אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל הכללית מצטרף למירוץ לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

מנכ"ל הכללית מצטרף למירוץ לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות

פרופ' אודי דודסון, מנכ"ל שירותי בריאות כללית וד"ר אריה שמיס, מנכ"ל אסותא מרכזיים הפורש הם שני המועמדים החדשים שמצטרפים להתמודדות על תפקיד מנכ"ל משרד הבריאות, במקומו של משה בר סימן טוב שפרש. בבורסת השמות נמצאים גם המנכ"ל לשעבר של בית החולים שערי צדק פרופ' יונתן הלוי, ד''ר אסתר לב-ציון, מנהלת בית החולים אסף הרופא ואיתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות

26.05.2020, 13:31 | אדריאן פילוט

מועמד מפתיע מצטרף לישורת האחרונה במירוץ על מנכ"לות משרד הבריאות: פרופ' אודי דודסון, מנכ"ל שירותי בריאות כללית ומנכ"ל אסותא מרכזיים הפורש, אריה שמיס - כך נודע ל"כלכליסט". גורמים במערכת הבריאות מסרו לכלכליסט כי התפקיד הוצע להם בפועל. עוד נודע כי שר הבריאות החדש, יולי אדלשטיין צפוי להכריע בסוגיה עוד היום או לכל המאוחר עד מחר.

קראו עוד בכלכליסט

עם סיכוי לגל שני של התפרצות מגיפת הקורונה, משרת מנכ"ל משרד הבריאות הפך לאחד התפקידים החיוניים במדינה ולנחשק במיוחד.

דודסון, המכהן מאז ספטמבר 2018 כמנכ"ל הכללית, תאגיד הבריאות הגדול במדינה האחראי על 54% מהמבוטחים בישראל וחולש על שליש ממערכת האשפוז שלה, הוא רופא פנימאי. הוא שימש המנהל הרפואי של מחוז דן בשירותי בריאות כללית וב-1995 מונה למנהל מחוז צפון. לאחר מכן שימש מנהל מרכז רפואי מאיר בכפר סבא, כיהן כסמנכ"ל וראש חטיבת בתי החולים בשירותי בריאות כללית. ב-2013 מונה למנהל בית החולים הבאר שבעי "סורוקה" עד ינואר 2018. בספטמבר 2018 נבחר למנכ״ל הכללית. דודסון, הנחשב לאחד הדמויות המוערכות והמנוסות ביותר במערכת, ביקש שלא להתייחס לדברים.

פרופ פרופ' דודסון, מנכ"ל הכללית | צילום: עמית שעל פרופ

ד"ר שמיס כיהן עד לפני שבועות מספר מנכ"ל אסותא מרכזיים - הזרוע הפרטית של מכבי שירותי בריאות - הוא מומחה ברפואה פנימית ותעופתית ומשמש כחבר בוועדה של משרד הבריאות לבחינת התמחיר במערכת הרפואה הציבורית. שמיס בוגר בית הספר לרפואה בטכניון, השתלם בביה"ס לרפואה ולחלל של הצי האמריקני. בעל תואר MPA במינהל ציבורי מאוניברסיטת הרווארד. כמו כן, השתלם בניהול כללי וכלכלי של בתי חולים במרכז הישראלי לניהול. הוא שירת בחיל האוויר כקצין רפואה זרועי, והשתחרר בשנת 2000 בדרגת אלוף משנה.

בורסת השמות שנחשפה לפני כמה ימים כוללת גם את מנכ"ל בית החולים שערי צדק האגדי, פרופ' יונתן הלוי שפרש בשנה שחלפה; ד''ר אוסנת לב-ציון, מנהלת בית החולים אסף הרופא מאז 2012 ומנהלת בית החולים הדסה הר הצופים לשעבר. גם שמו של פרופ' נחמן אש, קצין הרפואה הראשי של צה"ל בין השנים 2007 ל-2011 הוזכר כמועמד פוטנציאלי. אש מונה ב-2014 לראש חטיבת הבריאות של מכבי שירותי בריאות, תפקיד בו משמש עד היום.

לצד המועמדים מחוץ למשרד, יש גם מועמד פנימי - פרופ' איתמר גורטו, משנה למנכ"ל המשרד וחבר הנהלה בארגון הבריאות העולמית, אשר לפי הערכות יש לו סיכוי לא מבוטל לקבל את המשרה. גרוטו הוא מומחה בבריאות הציבור והוא גם קיבל חשיפה לא קטנה בזמן הקורונה, לא תמיד בהקשר הכי חיובי שכן הוא ייצג את העמדה הכי ניצית במשרד הבריאות בזמן המשבר. גרוטו זכה לכותרות רבות כאשר הציע לראש הממשלה, בנימין נתניהו לסגור הרמטית את כל המדינה – לרבות סופרמרקטים ובתי מרקחת - ולחלק מנות קרב לכל אזרחים לכמה שבועות. במהלך המשבר, נחשפו גם יחסים עכורים עם המנכ"ל עצמו, בר סימן טוב, שבמהלך רוב המשבר, הכניס לחדר הדיונים עם הדרג הנבחר את פרופסור סיגל סדצקי. גורמים בתוך משרד הבריאות מסרו כי גרוטו הוא אושייה בתחומו אך במהלך המשבר הראה היעדר גמישות מחשבתית וחוסר הבנה של הזירה הפוליטית כאשר הציע הצעות כמו חלוקת מנות קרב לאזרחים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות