אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סערה סביב עסקה שמקדם שלמה דרעי בקק"ל צילומים: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, שאול גולן, אבי מועלם

בלעדי לכלכליסט

סערה סביב עסקה שמקדם שלמה דרעי בקק"ל

יו"ר ועדת הכספים של קק"ל טוען כי סגן יו"ר הארגון שלמה דרעי, אחיו של אריה דרעי, מקדם עסקאות לא חוקיות שיגרמו להפסדים. דרעי: "הפרויקט אסטרטגי"

21.05.2020, 07:00 | שחר אילן וצבי זרחיה

סגן יו"ר קק"ל ויו"ר ועדות הכספים וההשקעות שלה ארנן פלמן מאשים כי סגן יו"ר אחר, עו"ד שלמה דרעי, מוביל את הקרן לעסקאות נדל"ן בלתי חוקיות שיגרמו לה הפסדים של מאות מיליוני שקלים ועלולות לערער את מצבה הכספי. כל זאת, תוך ניגודי אינטרסים וממניעים זרים. דרעי, יזם נדל"ן בעצמו, הוא אחיו של שר הפנים אריה דרעי. פרקליטות המדינה המליצה בשנה שעברה להעמיד לדין את שניהם בשל עבירות לכאורה בעסקאות נדל"ן.

ההאשמות מפורטות בתלונה ששלח עו"ד נדב העצני בשם פלמן ליו"ר ועדת הביקורת של קק"ל השופט בדימוס עודד מודריק. הדברים מתייחסים לשתי עסקאות ענק, שקק"ל מעורבת בהן מאז 2016: עסקת בנייני האומה ועסקת נתניה. פלמן מבקש מהשופט מודריק להורות על הקפאת שתי העסקאות, להרחיק את דרעי מכל עיסוק בענייני הנדל"ן של קק"ל ובינתיים להוציא צו מניעה. מודריק דחה את הבקשה לצו מניעה בטענה שוועדת הביקורת אינה מוסמכת להוציא צוים כאלה. 

מימין: סיו"ר קק"ל שלמה דרעי ויו"ר ועדת הביקורת של קק"ל השופט בדימוס עודד מודריק, צילומים: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, שאול גולן, אבי מועלם מימין: סיו"ר קק"ל שלמה דרעי ויו"ר ועדת הביקורת של קק"ל השופט בדימוס עודד מודריק | צילומים: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, שאול גולן, אבי מועלם מימין: סיו"ר קק"ל שלמה דרעי ויו"ר ועדת הביקורת של קק"ל השופט בדימוס עודד מודריק, צילומים: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, שאול גולן, אבי מועלם

קק"ל היא בעלת הקרקע של בנייני האומה. במקום מתוכנן פרויקט ענק של 400 אלף מ"ר הכולל הגדלת מרכז הקונגרסים, כך שיהפוך לגדול במזרח התיכון, שני מגדלי משרדים ומלון. זהו חלק מרכזי מפרויקט הכניסה לעיר ירושלים שבו מתוכננים 1.5 מיליון מ"ר והוא אחד הפרויקטים הגדולים והשאפתניים בארץ. העסקה מתעכבת בין היתר בגלל דרישת הסוכנות היהודית, שלה 75% מהחברה המנהלת את בנייני האומה, שקק"ל תקנה את חלקה.

העסקה השנייה היא עסקת נתניה, במסגרתה התבקשה קק"ל להעביר למדינה שטחים לבניית כ־900 דירות בפרויקט מחיר למשתכן. בתמורה היאהיתה אמורה לקבל קרקעות לא מתוכננות שיניבו לה רווח עתידי של מאות מיליוני שקלים. לאחרונה סיכמו גורמים בקק"ל עם רשות מקרקעי ישראל שהתמורה לעסקה תינתן בכסף,תהיה חצי מיליארד שקל, למימון חלקה של הסוכנות היהודית בעסקת בנייני האומה.

"ניגוד אינטרסים מהותי"

העצני כותב בשם פלמן ש"המתווה כולו נגוע באי חוקיות, חוסר תקינות, ניגודי אינטרסים, מנהל בלתי תקין ועוד". במכתב ששלח, העצניהוא מונה שורה של פגמים קשים שנפלו לטענת פלמן בעסקה. במרכז כולם עומדת הטענה שעיקרון יסוד של קק"ל אוסר עליה לקבל תשלום תמורת קרקע אלא רק קרקע חלופית. לדברי העצני מדובר ב"ערעור יסודי של עקרונות קק"ל".

הוא מאשים ש"נפלו פגמים חמורים בכל הנוגע להליכי קבלת החלטות בקק"ל ועקיפת גופים ואנשים, על מנת להטות את ההחלטות שמתקבלותבענייני מקרקעין לכיוונים שמקדמים בעלי אינטרסים". לשם כך "הונהגה מדיניות מכוונת של הסתרת תהליכים, נתונים, תמלילים ומסמכים". פלמן, כך נטען, הודר מהמשא ומתן בעסקת נתניה והחלטות שהיו צריכות לעבור בוועדת הכספים בראשותו הובאו ישירות להנהלה בראשות היו"ר דני עטר.

העצני כותב עוד ש"המדיניות הזו עלולה לגרום לנזקים כלכליים כבדים לקק"ל". מדובר בנזקים של מניעת רווח מקרקעות בעסקת נתניה וכן בהתחייבויות הכספיות הכבדות בעסקת בנייני האומה ש"אין להן מקור תקציבי". הוא מזהיר בשם פלמן שהעסקאות "מערערות את מצבה הכספי של קק"ל".

העצני תוקף במיוחד את "המעורבות הלא ראויה, שלא לומרהפסולה של סיו"ר קק"ל עו"ד שלמה דרעי", שהוא יזם נדל"ן ומקדם פרויקטים שוניםבירושלים. למרות זאת הוא חבר בצוותי המשא ומתן לניהול שתיהעסקאות". לדברי העצני "הוא עומד בראש החץ של מי שמבקש לשכנע את מוסדות קק"ל להסכים לקיום העסקאות".

העצני מציין שבשנת 2000 דרעי נאלץ להתפטר מחברותו בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים, וניסיון למנותו למועצת רמ"י ב־2016 נכשל "בשל האינטרסים האישיים המשמעותיים שלו בתחום זה, ובשל העובדה שהוא נגוע בניגוד אינטרסים מהותי היורד לשורש העניין. דווקא מר דרעי מעורב בהליכים מוסתרים". הדבר, לדבריו "מעורר חשד כבד להתנהלות מכוונת לא תקינה של הנהלת קק"ל".

"פועל ממניעים קטנוניים"

פלמן הוא נציג הליכוד בקק"ל. יו״ר קק״ל דני עטר שלח בתגובהלראש הממשלה בנימין נתניהו מכתב בו הוא טועןטען ש"פלמן פועל נגד החלטת הממשלה נגד האינטרסים של ירושלים, מחבל ביצירת אלפי מקומות עבודה חדשיםומונע הכנסות ענק למדינת ישראל, והכל מתוך ממניעים אישיים וקטנוניים".

מקק"ל נמסר בתגובהש"פרויקט בנייני האומה הינו פרויקט בעל חשיבות עליונה שיחזק את ירושלים. קק״ל לא תאפשר לאף פוליטיקאי קטן ומתוסכל לפגוע בפרויקט באמצעות הכפשות חסרות־בסיס". לטענתם, פלמן עצמו התבטא בעבר טוענים שם שפלמן עצמו התבטא בעבר ש"זו עסקה טובה".

בעניין דרעי אומרים שם שהוא "משרת בהתנדבות ותורם תרומה מכרעתמניסיונו העשירלחוסנה הכלכלי של קק"ל ולעתידה. לדרעי נערך הסדר ניגוד עניינים קפדני, שהוא עומד בכל תו ותג בו. הגורמים המשפטיים הבכירים ביותר בקק"ל קבעו שאין כל אבק של ניגוד עניינים בפעולותיו".

סיו"ר קק"ל שלמה דרעי מסר בתגובה ש"לצערי מר פלמן פועל ממניעים אישיים ופוליטיים פסולים ומנסה להפוך את ועדת הביקורת לכלי משחק במלחמתו הפוליטית. הטענות שלו כלפי הינן חסרות שחר ושקריות. אין כל ניגוד עניינים בפעילותי בקק"'ל". לדברי דרעי, הוא עומד בהסכם ניגוד העניינים שלו עם קק"ל ואינו מייצג לקוחות מול הקרן. דרעי טוען שמדובר ב"עסקה טובה עבור קק"ל ששבה קק"ל מחליפה קרקעות לא אטרקטיביות בזכויות בפרויקט אסטרטגי". לדבריו, קק"ל עשתה עסקאות כאלו בעבר ואין בעסקת בנייני האומה כל חריגה מהמדיניות. "אלמלא מעורבותי בפרויקט בנייני האומה מן הסתם קק''ל הייתה מוותרת על הקרקע ללא תמורה". דרעי טוען ש"לאורך כל הקדנציה פלמן מנסה לטרפד עסקאות ונושאים חשובים לקק"ל ולולא המעורבות שלי היה נגרם נזק אדיר לארגון. עם כל הצניעות, הפעולות שלי בארגון תרמו ותורמות רבות לחוסנה הכלכלי של הקרן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות