אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גרמניה נכנסה למיתון: הכלכלה התכווצה ב-2.2% ברבעון הראשון צילום: בלומברג

גרמניה נכנסה למיתון: הכלכלה התכווצה ב-2.2% ברבעון הראשון

הנתונים המעודכנים אישרו שהתמ"ג במדינה רשם את הירידה החדה ביותר מאז 2009, לאחר ירידה מזערית ברבעון הקודם - רצף של שני רבעונים עם התכווצות מוגדר כמיתון; "הנתונים הם תוצאה של שבועיים בלבד של סגר, לא צריך להיות אנליסט מצטיין כדי להבין שצפויה האטה חמורה בהרבה ברבעון השני"

25.05.2020, 13:04 | שירות כלכליסט

גרמניה פירסמה היום (ב') את העדכון השני של נתוני התוצר המקומי הגולמי שלה, ללא בשורה מעודדת: הכלכלה הגרמנית התכווצה ב-2.2% ברבעון הראשון בהשוואה לרבעון שלפניו, בדומה לנתון שהתפרסם בעדכון הראשון ב-15 במאי.

קראו עוד בכלכליסט

זוהי הירידה החדה ביותר שנרשמה בתוצר הגרמני מאז הנפילה של 4.7% שנרשמה ב-2009. ברבעון הקודם - הרביעי של 2019 - נרשמה ירידה קלה של 0.1% בתוצר, כך שמבחינה טכנית גרמניה נכנסה למיתון - שני רבעונים רצופים עם צמיחה שלילית.

בחישוב שנתי ירד התוצר הגרמני ב-2.3%.

חנות של אדידס בברלין בזמן הקורונה, צילום: אי פי איי חנות של אדידס בברלין בזמן הקורונה | צילום: אי פי איי חנות של אדידס בברלין בזמן הקורונה, צילום: אי פי איי

הנתונים החדשים בעדכון נוגעים למרכיבים של הפעילות הכלכלית: הצריכה הפרטית (משקי הבית) ירדה ב-3.2% בהשוואה לרבעון הקודם, ההשקעות הפרטיות נפלו ב-7%, ומנגד השקעות הממשלה עלו ב-0.2% וההשקעות בתשתיות עלו ב-4.1%.

לפי הנתונים, הייצוא נפל בשלושת החודשים הראשונים של השנה ב-3.1% ואילו הייבוא ירד ב-1.6%. התכווצות נוספת נרשמה בפרוייקטי הבנייה, שנפלו ב-10.5% במרץ – ירידה המצביעה על כך שחברות דוחות פרויקטים מתוכננים בשל חוסר הוודאות הכלכלי.

"הביצועים ברבעון הראשון הם תוצאה של שבועיים בלבד של סגר ושיבושים בשרשרת האספקה בשל הסגר באסיה, כך שלא צריך להיות אנליסט מצטיין כדי להבין שצפויה האטה חמורה בהרבה ברבעון השני", אמר בתגובה לנתונים קרסטן ברזסקי, כלכלן בכיר ב-ING. "שלושה שבועות נוספים של סגר והקלה הדרגתית במגבלות לא מצביעים על בשורות טובות ברבעון השני".

הנתונים מאשרים את תחזית הממשלה, לפיה גרמניה תחווה את המיתון הגרוע ביותר מאז מלחמת העולם השנייה, והתמ"ג יתכווץ השנה ב-6.3%. עם זאת, מלשכת הסטטיסטיקה נמסר כי מספר ההרוגים בתאונת דרכים הוא הנמוך ביותר מאז איחוד גרמניה – 158 הרוגים בתאונות דרכים במרץ לאומת 234 בשנה שעברה. במקביל, מספר התאונות ירד ב-23% לעומת מרץ השנה שעברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות