אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ויקיפדיה יוצאת למאבק בהתנהגות הבלתי הולמת של עורכיה צילום: שאטרסטוק

ויקיפדיה יוצאת למאבק בהתנהגות הבלתי הולמת של עורכיה

בכדי להתמודד עם אלו המפרים את הכללים, בקרן ויקימדיה, שמפעילה את אתר האינציקלופדיה האינטרנטי, החליטו על תקנון התנהגות שעבירה על חוקיו יכולה להביא להרחקה זמנית או לצמיתות

25.05.2020, 12:54 | רפאל קאהאן
קרן ויקימדיה, הארגון שמפעיל בין היתר את ויקיפדיה, העלתה להצבעה ואישרה סדרה של החלטות חדשות אותן היא צפויה ליישם בהמשך השנה שמיועדות להפוך את העבודה של המתנדבים באתר לבטוחה ושוויונית יותר. הסיבה למהלך נובעת מתלונות רבות שהצטברו, בעיקר כאלה שמגיעות ממתנדבים להט''בים על כך שסבלו מהתעמרויות והטרדות מצד עורכים אחרים.

קראו עוד בכלכליסט

דירקטוריון הקרן הסביר ששמירה על הגינות ודרך ארץ מהווים חלק ערכי יסוד שלה וצריכים להתבטא בעבודת המתנדבים. כדי להתמודד עם אלו המפרים את הכללים, בקרן החליטו על תקנון התנהגות שעבירה על חוקיו יכולה להביא להרחקה זמנית או לצמיתות. עם זאת ציינו בקרן שכל תלונה והחלטה תעבור הליך שימוע וניתן יהיה לערער על עליה, אם המתנדבים מרגישים שהואשמו שלא בצדק.

המטרה המוצהרת של קרן ויקימדיה היא לייצר מאגר של כל הידע האנושי באינטרנט. חוץ מוויקיפדיה, מפעילה הקרן עוד אתרים המיועדים לתמונות, מילון, אתר ציטוטים ועוד. אך למרות שהמיזם כבר סוגר כ-19 שנה לפעילותו בעשור האחרון הוא סבל מתלונות רבות על הטייה מינית גברית והתעמרויות בקרב העורכים המתנדבים. מחקר שערכה אוניברסיטת וושינגטון מצא שרבים מהמתנדבים הנשים והלהט''בים הודו שהם פוחדים וסבלו מאיומים.  מתנדבות סיפרו לחוקרים שעורכים נוהגים לזלזל בעבודתן ולבקר אותה. במקרים אחרים העורכים מספקים משוב שלילי ללא קשר לאיכות העבודה. אך לא רק נשים סובלות מכך, גם מתנדבים מקהילת הלהט''ב ובעיקר טרנסים למשל חוששים עד כדי כך שהם מהססים להתנדב. במקרה אחד סיפר עורך שמגדיר את עצמו כטרנס, לניו יורק טיימס בשנה שעברה, שספג איומי מוות ממתנדבים אחרים.

אתר ויקיפדיה , צילום: ויקיפדיה אתר ויקיפדיה | צילום: ויקיפדיה אתר ויקיפדיה , צילום: ויקיפדיה

המבנה של ויקיפדיה אינו של רשת חברתית. עורכים מתנדבים נדרשים לעבוד אחד עם השני וישנן סמכויות שונות לכל דרגה. לכל עורך יש את האפשרות לשנות את תכני הערכים השונים - למעט במקרים בהם התוכן "ננעל" כדי למנוע השחתה או ניצול לרעה. המתנדבים פועלים מאחורי הקלעים דרך מערכת ניהול שבה יש גם פורום פנימי לדיונים על ערכים שונים.

ואולם שיטת העבודה הזו גם הביאה לחיכוכים רבים. עורכים נוהגים לשנות את עבודתם של עורכים אחרים ללא סיבה ומכריחים אותם לשחזר את הערך המקורי. הדבר הוביל לא פעם ל"מלחמות" עריכה ואף למריבות אישיות. קוד ההתנהגות החדש ייכנס לתוקף בשתי פעימות. הראשונה תוביל לאשרור תקנון התנהגות עד ה-30 באוגוסט בידי הדירקטוריון. בפעימה השנייה יאשרר הדירקטוריון עד סוף השנה את הסנקציות על הפרת התקנון.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות