אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלשטיין גיבש מתווה להסדר חוב עם מחזיקי אג"ח אי.די.בי צילום: סיוון פרג'

בלעדי לכלכליסט

אלשטיין גיבש מתווה להסדר חוב עם מחזיקי אג"ח אי.די.בי

בעל השליטה יזרים 450 מיליון שקל מכספים שגייסה בשבוע שעבר אירסה, ונערך לגיוס דומה בת"א. אך הוא יתקשה להוציא כסף מארגנטינה בשל תקנות הקורונה, ומחזיקי הסדרות נושפים בעורפו עם הסכם לתביעה של פירעון מיידי

24.05.2020, 07:20 | גולן חזני

אדוארדו אלשטיין נערך להסדר חוב עם מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח שבשליטתו מחוץ לכותלי בית המשפט. אי.די.בי חייבת למחזיקים שלה 1.86 מיליארד שקל.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת המתווה שיוצע למחזיקים יזרים אלשטיין לאי.די.בי 450 מיליון שקל, שישמשו לפירעון חלקי של החוב כלפי מחזיקי סדרה י"ד, שהחוב כלפיהם עומד על 880 מיליון שקל. מחזיקי סדרה זו מחזיקים בשעבוד על נתח משמעותי ממניות השליטה בדסק"ש (70% מתוך 82% מהמניות שברשות אלשטיין), ששולטת בסלקום, נכסים ובניין ואלרון, ובנוסף מחזיקה בנתח גדול משופרסל (26%). שווי הביטחונות עומד כיום על 460 מיליון שקל, והמחזיקים ימשיכו להחזיק בשעבוד בתמורה לפריסה מחדש של יתרת החוב. לחלופין, תנסה אי.די.בי לגייס 450 מיליון שקל נוספים בבורסה, במסגרת סדרה חדשה, שתאפשר את פירעון מלוא החוב למחזיקי סדרה י"ד, שבנציגות שלה מכהן איציק עידן. במצב הקיים אמורה אי.די.בי לפרוע את החוב לסדרה זו בתשלום אחד בסוף 2022.

אדוארדו אלשטיין. הזרים עד כה לאי.די.בי קרוב ל־3 מיליארד שקל, צילום: איתן שגב אדוארדו אלשטיין. הזרים עד כה לאי.די.בי קרוב ל־3 מיליארד שקל | צילום: איתן שגב אדוארדו אלשטיין. הזרים עד כה לאי.די.בי קרוב ל־3 מיליארד שקל, צילום: איתן שגב

ההזרמה של אלשטיין, שעד היום הזרים לאי.די.בי קרוב ל־3 מיליארד שקל, מתבססת ככל הנראה על גיוס שביצע בשבוע שעבר באמצעות אירסה - החברה־האם של דולפין ,שבאמצעותה ממחזיק אלשטיין באי.די.בי. בשבוע שעבר גייסה אירסה בארגנטינה 71 מיליון דולר בריבית אטרקטיבית יחסית של 7%.

כמו כן, אי.די.בי תרכוש ממחזיקי סדרה ט', שהחוב כלפיהם עומד על 745 מיליון שקל, ולהם אין ביטחונות כלל, את מלוא האג"ח במחיר שישקף פרמיה על המחיר שלהן בבורסה, אך יבצע תספורת משמעותית. אלשטיין מתכוון לבצע את רכישת האג"ח מסדרה זו כך: באמצעות 100 מיליון שקל שתקבל אי.די.בי מנכסים ובניין, במסגרת העסקה שבה היא רוכשת ממנה את חלקה בחברת הנדל"ן IDBG, שמחזיקה בנדל"ן בלאס וגאס; 100–150 מיליון שקל שאי.די.בי תקבל תמורת חברת התעופה ישראייר; וכן העברת 12% ממניות דסק"ש בשווי של 80 מיליון שקל. כלומר, התמורה הכוללת למחזיקי סדרה זו תעמוד על כ־330 מיליון שקל, ובכוונת אלשטיין להגדיל את הפירעון באמצעות העברה או מכירה של נכסים נוספים. אך לשם כך נדרשת הסכמה של מחזיקי סדרה ט', שנסחרת בתשואה של 122%. המגעים מול המחזיקים מסדרה זו לא צפויים להיות קלים, ואם יגובש מולם מתווה, הוא יגיע להצבעה בנציגות שבה מכהן עופר גזית. כיום אמורה אי.די.בי להתחיל בתשלומי הקרן של סדרה זו בסוף השנה הנוכחית.

באשר לסדרה ט"ו, שהיקף החוב כלפיה 237 מיליון שקל והיא מחזיקה בשעבוד על המניות של אי.די.בי בכלל ביטוח (8.5%), לא ברור אם היא תיפרע.

הבעיה המרכזית שעימה יצטרך אלשטיין להתמודד היא שבמתווה המוצע קשה עד בלתי אפשרי כרגע להוציא מטבע זר מארגנטינה, בשל הכללים הנוקשים שהטיל המשטר החדש בעקבות משבר הקורונה.

במקביל, מחזיקי שתי הסדרות הגדולות של אי.די.בי לא ממתינים לאלשטיין, והם מנהלים מגעים וקרובים לחתימה על הסכם שיתוף פעולה בצעדים שיינקטו נגד אי.די.בי שמנוהלת בידי אהרון קאופמן. לפי ההסכם המתגבש, מחזיקי שתי הסדרות יפנו לבית המשפט בבקשה להעמיד את החוב כלפיהם לפירעון מיידי, אך לאחר קבלת האישור ימתינו מחזיקי סדרה י"ד כשנה לפני שיממשו את השעבוד על מניות דסק"ש, במטרה להבריא את החברה ולהכינה למכירה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות