אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב: מפגינים התעמתו עם שוטרים במיניאפוליס - "תפסיקו להרוג שחורים" צילום: אי אף פי

ארה"ב: מפגינים התעמתו עם שוטרים במיניאפוליס - "תפסיקו להרוג שחורים"

אלפים יצאו למחות על מותו של ג'ורג' פלויד במקום שבו תועד שוטר דורך על צווארו. שוטרים ריססו גז מדמיע על מפגינים שהשליכו לעברם אבנים ופחים והשחיתו ניידות. "יהיו השלכות חמורות אם ימשיכו להרוג אותנו"

27.05.2020, 11:55 | ynet
עימותים פרצו הלילה בין מפגינים לשוטרים בעיר מיניאפוליס שבמינסוטה בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד. המהומות פרצו אחרי שאתמול הופץ ברשת תיעוד של פלויד, גבר שחור, שרוע על הקרקע לפני מותו כששוטר לבן כורע ברך על צווארו במשך שבע דקות במהלך מעצרו. בסרטון נשמע פלויד מתחנן: "בבקשה, אני לא נושם".

אלפים הגיעו להפגין במקום שבו נעצר פלויד במחאה על מותו. המפגינים צעקו: "אני לא יכול לנשום", "זה יכול היה להיות אני" ו"תפסיקו להרוג שחורים". "אנחנו כאן כדי שהם יידעו שלא נסבול את זה עוד, יהיו השלכות חמורות אם הם ימשיכו להרוג אותנו. זה לא יימשך אפילו עוד יום אחד", אמר אחד המפגינים.

בסביבות השעה 18:00 (שעון ארה"ב) הפכה ההפגנה לצעדה לעבר תחנת המשטרה שבה עבדו ארבעת השוטרים שהיו מעורבים בתקרית. מאות מפגינים השחיתו את הבניין, השליכו אבנים לעברו ולעבר שוטרים, ניפצו שמשות של ניידות משטרה וריססו עליהן כתובות.

"זה ממש מכוער", אמר אחד המפגינים. "המשטרה צריכה להבין שזה האקלים החברתי שהיא יצרה".

 , צילום: אי אף פי צילום: אי אף פי  , צילום: אי אף פי

 , צילום: אי אף פי צילום: אי אף פי  , צילום: אי אף פי

 , צילום: אי אף פי צילום: אי אף פי  , צילום: אי אף פי

השוטר דורך ג השוטר דורך ג'ורג' פלויד | צילום: אי אף פי השוטר דורך ג

שוטרים עם ציוד לפיזור הפגנות יצאו החוצה, ריססו גז מדמיע והשליכו רימוני הלם לעבר המוחים. המפגינים זרקו לעברם אבנים, בקבוקי מים וכל חפץ אחר שהיה ברשותם.

כמה מפגינים בעטו בפחי אשפה לעבר השוטרים. אחרים אספו עגלות קניות ממרכול סמוך וניסו לבנות מחסום. חלק מהמפגינים עזבו בעקבות גשם שהחל לרדת, אך העימותים נמשכו עד שעה מאוחרת.

הבולשת הפדרלית (FBI) והמשטרה המקומית חוקרות את מותו של פלויד. כמה שעות אחרי תחילת הסערה הודיע ראש העיר מיניאפוליס, ג'ייקוב פריי, כי ארבעת השוטרים שהיו מעורבים בתקרית פוטרו. "הוא לא היה צריך למות", התנצל פריי בפני בני משפחתו של פלויד.

"להיות אדם שחור לא צריך להוות גזר דין מוות באמריקה", כתב פריי בפוסט שפרסם בפייסבוק. "במשך חמש דקות צפינו בשוטר לבן דורך על צווארו של גבר שחור. חמש דקות. כששומעים אדם קורא לעזרה, צריך לעזור לו. השוטר נכשל במשימה הבסיסית ביותר שהוטלה עליו".

המשטרה לא חשפה את זהות השוטרים שהיו מעורבים בתקרית. בתקשורת בארה"ב דווח שהשוטר שתועד דורך על צווארו של פלויד הוא דרק צ'אובין, שהיה מעורב בשתי תקריות ירי ב-2006 וב-2008. בתקרית האחרונה, לפי הדיווחים, הוא הגיע לבית פרטי בעקבות תלונה על אלימות במשפחה, ירה באדם ופצע אותו.

האירוע במיניאפוליס בא בשעה שהרוחות בארה"ב ממילא סוערות סביב פרשת הירי בצעיר השחור אמאד ארברי על-ידי שני גברים לבנים במדינת ג'ורג'יה. לפי הטענות, ארברי בן ה-25 נורה בשעה שיצא לריצה ברחובות העיירה ברונסוויק. הנאשמים בירי בארברי טוענים כי רדפו אחריו משום שחשבו שהוא החשוד שאחראי לשורת פריצות באזור באותם ימים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות