אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבורסה, הנגיף ומזג האוויר העבירו את ביטוח ישיר להפסד צילום: דפנה גזית

הבורסה, הנגיף ומזג האוויר העבירו את ביטוח ישיר להפסד

איי.די.איי ביטוח רשמה הפסד נקי של 9 מיליון שקל ברבעון הראשון, לעומת רווח נקי של 51 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד; ההפסד נבע מהנפילות בשוק ההון, מגידול בתביעות בעקבות נזקי מזג האוויר בחורף, ובגלל מימון חלקם של העובדים בנופש חברה שבוטל בגלל התפשטות הנגיף

27.05.2020, 11:17 | עירית אבישר
משבר הקורונה משפיע משמעותית על דוחות חברות הביטוח, והדבר ניכר בדוחות איי.די.איי ביטוח (המוכרת בשם ביטוח ישיר): החברה, תחת ניהולו של קובי הבר, פרסמה היום את תוצאותיה לרבעון הראשון מהן עולה כי ההפסד הכולל שלה עמד על 9 מיליון שקל, לעומת רווח של 51 מיליון שקל ברבעון המקביל.

קראו עוד בכלכליסט

עיקר ההפסד נגרם בשל הירידות בשוק ההון שאיפיינו את הרבעון הראשון, והביאו לירידה של כ-72 מיליון שקל בהכנסות ברוטו מהשקעות בתיק הנוסטרו ברבעון הנוכחי, אל מול הרבעון המקביל. הנפילות בשווקים הסבו לחברה הפסד של 52 מיליון שקל ברבעון. יחד עם זאת, קרוב ל-40 מיליון שקל מהסכום כבר הוחזר בתיקון שהיה בשווקים בשבועות האחרונים, והדבר יתבטא בתוצאות הרבעון השני.

  

 

מתוך קמפיין ביטוח ישיר, צילום: דפנה גזית מתוך קמפיין ביטוח ישיר | צילום: דפנה גזית מתוך קמפיין ביטוח ישיר, צילום: דפנה גזית

 

בנוסף, נרשמה ירידה ברווח החיתומי בענפי רכוש, בין היתר כתוצאה מהוצאות חריגות מנזקי מזג האוויר - בחורף האחרון נרשמו מספר אירועים קשים של שיטפונות. כמו כן, החברה התכוונה לצאת לנופש בחו"ל, שבוטל בשל אירועי הקורונה, וספגה את הוצאות העובדים על תשלום הנופש.

הפרמיות ברוטו עמדו ברבעון הראשון על 671.4 מיליון שקל, ירידה של 7% לעומת הרבעון המקביל. השחיקה נרשמה על אף גידול במספר הלקוחות בחברה, והיא נובעת מהפחתת תעריפים בעיקר בתחום הרכב, שמתאפיין בתחרות גבוהה. על אף הערכות כי השחיקה תתמתן, היא הותנעה מחדש בעקבות המשבר.

בנוסף, בחברה מציינים כי ברבעון הראשון נרשמה ירידה בביקושים, בעיקר בענפי הרכב, עקב מגפת הקורונה. הוצאות החברה הסתכמו ברבעון הראשון בכ-151.2 מיליון שקל, עלייה של 11% לעומת הרבעון המקביל. בחברה מציינים כי עיקר הגידול נובע ממימון הנופש בחו"ל שבוטל לעובדים, וכן מהגדלת ההשקעות בתשתיות הטכנולוגיות והוצאות שיווק ופרסום.

בעקבות המשבר האיצה ביטוח ישיר מהלכי התייעלות שכלל קיצוץ של עד 10% במספר העובדים (חלקם כבר הוחזרו לעבודה), ושינוי הסכמים עם הספקים הגדולים של החברה.

נציין כי ברבעון השני צפויות להתקיים מגמות חיוביות ושליליות בתוצאות, כאשר עדיין לא ברור מה יגבר על מה: מצד אחד נרשמו עליות שערים בבורסות בחודשיים האחרונים, שתיקנו חלק משמעותי מהנפילות של הרבעון הראשון. כמו כן, נרשמה ירידה בתביעות בשל הסגר. אך מנגד, בעקבות הסגר, הסכימה ביטוח ישיר להקפיא ללקוחותיה ביטוחי רכב כנגד תאונות, ולהחזיר 50% מהסכום, בנוסף, בחודש אפריל חלה ירידה משמעותית במכירת ביטוחים חדשים בשל הסגר.

יחד עם זאת, בחברה מציינים כי לאחר ההאטה בפעילות בתקופת הסגר נרשם בתקופה זו שיפור: "עם תחילת החזרה לשגרה בתחילת החודש ניכרת עלייה הדרגתית בפעילות ובפניות למוקדי המכירות, השירות והתביעות".

בימים אלה מנסים עובדי החברה להתאגד בהסתדרות, וההסתדרות אף הגישה לבית הדין לעבודה בקשה דחופה למתן צו מניעה נגד החברה, בטענה כי זו פועלת באופן בלתי חוקי כדי למנוע את זכות ההתארגנות של עובדיה, בעוד בחברה טוענים כי אינם מתערבים בניסיונות התארגנות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות