אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברות קש ושיחות בזום: כך מסייעת בלאק קיוב לבני שטיינמץ בתביעת המיליארדים צילום: אוראל כהן

חברות קש ושיחות בזום: כך מסייעת בלאק קיוב לבני שטיינמץ בתביעת המיליארדים

המיליארדר הפסיד בהליך משפטי ונאלץ לשלם לחברת ואלה הברזילאית, שהיתה שותפה שלו במכרה בגינאה, פיצוי אדיר - 1.8 מיליארד דולר; לפי מסמכים שהוגשו עתה במסגרת תביעה שלו נגדה בניו יורק, עולה שחברת הריגול הישראלית נשכרה על ידו והשתמשה במגוון אמצעים במטרה לדובב בכירים בוואלה ולהקליט אותם; כך הוכיחה לכאורה חוסר תום לב של הברזילאים בסכסוך העסקי

22.05.2020, 18:38 | סופי שולמן

חברת החקירות הישראלית בלאק קיוב הקימה חברות קש ושלחה סוכנים לחברת הכרייה הברזילאית ואלה בשליחותו של המיליארדר בני שטיינמץ.

בסוף השבוע הוגש לבית המשפט בניו יורק מסמך מרתק במסגרת תביעה של חברת BSGR של שטיינמץ נגד ואלה, ובו מתוארת עבודת הריגול העסקי של בלאק קיוב שכאילו לקוחה מסרטי ג'יימס בונד והתבצעה במשך ארבעה חודשים, בתוכם גם בתקופת הקורונה. במקום פגישות רגילות במסעדות על כוס יין וסמול טוק התבצעו "פגישות" בזום, אבל גם בהן הצליחו עובדי בלאק קיוב למשוך את בכירי ואלה בלשון. התיאור מוגש במסגרת בקשה לגילוי מסמכים בניו יורק, שם נסחרת מניית ואלה.

קראו עוד בכלכליסט

מטרת החקירה שיזם שטיינמץ הייתה לחמוק מתשלום של 1.8 מיליארד דולר בעקבות הפסד בבית משפט בבריטניה לוואלה. ואלה טענה כי חברת BSGR של שטיינמץ הכניסה אותה כשותפה למכרה עפרת ברזל בשם "סימאנדו" בגינאה, אך לא חשפה כי השיגה את הרישיון באמצעות שוחד ומרמה. כדי להיכנס כשותפה בפרויקט הכרייה שילמה ואלה מקדמה של חצי מיליארד דולר כחלק מהשקעה כוללת של 2.5 מיליארד דולר. אלא שב-2014, שש שנים לאחר קבלת רישיון הכרייה, איבדו שתי החברות את הזכויות. הדבר התרחש לאחר חילופי השלטון בגינאה, כאשר נשיא המדינה החדש האשים את שטיינמץ בקבלת זכויות למכרה במרמה.

בני שטיינמץ, צילום: סיון פרג בני שטיינמץ | צילום: סיון פרג' בני שטיינמץ, צילום: סיון פרג

שטיינמץ זוכה מהאשמות אלה בסופו של דבר בגינאה (החקירות בישראל ובשוויץ עדיין נמשכות), אך ואלה ניצחה בתביעה לפיצויים בטענה כי נכנסה לפרויקט בתום לב ולא ידעה איך שטיינמץ השיג את הזכויות. התביעה בין שטיינמץ לוואלה הסתיימה בנובמבר 2019 בערכאה האחרונה והוא היה אמור לשלם את הסכום האדיר - 1.8 מיליארד דולר.

בעקבות ההפסד לוואלה גייס שטיינמץ את בלאק קיוב שראיינה בכירים רבים בוואלה, כולל את מספר 3 חברה. בשיחות אלה, חלקן בזום ובסקייפ, חלקן בטלפון וחלקן פנים מול פנים וכולן מוקלטות, מעידים בכירי החברה הברזילאית כי הנחת הבסיס הייתה כבר עם כניסתה לפרויקט כי שטיינמץ לא השיג את הרישיון בדרך כשרה. כמו כן, הוקלטו גורמים בכירים בחברה באומרם כי ואלה חיפשה לצאת מהמכרה בכל מקרה מסיבות כלכליות משום הממשל הגינאי החל לדרוש יותר ויותר השקעה, כולל בניית רכבת מגינאה לניגריה.

מן המסמכים שהוגשו לבית המשפט בניו יורק עולה כי בלאק קיוב מיפתה את עשרות העובדים של ואלה שעבדו בגינאה באמצעות מאגרים משפטיים ורשתות חברתיות והקימה מספר חברות כיסוי כדי להגיע אליהם. בכיר אחד חשב שהוא מייעץ על הקמת מכרה בפרו ואחר חשב כי נעזרים בו במסגרת פרויקט מימון. בעקבות הבקשה לגילוי מסמכים תידרש ואלה לחשוף מסמכים פנימיים שהובילו להחלטתה להצטרף ל-BSGR כשותפה בגינאה ומה הוביל להחלטתה לצאת מהמכרה.

מטעמו של שטיינמץ נסמר כי "היום פתח שטיינמץ במערכה משפטית לחשיפת הקנוניה של חברת ואלה הברזילאית כנגד BSGR ושטיינמץ אשר בבסיסה עמד לא יותר מאשר רצונה של ואלה להתנער מהשותפות עם BSGR מטעמים עסקיים שלה בלבד. מערכה זו, שלאור הראיות מסמרות השיער שחשפה חברת בלאק קיוב ואשר הוגשו לבית המשפט בארה"ב, תוביל ללא ספק לניצחונו של שטיינמץ, להוכחת שקריות טענותיה של ואלה נגד BSGR ושטיינמץ, לחשיפת הקנוניה אשר אליה נפלו קורבן שטיינמץ ו BSGR הכוללת, בין היתר, עיוותי דין חמורים של ואלה בטריבונלים בינלאומיים אשר עלולים להוביל לצעדים פליליים ואזרחיים כנגד ואלה ובכיריה".

תגובת ואלה לתביעה טרם הוגשה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות