אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביכורי השרים: השתקה, פנייה לטוויטר ואביב גפן צילום: twitter

ביכורי השרים: השתקה, פנייה לטוויטר ואביב גפן

שבוע וחצי אחרי השבעת הממשלה, הפעולות הראשונות שהשרים בחרו לבצע - ולפרסם - משרטטות את האג'נדה שלהם לעתיד הנראה לעין. מביקור בכותל, דרך התגייסות להגנת נתניהו ועד הצדעה לדרום ת"א

27.05.2020, 06:55 | צביקה זרחיה

הממשלה החדשה, ה־35 במספרה, כוננה רק לפני 11 ימים. זה לא מונע מהשרים החדשים להיכנס במרץ לתפקידיהם החדשים - או לכל הפחות לדגמן אותם במרץ ברשתות החברתיות.

קראו עוד בכלכליסט

ראשון למצייצים ומעלי הפוסטים היה ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהגיע ביום ראשון לפתיחת משפטו בבית המשפט המחוזי בירושלים. נתניהו, הנאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים, ניצל את המעמד כדי לערוך מופע לתקשורת, שבו השתתפו עוד 14 שרים וח"כים ממפלגתו. החגיגה הזאת, מן הסתם, מצאה את דרכה אל הרשתות החברתיות, שם פעל נתניהו שעות נוספות כדי לנסות להעביר את מאבקו המשפטי לזירה הציבורית.

השרים בשבוע  הראשון השרים בשבוע הראשון השרים בשבוע  הראשון

השרה הטרייה לעניינים אסטרטגיים אורית פרקש־הכהן מכחול לבן הזדזרה להפשיל שרוולים. פרקש־הכהן עדכנה את עוקביה כי פנתה למנכ"ל טוויטר ג'ק דורסי בדרישה שיחסום את החשבון של מנהיג איראן עלי חמינאי.

פרקש־הכהן, במקצועה עורכת דין המתמחה ברגולציה, כתבה בפנייה אל דורסי כי יש להשעות לאלתר את חשבונו של חמינאי בשל ציוצים שנשאו אופי אנטישמי, שבהם השווה חמינאי את ישראל לנגיף הקורונה.

"בימים האחרונים פורסמו בחשבונו של חמינאי עשרות ציוצים בעלי אופי אנטישמי, המייצרים דה־לגיטימציה ודה־הומניזציה למדינת ישראל... ומביעים תמיכה בארגוני טירור מוכרזים". נכון למועד סגירת הגיליון, דורסי לא נענה לבקשת פרקש־הכהן.

השרה החדשה להגנת הסביבה גילה גמליאל מהליכוד לא התייצבה לצד נתניהו בבית המשפט, כי התראיינה באותה העת בערוץ 13. למחרת היא נפגשה עם טל גלבוע, פעילה למען בעלי חיים שנחשבת לידידה של יאיר נתניהו, שהצטרפה בשנה שעברה לליכוד.

בעמוד הטוויטר שלה, גמליאל כתבה "טל, יחד נגיע להישגים גדולים. יוצאות לדרך". גמליאל כתבה את הדברים כששיתפה ציוץ של גלבוע, שבו נכתב: "איזה כיף שיש ממשלה שאפשר לעבוד. סקרתי עבור השרה את כל תחום בעלי החיים שתחת משרדה. הדברים שעליהם נעבוד במיידי הם הפסקת ירי באש חיה לעבר כלבים משוטטים והפסקת מלכודות הדבק המזעזעות ותקציב המענקים לעמותות למען בעלי חיים".

במסגרת פרץ העשייה ברשתות החברתיות, גמליאל גם פרסמה את מדד "חופים נקיים", תיעדה שני ביקורים בכותל ובירכה באיחור את אזרחי ישראל המוסלמים לסיומו של עיד אל פיטר.

שרת התחבורה מירי רגב לא חיכתה עד שתיכנס באופן רשמי ופיטרה בשבוע שעבר את קרן טרנר אייל, מי שכיהנה כמנכ"לית המשרד, שעה שהיתה בחופשת לידה. טרנר אייל תתמנה כמנכ"לית משרד האוצר, תחת ישראל כץ שעבד איתה בתקופתו כשר התחבורה.

ציטוטים מהטוויטר ציטוטים מהטוויטר ציטוטים מהטוויטר

עוד הספיק משרד התחבורה תחת השרה רגב להוציא הודעת מייל תקיפה לכלל העובדים, שבה הוסבר להם שנאסר עליהם לדבר עם נציגי כלי התקשורת.

"אבקש להסב את תשומת לבכם על איסור יצירת קשר עם גופי התקשורת השונים, הן במישרין והן בעקיפין", נכתב במכתב, שעליו חתום ממלא מקום מנכ"ל המשרד, יעקב בליטשטיין, ושמסתיים באזהרה: "כל חריגה תטופל במלוא החומרה".

שר התיירות החדש אסף זמיר הגיע לטקס חילופי השרים יחד עם רעייתו, השחקנית והדוגמנית מיה ורהטיימר. הזוג חטף ביקורת על התמונה שבחר להעלות ובפרט על האופן שבו ורטהיימר אוחזת בדגל ישראל. זמיר לא התרגש וצייץ: "דעה לא פופולרית. דעתכם על אשתי פחות מעניינת אותי. אני אוהב אותה אהבה קיצונית, שאני מאחל לכל אחד ואחת מכם. היא מצחיקה אותי, מפיצה אור לכל עבר וחברה תומכת ברמה שלא ידעתי שקיימת. בכל מקום בו מישהו מכם חושב שאני מובך ממנה - תדעו שאני גאה בה ורק מרגיש בר מזל שהיא מסכימה לחיות איתי".

פעולתו הראשונה של זמיר עם כניסתו לתפקיד היתה לבקר בעיר אילת. "משימת שיקום לאומית לפנינו. 80% אבטלה והרבה חוסר ודאות. אני אוהב את אילת. יש לה פוטנציאל מדהים והיא מנוע צמיחה כלכלי ותיירותי חשוב מאוד". כעת נותר לראות אם יצליח זמיר לגייס כספים לטובת העיר הדרומית - וכן לענף התיירות כולו, שהושבת לחלוטין בזמן הסגר.

לשרה לקידום קשרי קהילה אורלי לוי־אבקסיס עוד אין ממש משרד וקיימים חילוקי דעות לגבי המבנה של המשרד החדש שהומצא עבורה. לוי־אבקסיס דורשת משרות חדשות ובנציבות שירות המדינה מעדיפים לא להיענות לבקשתה, אלא להסתמך על משרד ראש הממשלה עבור שירותים כמו ייעוץ משפטי.

ייתכן שזו הסיבה שבגללה עסקה לוי־אבקסיס בעיקר בהודעות ברשתות החברתיות מאז נכנסה לתפקיד. באחד הציוצים שהעלתה השרה כתבה על עבירת מין שבוצעה בילדה בת 14 עם תסמונת דאון והבטיחה: "אפעל להגברת המניעה וההסברה בנושא ולהעצמת פעילותה של יחידה 105 להגנה על ילדים ברשת. בימים הקרובים אפגש עם ראשי היחידה ונגבש את תוכנית הפעולה שעומדות בפנינו בשניםה קרובות".

בפוסט אחר, בנושא שיימינג ברשת, ציינה "יש לי תוכנית עבודה בנושא. המשרד לחיזוק וקידום קהילתי בראשותי יילחם בתופעה זו כדי לצמצם את כמות הנפגעים ממנה, לא רק על ידי מניעה ואכיפה אלא גם על ידי הגברת הסולידריות, הרגישות החברתית והחמלה בתוך הקהילה".

המסמך עם הנחיית שרת התחבורה מירי רגב האוסר על הנהלת המשרד לכתוב ברשתות החברתיות המסמך עם הנחיית שרת התחבורה מירי רגב האוסר על הנהלת המשרד לכתוב ברשתות החברתיות המסמך עם הנחיית שרת התחבורה מירי רגב האוסר על הנהלת המשרד לכתוב ברשתות החברתיות

שר החינוך החדש יואב גלנט מהליכוד החל את יומו הראשון בתפקיד בביקור בבית ספר וגן ילדים בעיר נתיבות. ביום שלישי שעבר צייץ: "החלטתי כי כל גני הילדים ובתי הספר ייפתחו החל ממחר בשעה 07:30. בסיור שערכתי הבוקר, מצאתי כי צוואר הבקבוק הנוצר מפתיחה בשעה 07:55 מהווה מפגע בריאותי ותחבורתי ומקשה על ההורים והצוות החינוכי. אמשיך לפעול כדי להחזיר את המערכת לשגרה בהקדם האפשרי".

למחרת הורה גלנט על בדיקה בפרשה שבה מורה מפתח תקווה השאירה ילדה בת שבע בתחתונים במהלך יום לימודים שלם, מכיוון שלבשה שמלה שלא תאמה את קוד הלבוש. גם גלנט, כמו רוב השרים, ביקר בכותל.

גלנט גם היה בין השרים שהתייצבו לצד נתניהו במשפטו, ואף פרסם פוסט תמיכה ארוך בראש הממשלה. באיחור של יום פירסם גם ברכה לעיד אל פיטר.

שר הרווחה איציק שמולי מהעבודה בישר בגאווה על כך שסיכם עם שר האוצר כץ על ביטול קיזוז קצבאות בתקופת הקורונה. מדובר במהלך שאותו ביקש משרד הרווחה להוביל עוד בתקופתו של השר הקודם אופיר אקוניס, אבל נתקל בחומה בצורה מצד אגף התקציבים באוצר - עד לכניסתו של כץ.

שמולי כתב כי "לאחר דיונים מרתוניים עם נציגי אגף תקציבים עלה בידי להגיע לסיכום בדבר עצירת הקיזוזים השערורייתיים של דמי האבטלה מקצבאות הבטחת הכנסה, מזונות, זקנה, נכים ושארים. כל מה שקוזז ממרץ יוחזר ולא יעשו קיזוזים ביוני. מדובר בהחזר של כ־250 מיליון שקל למוחלשים ביותר שלא הסכמנו להותיר מאחור".

יו"ר מפלגתו של שמולי, שר הכלכלה עמיר פרץ, חיזק אותו וכתב שהוא מחזק את ידו "על מהלך אנושי חשוב. ככה נראית כלכלה אנושית".

שר החקלאות אלון שוסטר מכחול לבן התעמת עם ח"כ מתן כהנא מימינה בסוגיית ביטול הפטור ממכסים על החמאה והטלת הגבלות על יבוא חמאה מחו"ל.

שוסטר צייץ בתגובה לציוץ של כהנא: "מתן ידידי אענה בענייניות. הודעתי כבר כי המדיניות שלי היא שיבוא תוצרת יתבצע אל מול מחסור מיידי, לאחר בחינות החלופות האחרות. כך אני עושה. איני פונדמנליסט בעניין החמאה יש חלופות ששומרות על הייצור המקורי ללא חשש למחסור לגבי המחירים, מה שמקפיץ אותם הוא היבוא הבלתי מפוקח".

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה מהליכוד לבן בחר להקדיש את הביקור הרשמי הראשון שלו בתפקיד לבקר שוטר שנפצע מירי בטירה - ולסיור בדרום תל אביב.

השבוע הראשון של שר האוצר הטרי ישראל כץ התאפיין בעיקר ביחסי ציבור ומחזור הישגים ישנים. מלבד הפחתה ראויה של 10% משכרו ומינויה של טרנר אייל למנכ"לית משרדו, כץ בעיקר קיים פגישות מתוקשרות, הבולטת בהן עם אביב גפן.

ההחלטה העיקרית שקיבל כץ היא להיכנע לאיומיהן של רשתות הקמעונאות ולחלק מענקים על החזרת עובדים החל מהעובד הראשון, בניגוד לעמדת הדרגים המקצועיים במשרדו - החלטה שעשויה להעיד על הדרך שבה יבחר כץ בתפקיד הרגיש שאליו מונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות