אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הבריאות רוצה להשתמש באפליקציית המגן למאבק בכל המגפות העתידיות צילום: דוברות משרד הבריאות

משרד הבריאות רוצה להשתמש באפליקציית המגן למאבק בכל המגפות העתידיות

המשרד פרסם מכרז שייעודו "קבלת הצעות לפרויקט הקמת ותחזוקת אפליקציה לאומית למלחמה בנגיפים", על בסיס זו שהוקמה בבהילות במהלך משבר הקורונה והורדה על ידי כמיליון משתמשים. תנאי המכרז אינם דורשים שהאפליקציה החדשה תתבסס על קוד פתוח, בניגוד לגרסה הנוכחית

24.05.2020, 19:08 | רפאל קאהאן

משרד הבריאות פרסם מכרז חדש לפני כ-10 ימים שייעודו "קבלת הצעות לפרויקט הקמת ותחזוקת אפליקציה לאומית למלחמה בנגיפים". על פי הכתוב במכרז, במשרד רוצים להרחיב את השימוש באפליקציית המגן - אותה השיקו למאבק בקורונה - "לטובת מלחמה בנגיפים באופן כללי".

הרעיון של הרחבת השימוש באפליקציה שפותחה במקור על ידי חברת מטריקס, משרד הבריאות ומומחי אבטחת מידע וקוד פתוח, מתבסס על ההצלחה העצומה של האפליקציה. לדברי משרד הבריאות, עד כה הורדה "המגן" על ידי כמיליון משתמשים. היעד כעת הוא להרחיב את התפוצה שלה לכ-4 מיליון משתמשים. 

משה בר סימן טוב ויולי אדלשטיין, צילום: דוברות משרד הבריאות משה בר סימן טוב ויולי אדלשטיין | צילום: דוברות משרד הבריאות משה בר סימן טוב ויולי אדלשטיין, צילום: דוברות משרד הבריאות

ואולם, למרות התפוצה הנרחבת של האפליקציה, לא ברור עד כה כמה ישראלים עשו בה שימוש. במשרד הבריאות מעוניינים לשלב את השימוש באפליקציה הזו כאמצעי להגיע ל"אסטרטגיית יציאה" מהירה. כמו כן רואים בה "כלי מרכזי" ליישום בידוד מהיר של נדבקים פוטנציאלים מחולה מאומת.

עם זאת, תנאי המכרז נראים קשים למדי. מי שמעוניין להשתתף חייב להיות מסוגל להגיש את ההצעה עד ל-15 ביוני הקרוב ולעמיד מצגת או Demo עד ה-21 ביוני. אמנם פיתוח אפליקציית המגן בוצע בזמן קצר של כשבועיים, אך היה מדובר במצב חירום לאומי שדרש מהירות על פני איכות. מעבר לכך, השימוש בקוד פתוח אפשר לחברי קהילת המפתחים לשפר ולהציע תיקונים מהר מאוד ולהפיץ אותם מהיום להיום.

כעת, תנאי המכרז אינם דורשים שהאפליקציה החדשה תתבסס גם היא על קוד פתוח אלא רק שהיא תתבסס על האפליקציה הקיימת, תוך "הרחבת הפונקציונליות שלה". זאת ועוד - במכרז נכתב ש"משרד הבריאות מעוניין... לאפשר להרחיב את פריסתה בקרב האוכלוסייה". בנוסף מבקש משרד הבריאות ל"קבל הצעות לפיתוח ותחזוקת אפליקציית 'המגן'... ותיתן בנוסף מענה לדרישות פיתוח נוספות".

ניכר שבמשרד הבריאות מעוניינים להסיר מעצמם את האחריות לתחזוקה ותפעול שוטף של האפליקציה. אולם האם המעבר למודל שבו לחברה פרטית יש את האחריות לכך הוא המתאים ביותר? בנוסף לא ברור למה המכרז ממהר כל כך למצוא גורם שייקח את המושכות לידיו. אם האפליקציה מיועדת לשימוש במגיפות פוטנציאליות בעתיד, האם לא היה ראוי לתת למעוניינים יותר מחודש על מנת להציע מוצר, או לפחות תוכנית שהושקעו בה מספיק מחשבה על מענה לכל הבעיות האפשריות? יש לקוות שהגורם שיזכה יידע לספק מענה הולם למרות לוח הזמנים הקצר.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות