אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
להתראות קליברה, שלום נובי: שם חדש לארנק הדיגיטלי של פייסבוק צילום: facebook

להתראות קליברה, שלום נובי: שם חדש לארנק הדיגיטלי של פייסבוק

לאחר יחסי הציבור השליליים שקיבלה: פייסבוק משנה את שם הארנק הדיגיטלי שהיא מפתחת בעבור מטבע הקריפטו מקליברה לנובי. בחברה טוענים שהשינוי נועד למנוע בלבול בין הארנק לארגון העצמאי ליברה בו פייסבוק חברה

26.05.2020, 16:59 | עומר כביר
פייסבוק הודיעה היום (ג') שהיא משנה את שם הארנק הדיגיטלי שהיא מפתחת בעבור מטבע הקריפטו ליברה, שיקרא מעתה "נובי". בחברה אומרים שהשינוי נועד למנוע בלבול בין הארנק שמפותח על ידי חברה בת בבעלות מלאה של פייסבוק לבין ליברה, שנשלט על ידי ארגון עצמאי בו פייסבוק היא אחת החברים. ואולם, אי-אפשר להתעלם מהרושם שהשינוי קשור ליחצי הציבור השליליים שספג ליברה בשנה האחרונה.  

קראו עוד בכלכליסט

לפי הודעה לעיתונות ששלחה פייסבוק, הארנק הדיגטלי, שנחשף במקביל לחשיפה ליברה, תחת המותג "קליברה" ישנה את שמו לנובי. "מקור השם 'נובי' הוא במילים הלטיניות novus, שפירושה חדש, ו-via, שפירושה דרך. זוהי דרך חדשה להעביר כספים, וזרימתם של המטבעות הדיגיטליים מיוצגת גם בזהות הוויזואלית ובעיצוב החדשים של נובי. בלוגו של המותג ישנה מחווה לסמל של ליברה, במטרה להדגיש את מחויבותנו לרשת ליברה".

התרגלו לשם החדש - במקום קליברה אמרו נובי, צילום: רויטרס התרגלו לשם החדש - במקום קליברה אמרו נובי | צילום: רויטרס התרגלו לשם החדש - במקום קליברה אמרו נובי, צילום: רויטרס

גרסה מוקדמת של נובי תושק לאחר שרשת ליברה תהיה זמינה. היא תושק תחילה במספר מדינות, ותכלול מאפיינים שיאפשרו העברות כספים בינלאומיות באופן מידי ומאובטח. "כיום, יותר מאי פעם, חשוב שמערכות פיננסיות יהיו עמידות, מהירות, פתוחות לכל וניתנות לשדרוג", אמר סגן נשיא פייסבוק וסמנכ"ל התפעול של נובי, תומר בראל, בהודעה לעיתונות. "הצוות שלנו בתל-אביב שוקד על פיתוח הרכיבים המרכזיים בארנק של נובי, ובהם טכנולוגיה שתתמוך במחויבותנו להגן על המשתמשים. אנחנו גאים להרחיב את הצוות שלנו כאן ולהיות חלק מהקהילה הטכנולוגית התוססת של ישראל".

המטבעות הווירטואלים של פייסבוק המטבעות הווירטואלים של פייסבוק המטבעות הווירטואלים של פייסבוק

גורם בפייסבוק אמר ל"כלכליסט" שמאחורי שינוי השם עומד חשש לבלבול מצד צרכנים בין ליברה לארנק הדיגטלי. "כשהכרזנו על ליברה וקליברה ביוני האחרון, רצינו להראות שקליברה (הארנק הדיגיטלי), קשורה לליברה", אמר. "שני המותגים נולדו מאותו חזון. אבל הבנו עם הזמן שקליברה וליברה נשמעים דומים מדי ואנשים התבלבלו. אנחנו חושבים שעם השם החדש, יהיה קל יותר לטפל בתפיסות שגויות שאנחנו הארנק היחיד עבור ליברה כשפועל אנחנו אנו מקווים שנובי יהיה אחד מארנקים רבים".

עם זאת, אי אפשר להתעלם מכך שמאז חשפה פייסבוק את תוכניותיה לליברה ספג מטבע הקריפטו ביקורות חריפות מצד התקשורת, רגולטורים, מחוקקים והציבור, שבעקבותיה פרשו מהמיזם חברות בולטות כמו ויזה, מאסטרקארד ופייפאל וארגון ליברה נאלץ לשנות את תוכניותיו מהשקת מטבע קריפטו ליצירת רשת תשלומים מקוונת שדומה יותר לפייפאל. המותג "ליברה" הוא, במובנים רבים, רעיל. ייתכן, לכן, שמאחורי שינוי השם עומד רצון להימנע מהקישור השלילי למותג המושמץ ולבנות מותג נקי מדעות קדומות. בפני כך עומד מכשול משמעותי: גם המותג החדש, נובי, עדיין קשור בטבורו למותג רעיל לא פחות – פייסבוק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות