציעה לאסור על חברות כרטיסי האשראי לקבל רישיון להקמת סוכנות ביטוח.

הצעת החוק היא חלק ממאבק יצרי שמנהלים סוכני הביטוח נגד חברות כרטיסי האשראי, ישראכרט ומקס, המבקשות לקבל היתר לשווק ביטוחים ללקוחות שלהן כחלק מהתרחבותן העסקית.

ההחלטה אם לאפשר לחברות כרטיסי האשראי להיכנס לתחום הביטוח היא בסמכות הרגולטורים. בנק ישראל, רשות שוק ההון ורשות התחרות בחנו את הסוגיה, והחליטו כולם - כל אחד מהזווית שלו - לאשר את הצעד.

ד"ר משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון, צילום: עמית שעל ד"ר משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון | צילום: עמית שעל ד"ר משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון, צילום: עמית שעל

אלא שסוכני הביטוח לא השלימו עם ההחלטה, ובחרו לערב את המגזר הפוליטי. לסוכני הביטוח לובי חזק בכנסת וגם כוח לא מבוטל בליכוד. לפי פרסומים, כאלף סוכני ביטוח התפקדו לליכוד. כוחם התבטא גם בכך שבשיא משבר הקורונה הם הצליחו להביא את הנושא לדיון מיוחד בוועדת הכספים.

יו”ר רשות שוק ההון משה ברקת הגיע לדיון, הסביר את עמדתו הנחרצת בעד המהלך, אך נראה כי בכנסת לא קיבלו אותה והחליטו לבלום את המהלך באמצעות חקיקה.

מבלי להיכנס לשאלה אם נכון או לא לאפשר לחברות כרטיסי האשראי להקים סוכנות ביטוח, מדובר בהצעת חוק תקדימית ובעייתית: קידום חוק שהוא בניגוד מוחלט לעמדת הרגולטור ושהוא לטובת גוף מפוקח. אם תרצו, זו מעין פסקת התגברות על החלטות רגולטורים. אם הצעת החוק הזו תתקבל היא תחליש את הרגולטורים, והגופים המפוקחים יידעו - אם החלטת הרגולטור לא מוצאת חן בעיניך, אז יש מסלול עוקף דרך הכנסת.

יש סיכוי טוב שהצעת החוק תקודם, שכן מי שהגיש אותה הוא יו”ר הקואליציה שיודע להוביל מהלכים בכנסת. לכן נראה שהכדור יעבור לשר האוצר ישראל כץ. השאלה היא אם הוא יבלום את החקיקה ויורה לכבד את החלטות הרגולטורים, או שהלחץ והכוח של סוכני הביטוח יכריעו גם אותו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות