אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצרות באל על: קרבות בין הטייסים לבין יתר העובדים; הנציגים בהסתדרות הושעו מתפקידם צילום: סיוון פרג'

משבר הקורונה

הצרות באל על: קרבות בין הטייסים לבין יתר העובדים; הנציגים בהסתדרות הושעו מתפקידם

הבוקר פוצצו חברי נציגות העובדים ישיבה בין הטייסים לבין ההנהלה, שהתקיימה בחסות ההסתדרות, משום שלטענתם ועד הטייסים לא רשאי לנהל מו"מ עצמאי: "הם מתנהלים כגנבים בלילה"; בתגובה, השעה אותם היו"ר ארנון בר-דוד מתפקידם. ועד הטייסים: "אנחנו עובדים בתנאים לא תנאים תוך סיכון מקצועי ובריאותי"

25.05.2020, 13:57 | נווית זומר

הסיוע הממשלתי לאל על, שנכנסה לקשיים משמעותיים ביותר בעקבות משבר הקורונה, עדיין לא אושר - אבל בחברה כבר מתנהלים 'קרבות' בין הטייסים לבין נציגות העובדים, ואף קיימת מתיחות בין הטייסים לבין עצמם.

קראו עוד בכלכליסט

הבוקר (ב') פוצצו חברי נציגות העובדים של אל על ישיבה בין הטייסים להנהלה שהתקיימה בחסות ההסתדרות. לטענת הנציגות, ועד הטייסים, שהוא חלק ממנה, לא רשאי לנהל מו"מ עצמאי מול ההנהלה. מנציגות עובדי אל על נמסר בנושא כי "לצערנו, הנהלת החברה ונציגי איגוד התחבורה בהסתדרות נכנעים פעם נוספת לביריונות ולסחטנות שמפעילים הטייסים באל על. מעל ל-90% מעובדי החברה נמצאים בחל"ת, ועתידם התעסוקתי תלוי בין שמיים לארץ. למרות זאת הוחזרו כ-50% מטייסי החברה לעבוד בשכר מלא, למרות שאין בכך צורך אמיתי, ונציגי הטייסים אף דורשים כעת להחזיר טייסים נוספים, וזאת בניגוד לכל היגיון או צורך של החברה. הטייסים כופים על החברה פעם נוספת הסכמים שמרוקנים את קופתה ומסכנים את המשך קיומה". 

עובדי אל על מפגינים, צילום: עמית שאבי עובדי אל על מפגינים | צילום: עמית שאבי עובדי אל על מפגינים, צילום: עמית שאבי

לטענת אנשי הנציגות, "הטייסים מחזיקים את ההנהלה ואת ההסתדרות כבני ערובה ומתנהלים כגנבים בלילה, מאחורי גבה של נציגות העובדים המשותפת. בעוד שעובדי החברה מכל המגזרים – תחזוקה, מינהלי ודיילים, אשר חלקם הגיעו לפת לחם בתקופת החל"ת הממושכת, מבינים את גודל השעה ואת המצב הקריטי בה נמצאת אל על, עסוקים טייסי החברה, אשר גם כך שכרם גבוה במאות אחוזים משכרם של יתר עובדי החברה, בדאגה אך ורק לעצמם. לכן עצרה נציגות העובדים את ישיבת המו"מ שהתנהלה הבוקר בין ההנהלה לטייסים, בהשתתפות נציגי איגוד התחבורה בהסתדרות".

בתגובה לאירועים הודיע יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, על השעייה מיידית של יו"ר נציגות עובדי אל על שרון בן-יצחק ושל חברי נציגות עובדי אל על מתפקידם בנציגות העובדים. בר- דוד כתב כי מדובר ב"חציית קו אדום בוטה של חברי מועצת העובדים, בהמשך להתנהלות בניגוד להוראות ההסתדרות, מדיניות ההסתדרות והמצופה מנציגות עובדים בעיקר בתקופת משבר כה קריטית לחברה ולעובדים. התנהגות זו מהווה חבלה במשא ומתן ופוגעת בכלל עובדי החברה, אשר מצויה בצומת דרכים גורלית".

המתיחות הקיימת בין טייסי אל על לבין עצמם מקורה בטייסי צי 737 המושבת, שטוענים שבעוד טייסי הדרימליינר זוכים לעבודה בזכות טיסות המטען, הם מושבתים לחלוטין. באל על מועסקים כ-650 טייסים, כאשר כיום רק 280 מהם - טייסי דרימליינר - עובדים בהטסת טיסות מטען ומיעוט טיסות חילוץ. גורמים בהנלה טוענים כי על פי צבר ההזמנות למטען, ביוני ישובו לביתם כ-100 מהטייסים המועסקים. במקביל נמסר מההנהלה כי 25 טייסי 737 ישובו ביולי לפיילוט של חידוש טיסות מסחריות במטוסים צרי גוף.

תגובת ועד הטייסים באל על :"הטייסים הודיעו מהיום הראשון של משבר הקורונה, כי הם נרתמים לצעדי התייעלות מיידים ויעשו הכול כדי לשמור על קיומה של חברת אל על. לאחר שטיסות הנוסעים בעולם ובישראל הפסיקו להמריא ולנחות, התגייסו 280 מטייסי החברה לטיסות המטען והחילוץ של אל על, בתנאים לא תנאים, תוך סיכון מקצועי ובריאותי, כאשר חלקם אף נדבקו בקורונה. כל זאת, על-מנת לסייע לחברה לפעול ולייצר הכנסות גם בתקופה של משבר גלובלי ששיתק את כל תעשיית התעופה בעולם.

"טייסי אל על מבינים, כי על-מנת לשמור על קיומה של חברת אל על הם יצטרכו לפעול במבנה ובתנאים שונים, גם מאלה של הסכם ההתייעלות האחרון שבמסגרתו הם היו מהיעילים מבין טייסי החברות הסדירות בעולם. לצערנו, מגזרים מסוימים בחברה, ממשיכים לחיות בעולם של טרום המשבר, ופועלים בכל דרך על-מנת לסכל את תוכנית ההבראה של החברה ולהפיל את הבית על יושביו. הטייסים יוסיפו לנהוג באחריות ולשתף פעולה עם הנהלת החברה ועם ההסתדרות הכללית, על-מנת להציל את חברת התעופה הלאומית של ישראל".

יאיר כץ, יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית הגיב במתקפה נדירה על יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד, בעקבות החלטתו להשעות את חברי ועד עובדי אל על. כץ כתב הערב בעמוד הפייסבוק שלו: "אני כותב את הפוסט הזה ברגשות מעורבים. מצד אחד ההסתדרות היא הבית שלנו. נותנת לנו גב, מייעצת והעומד בראשה תמיד, אבל תמיד, נכון לנו לעזרה. מאידך, השעיית ועד אל על, בעת הקשה ביותר לחברה, היא מעשה מרחיק לכת. לעולם לא אצדיק אלימות מכל סוג - אך במלחמה על הבית לעיתים, היצרים גורמים לך לטעות! ועד עובדי אל על אשר גילה אחריות לאורך השנים מייצג אלפי משפחות בשעתן הקשה. אל על- שהיא מקור לגאווה כחול לבן, עוברת את המשבר הגדול ביותר שידעה מעולם וועד העובדים מקבל על עצמו גזירות מחייבות מציאות באומץ ובמנהיגות. אני קורא לחברי ארנון בר- דוד, שקול בשנית את ההשעיה והשב את ועד עובדי אל על לתפקידם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות