אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד החקלאות אישר לווילי פוד מחיר גבוה יותר לחמאה מפינלנד צילום: שאטרסטוק

משרד החקלאות אישר לווילי פוד מחיר גבוה יותר לחמאה מפינלנד

הסיבה, בין היתר: הפרות אוכלות ממרעה שונה; המפקח על המחירים: "השתכנעתי שמדובר במוצר שונה". נציגת המועצה לצרכנות בדיון בנושא: "אם יוסר פיקוח מחירים על החמאה, מחירה יזנק”

25.05.2020, 06:59 | נווית זומר

בימים אלה דן הרגולטור בשאלה האם להוציא את מחירי החמאה מפיקוח, אבל יש יבואנים שכבר קובעים עובדות בשטח. מבדיקת “כלכליסט” עולה כי אף שהמפקח על המחירים אורי צוק־בר הכריז באפריל שכל מחירי החמאה, מקומית ומיובאת, יהיו תחת פיקוח, רשתות השיווק הפקיעו מחירי חמאה מיובאת.

קראו עוד בכלכליסט

המחיר הממוצע של חלק מהחמאות המיובאות, רובן על ידי וילי פוד וחברת סיימון שמייבאת את חמאת פרזידנט, עומד על 12-11 שקל ל־200 גרם לעומת מחיר מפוקח של 7.80 שקלים לאותה כמות. ל”כלכליסט” נודע כי למרות הכרזתו, המפקח על המחירים אישר לווילי פוד להחריג מפיקוח מחירים את החמאה הפינית valio שהיא מייבאת בטענה כי זו חמאה מיוחדת. 

צבי ויליגר, צילום: אוראל כהן צבי ויליגר | צילום: אוראל כהן צבי ויליגר, צילום: אוראל כהן

במכתבו כתב המפקח כי “מדובר בחמאה ייחודית מפינלנד מרפתות המייצרות על מרעה מלא בתוספת תרבית לקטית (חומר משמר שלרוב לא נחשב כערך מוסף - נ”ז), עם חיי מדף, מרקם וצבע שונים. השתכנעתי שמדובר במוצר שונה”.

בתוך כך, אתמול התקיים בוועדת המחירים המשותפת למשרדי האוצר והכלכלה שימוע בעניין המשך הפיקוח על מחירי החמאה. בדיון טענה נציגת המועצה לצרכנות כי “אם יוסר פיקוח מחירים על החמאה, מחירה יזנק”. בפני הוועדה הופיעו גם נציגי היבואנים. צביקה ויליגר, בעל השליטה בווילי פוד, אמר כי “עלות החמאה בחו”ל גבוהה ואין כדאיות כלכלית למכירתה במחיר המפוקח. אם הפיקוח על החמאה יישאר, לא נייבא חמאה והשוק יחזור למצב של חוסרים”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות