אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברגע האחרון: נאס"א ו-SpaceX דחו את שיגור האסטרונאוטים לחלל בגלל מזג האוויר צילום: SpaceX

ברגע האחרון: נאס"א ו-SpaceX דחו את שיגור האסטרונאוטים לחלל בגלל מזג האוויר

הלילה היתה אמורה סוכנות החלל האמריקאית יחד עם החברה של אלון מאסק את לשגר שני אסטרונאטים לחלל, מאז 2011; אלא שבגלל חשש מתנאי מזג האוויר הוחלט לבטל את השיגור זמן קצר לפני ביצועו - והוא צפוי להיערך ביום שבת בשעה 22:22

27.05.2020, 23:35 | שירות כלכליסט

ברגע האחרון, רגע לפני שהן עשו היסטוריה, החליטו נאס"א ו-SpaceX, חברת חקר החלל של אלון מאסק, לדחות את שיגור האסטרונאוטים המתוכנן לחלל. הלילה היו השתיין אמורות לעשות היסטוריה עם שיגורם מאדמת ארה"ב של שני אסטרונאוטים לחלל, לראשונה מאז 2011. ואולם, בעקבות תנאי מזג אוויר בעייתיים הוחלט לדחות את השיגור, וזה יבוצע ביום שבת בשעה 22:22. 

קראו עוד בכלכליסט

 דחיית השיגור נעשתה כאמצעי זהירות למען בטיחות הקפסולה והצוות, ובשל מה שהוגדר על ידי נאס"א ו-SpaceX כ"התפתחויות מזג אוויר חריגות" בסמוך לחוף של דרום קרוליינה.

האסטרונאוטים שנבחרו למשימה, רוברט בהנקן ודאגלס הרלי, היו אמורים להיות משוגרים לתחנת החלל הבינלאומית (ISS) בשעה 23:33 שעון ישראל. בהנקן והרלי הם אסטרונאוטים מנוסים בנאס"א, והם לבשו חליפות חלל מיוחדות שעוצבו על ידי SpaceX ומעצב התלבושות ההוליוודי חוזה פרננדז.

הרקטה פלקון 9 של SpaceX , שעליה החללית קרו דרגון, צילום: SpaceX הרקטה פלקון 9 של SpaceX , שעליה החללית קרו דרגון | צילום: SpaceX הרקטה פלקון 9 של SpaceX , שעליה החללית קרו דרגון, צילום: SpaceX

המשימה, שזכתה לשם דמו–2 (Demo-2) אמורה לאפשר לארה"ב לשוב ולשגר אנשים לחלל. לפי נאס"א, מדובר במשימת הדגמה שמטרתה להראות את היכולת של SpaceX להעביר בשלום אסטרונאוטים לתחנת החלל ובחזרה. זה גם השלב האחרון הנדרש מהחברה הפרטית של מאסק שעליה לצלוח, כדי לקבל את האישורים הנדרשים לחללית, קרו דרגון, על מנת שתוכל לבצע משימות ארוכות יותר לחלל.

השיגור המיוחל, שעתיד להתבצע כאמור בשבת, יתבצע בצורה הבאה: הרקטה פלקון 9 של SpaceX תשוגר ממרכז החלל קנדי בפלורידה, כשעליה החללית עם בהנקן (49) והרלי (53). המסע לחלל ייארך בסביבות עשר דקות, כשלאחר שתי דקות הרקטה תתנתק מהחללית ותתפצל לשני חלקים – חלק אחד ינחת בספינה של ספייס X שתמתין באוקיינוס האטלנטי מול חופי פלורידה, והחלק השני ימשיך במסע ביחד עם רכב הנחיתה עד לכניסה למסלול ההקפה, שם יתנתקו. לאחר ההיפרדות הזו רכב הנחיתה יטוס במהירות של מעל 27 אלף קמ"ש עד הנחיתה כ-24 שעות לאחר מכן.

לאחר הנחיתה בתחנת החלל יבדקו האסטרונאוטים את מערכת השליטה בסביבה של החללית, וכן את התצוגה ולוח השליטה. הם גם ינטרו את מערכת העגינה האוטומטית בזמן ההתקרבות לתחנת החלל. בכל זאת, המשימה העיקרית שלהם תהיה לסיים את תהליך האישור הנדרש מצד נאס"א כדי להבטיח שהחללית יכולה להטיס אסטרונאוטים.

אסטרונאוטים של נאס"א מימין: דאגלס הרלי ורוברט בנקן , צילום: SpaceX אסטרונאוטים של נאס"א מימין: דאגלס הרלי ורוברט בנקן | צילום: SpaceX אסטרונאוטים של נאס"א מימין: דאגלס הרלי ורוברט בנקן , צילום: SpaceX

המשימה אמורה להימשך בין חודש לארבעה חודשים, אך הזמן הסופי ייקבע לפי המועד שבו ניתן יהיה לשגר את הצוות המסחרי הבא לתחנת החלל. החללית יכולה להישאר במסלול למשך 210 ימים לפחות. אם המשימה תצלח, SpaceX תוכל להמשיך בשיגורים של אנשים לתחנות החלל כחלק מהחוזה בגובה 2.6 מיליארד דולר שחתמה עם נאס"א.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות