אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דוד פתאל: "המתנגדים להצעה מנצלים הזדמנות לשפר רווחים" צילום: עמית שעל

דוד פתאל: "המתנגדים להצעה מנצלים הזדמנות לשפר רווחים"

פתאל הציעה למחזיקים הרבה כדי שיניחו לאמות המידה הפיננסיות עד שתתאושש ממשבר הקורונה, אף שבשלב זה היא לא מפרה אותן. אולם אלה לא תמכו בה ברוב הנדרש של 66% ושמרו על זכותם להעמיד את החוב לפירעון מיידי אם תחול הרעה

25.05.2020, 07:27 | יניב רחימי

הסוכריות שהציעה פתאל החזקות לא היו מספיק מתוקות עבור מחזיקי האג"ח שלה. אלה הצביעו ביום חמישי האחרון על בקשת החברה לוותר זמנית על בדיקת חלק מאמות המידה הפיננסיות לצורכי זכאותם לפירעון מיידי. יממה קודם לכך הספיקה פתאל לפרסם הצעה משופרת כדי לקבל את הסכמתם. אולם כשנספרו קולות המחזיקים אתמול, התברר שלא די בכך. הבקשה של פתאל לא זכתה לרוב הנדרש של יותר מ־66% מהמצביעים. מחזיקי איגרות החוב של סדרה ג' תמכו בהצעה של פתאל ברוב גדול של 95%, אולם מקרב מחזיקי סדרה ב' רק 61% תמכו בהצעה של פתאל.

קראו עוד בכלכליסט

משבר הקורונה הביא לעצירת הפעילות של פתאל ולסגירת מרבית מלונותיה, ולהערכת הנהלתה, ברבעונים הראשון, השני והשלישי של 2020 תחול ירידה מהותית מאוד ב־EBITDA (רווח לפני ריבית, מסים, פחת והפחתות) ביחס לרבעונים המקבילים. כתוצאה, החברה לא תעמוד השנה באחד או יותר מהקובננטים שבהם התחייבה לעמוד במסגרת שטרי הנאמנות של האג"ח. הפרה כזו תאפשר למחזיקים לדרוש פירעון מיידי של החוב כלפיהם, שמסתכם בכמעט מיליארד שקל.

"זו בעיה כלל־עולמית"

 

דוד פתאל, יו"ר ומנכ"ל פתאל החזקות, לא חסך ביקורת ממחזיקי האג"ח מסדרה ב': "כל מי שהאמין בחברה במהלך צמיחתה זכה בריביות ותשואות גבוהות על ההשקעה. לכן, בבואנו לדבר עם הבנקים וגם עם מחזיקי סדרה ג', הם היו קשובים לבקשות שלנו. הבנו שהם מאמינים בחברה, בפעילותה, בהנהלתה ובעובדיה, ויודעים שהיא עשתה כל שביכולתה כדי להתמודד עם המשבר. זה לא הפריע לאחדים לנצל את ההזדמנות לשפר את הרווחים. אבל הכסף הנוסף שהם מבקשים הוא הכסף של אותו עובד שיכול להיות מפוטר מחר, כי הם לא נתנו יד להצלת המשק. חלק קטן מהשותפים שלנו להצלחה באג"ח סדרה ב' ראה באתגר שמולנו הזדמנות לשפר את התשואה שלהם בשנה הקרובה, ולא אישר את דחיית הפעלת הקובננטים".

פתאל התייחס לנסיבות שהביאו את החברה לבקש ויתור על בדיקת אמות המידה הפיננסיות: "הירידה ברווח של החברה (ה־EBITDA, י"ר) לא נוצרה בעקבות התנהלות לא נכונה של החברה, אלא בשל נגיף הקורונה בלבד שהפך לבעיה כלל עולמית. בעתות משבר, כולם צריכים לתת יד להמשך צמיחתה של הכלכלה ומקור פרנסתם של אלפי עובדים. אין לי ספק שאחרינו חברות נוספות יודיעו על אי־עמידה באמות מידה פיננסיות השנה וכולי תקווה שעם החברות הסולבנטיות, המשקיעים יהיו מצד אחד סובלניים יותר ומצד שני יפעלו באחריות כלפי כספי החוסכים".

החברה שבשליטתו, מדגיש פתאל, לא ביקשה הנחה (תספורת) או דחייה של התשלומים בשנה הקרובה. "ביקשנו דבר אחד בלבד", אומר פתאל, "שלא יבקשו פירעון של האג"ח בגלל אי־עמידה באחד מהתנאים - ירידה ברווח - ובתמורה העלנו את הריבית בהתאם להסכם עם המחזיקים, והיא מסתכמת בעוד כ־11 מיליון שקל בשנה הקרובה".

במקור לא הוצעו הטבות

 

ההצעה המקורית של פתאל לא כללה פיצוי כלשהו בתמורה לוויתור מצד מחזיקי האג"ח, מלבד אמירה כי שינוי שטר הנאמנות יתבצע במשולב עם הנפקת זכויות של 100 מיליון שקל; במסגרתה בעל השליטה דוד פתאל התחייב לנצל את מלוא חלקו ולהשקיע 57 מיליון שקל.

פתאל נאלצה לשפר את הצעתה למחזיקי האג"ח כדי שיאשרו את השינוי המבוקש וישהו זמנית את זכותם להעמיד את החוב לפירעון מיידי. היא הציגה כמה הטבות בתקווה שיפיסו את דעת המחזיקים ויביאו לרוב הנדרש לאישור ההצעה.

השינויים המרכזיים בהצעה של פתאל למחזיקי אגרות החוב כוללים, בין היתר, תוספת ריבית שנתית של 0.25% עקב אי־עמידה באמות המידה הפיננסיות. תוספת זו תשולם במשך כל תקופת הוויתור, גם אם במהלכה פתאל כן תעמוד בסטנדרטים הללו. בנוסף, נוכח הורדת דירוג האשראי של פתאל יקבלו מחזיקי האג"ח מכל הסדרות תוספת ריבית של 0.5% . לפי תנאי שטרי הנאמנות, רק סדרה ב' אמורה לקבל תוספת של 0.5% ואילו סדרה ג' תוספת של 0.25%. בהצעה המתוקנת, שתי הסדרות יקבלו תוספת זהה של 0.5%, שתהיה בתוקף גם אם דירוג החברה יעלה בחזרה. כמו כן התחייבה פתאל שלא לשפר ביטחונות ולא להקדים תשלומים לנושים פיננסים קיימים של הקבוצה; לא ליטול אשראי חדש כנגד נכסים קיימים שלה שאינם משועבדים; ולא לחלק דיבידנד לאורך כל תקופת הוויתור. דוד פתאל הסכים להפחית ב־50% את התקרה השנתית של הבונוס שלו הוא זכאי ל־2.9 מיליון שקל. ביחס להנפקת הזכויות, פתאל התחייבה לבצע גיוס של 100 מיליון שקל עד ל־31 ביולי הקרוב, ובתרחיש שלא תשלים את הגיוס במועד, תהיה למחזיקים עילה לפירעון מיידי.

דוד פתאל, צילום: עמית שעל דוד פתאל | צילום: עמית שעל דוד פתאל, צילום: עמית שעל

צפי להפרה ברבעון השלישי

 

בשלב זה פתאל לא מפרה אמת מידה פיננסית כלשהי, ולפי ההערכות של הנהלת החברה, ההפרה צפויה רק עם פרסום דו"חות הרבעון השלישי, שיפורסמו בנובמבר. בימים הקרובים פתאל תצא להצבעה נוספת, בתקווה שהפעם תצליח לשכנע יותר משקיעים לתמוך בהצעתה ולזכות ברוב הנדרש. השיפורים בהצעה למחזיקי איגרות החוב אמנם לא הצליחו להביא לתמיכה שהחברה ציפתה לקבל, אבל הם לא נפלו על אוזניים ערלות. כך, בית ההשקעות פסגות, שהתנגד להצעה המקורית ומחזיק באג"ח של פתאל בהיקף כ־90 מיליון שקל, החליט לתמוך בהצעה המשופרת לאור הישגי המשא ומתן בינו לבין חברה. גוף מוסדי נוסף שתומך בהצעה הוא בית ההשקעות ילין לפידות, שלו אחזקה דומה לשל פסגות. במתנגדים בולטים בית ההשקעות אלטשולר שחם, עם אחזקה של 73 מיליון שקל, וחברת הביטוח מגדל, עם 35 מיליון שקל.

פתאל הוסיף לסיכום בנימה אופטימית כי "ניצנים של התאוששות כבר נראים במרבית המדינות שבהן אנו פועלים. בישראל לדוגמא צפוי לנו חג שבועות מוצלח מאוד, ובחודש יוני למלונות הנופש שלנו צפויות תפוסות של יותר מ־60%".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות