אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקורונה חתכה את המכירות של מנרב פרויקטים ורוטשטיין צילום: עודד קרני

הקורונה חתכה את המכירות של מנרב פרויקטים ורוטשטיין

מנרב פרויקטים סופגת מהלומת קורונה שמקצצת 56% מהכנסותיה ומעבירה אותה להפסד, ורוטשטיין מכרה 25% דירות פחות, וצמצמה הכנסותיה בשיעור דומה. מנכ"ל רוטשטיין אבישי בן חיים: "הביקוש לא מתאדה ויכול להיות שיידחה קצת"

26.05.2020, 08:45 | צלי גרינברג

חברות הנדל"ן למגורים מנרב פרויקטים ורוטשטיין נדל"ן סיימו את הרבעון הראשון של 2020 עם ירידה של 54.5% ושל 25% בהתאמה בכמות הדירות שמכרו, מה שהוביל לירידה בהכנסות וברווחים. מנרב פרויקטים, שבשליטת משפחת קוזניצקי (67.95%), הציגה צניחה של 56.3% בהכנסות, ל־18.6 מיליון שקל, לעומת הכנסות של 42.6 מיליון שקל ברבעון המקביל, ואילו רוטשטיין הציגה ירידה מתונה יותר של 24.6%.

קראו עוד בכלכליסט

מי שיצטרכו לההתמודד עם התוצאות של מנרב פרויקטים יהיו האחים נקש (50%) וישראל קנדה (50%) שבשליטת ברק רוזן ואסי טוכמאייר, שרכשו את מנרב תמורת 563 מיליון שקל בתחילת החודש, והם צפויים לקבלה לידיהם עד סוף יוני, אז היא צפויה להימחק מהמסחר בתל אביב. מנרב, שמייחסת את הירידה בתוצאות, בין היתר, למשבר הקורונה, מכרה 15 דירות ב־5 פרויקטים ברבעון הראשון, זאת לעומת 33 דירות ב־6 פרויקטים בתקופה המקבילה.  

מימין: ברק רוזן ואסי טוכמאייר, צילום: אריק סולטן מימין: ברק רוזן ואסי טוכמאייר | צילום: אריק סולטן מימין: ברק רוזן ואסי טוכמאייר, צילום: אריק סולטן

המעבר להפסד תפעולי

הירידה החדה בהכנסות העבירה את החברה להפסד תפעולי של 3.7 מיליון שקל לעומת רווח תפעולי של 762 אלף שקל ברבעון המקביל, וגם ה־EBITDA (רווח לפני הפחתות) הפך שלילי ועמד על 2 מיליון שקל לעומת EBITDA חיובי של 4 מיליון שקל ברבעון.

בשורה התחתונה, מנרב פרויקטים, שבין בעלי המניות הגדולים שלה מקרב המוסדיים גם ילין לפידות (12.31%) והפניקס (8.97%), רשמה הפסד של 3.2 מיליון שקל ברבעון לעומת רווח נקי של 4.3 מיליון שקל ברבעון המקביל.

רוטשטיין נדל"ן הציגה גם היא ירידה של 24.6% בהכנסות, ל־63.4 מיליון שקל, לעומת 84.1 מיליון שקל ברבעון המקביל. גם מכירות הדירות ירדו בשיעור דומה, מ־48 דירות ברבעון הראשון של 2019 ל־36 דירות ברבעון הראשון השנה. כתוצאה מכך הרווח התפעולי של רוטשטיין ירד ל־10 מיליון שקל לעומת 12.8 מיליון שקל ברבעון המקביל, והרווח הנקי ירד ל־5.5 מיליון שקל לעומת 7.1 מיליון שקל ברבעון המקביל.

אבישי בן חיים, מנכ"ל רוטשטיין, אמר אתמול ל"כלכליסט", כי "אנו חווים תחילת התעוררות, שמתבטאת כבר מהחודש גם במכירות ומעריכים כי החל מהרבעון השלישי כבר תהיה חזרה לשגרה עד להגעה להתייצבות. הביקוש הקיים בישראל לדיור לא מתאדה, אלא מצטבר, ויכול להיות שיידחה קצת, ועמו יידחו גם הרווחים שבסוף יבואו לידי ביטוי. חלק מהצרכנים יצאו מהמשחק לתקופה קצרה בשל חל"ת או אבטלה, אבל רוטשטיין נמצאת בשוק דיור שבו המחירים נעים עד כ־2.5 מיליון שקל. זה שוק עם ביקוש גדול, ולכן לא צופים בו מגמה של ירידת מחירים, שגם איני רואה כיצד יכולה להתאפשר במרווחי הרווח הקיימים בו".

המניה קרסה, הקופה תפחה

מנרב פרויקטים איבדה 6.5% מערכה מתחילת השנה, לשווי של 535 מיליון שקל, ב־28 מיליון שקל פחות מתמורת מכירתה לישראל קנדה והאחים נקש. קופת המזומנים של מנרב תפחה ברבעון הראשון ל־116.6 מיליון שקל לעומת 48.1 מיליון שקל ברבעון המקביל.

מניית רוטשטיין איבדה 22.8% מתחילת השנה, לשווי של 230 מיליון שקל. גם קופת המזומנים של רוטשטיין תפחה ברבעון הראשון ל־113.3 מיליון שקל לעומת 32.7 מיליון שקל ברבעון המקביל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות