אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפסיקה שתקשה על ועד הבית למנוע מכם לקנות רכב חשמלי צילום: אוראל כהן

הפסיקה שתקשה על ועד הבית למנוע מכם לקנות רכב חשמלי

שכנים תבעו דייר שהתקין עמדת טעינה לחשמלית בחנייה שלו בבניין. המפקחת על רישום מקרקעין: "התקנת העמדת – שימוש סביר ברכוש משותף"

27.05.2020, 08:09 | אודי עציון

התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בחניית בית משותף – שימוש סביר ברכוש המשותף. כך לפי המפקחת על רישום מקרקעין ברחובות, ציפי קוינט שילוני.

קראו עוד בכלכליסט

הפסיקה שלה בסכסוך שכנים באשדוד, שכללה גם הטלת הוצאות על התובעים, תקל מעתה על דיירים בבתים משותפים, שמעוניינים לרכוש רכב חשמלי, לקבל את אישור ועד הבית הדרוש להתקנה. כיום נתקלים דיירים רבים בהתנגדות ועיכובים מצד ועדים, בדרכם להתקין עמדות כאלה בחניות שלהם.

רכב חשמלי, צילום: GARY JAMES רכב חשמלי | צילום: GARY JAMES רכב חשמלי, צילום: GARY JAMES

מדובר בדייר בבניין בן 23 קומות ו־79 דירות באשדוד, שיש לו חנייה פרטית המוצמדת לדירתו בקומת חניון הבית המשותף. מתקין העמדה חיבר אותה באמצעות כבלי חשמל בתקרת החניון אל המחסן שבבעלותו. אולם, השכנים טענו כי המהלך לא קיבל את אישור ועד דיירי הבניין, וכי הדייר התחבר לחשמל הציבורי עבור טעינת רכבו - על חשבונם. הם טענו שזו סכנה לדיירים ולמבקרים בבניין, ומפגע אסתטי. הדייר טען, באמצעות עו"ד רן חודוס, כי קיבל אישור להתקנה מנציגות הדיירים, כי העמדה מחוברת לרשת החשמל הביתית שלו, וכי התקנות מתירות התקנת עמדה בחניון בית משותף.

המפקחת מינתה את המהנדס דן אורמן כדי לבחון אם יש סכנה בעמדה והאם יש פגיעה ברכוש המשותף. אורמן קבע שההתקנה לא מסוכנת ומחוברת למונה החשמל של הדייר.

המפקחת קוינט שילוני קבעה: "השימוש שנעשה ברכוש המשותף על ידי הנתבעים מהווה שימוש סביר ברכוש המשותף ודין התביעה להידחות". היא הטילה הוצאות של 4,000 שקל על התובעים.

עמדות לטעינת רכב חשמלי נמכרות ב־4,0000־6,000 שקל. החוק מחייב שימוש בחשמלאי מומחה, כשבשוק כמה חברות שמספקות עמדות. "בעיות עם שכנים נפוצות בהתקנה", אומר עופר נעים, בעליה של יניר תכנון והתקנת עמדות לרכב חשמלי. "פסק הדין יסייע לעשות סדר בדברים".

משרד האנרגיה יגיש לאישור הכנסת תקנות שימנעו מוועדי בתים לעצור התקנות, ויסדירו תשלום עבור חשמל לרכב בחניונים משותפים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות