אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סיוע לאוניברסיטאות: פער של רבע מיליארד שקל בין הצעת האוצר להתאחדות הסטודנטים צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

סיוע לאוניברסיטאות: פער של רבע מיליארד שקל בין הצעת האוצר להתאחדות הסטודנטים

האוצר סבור שיש לסייע רק ל-15 אלף סטודנטים שבסכנת נשירה. ההתאחדות לעומת זאת, דורשת לסייע ל-70 אלף איש שנפגעו מהמשבר ולא קיבלו סיוע אחר; הוויכוח נמשך כבר שבועות, היום צפויה פגישה בנושא זה בין ראשי התאחדות הסטודנטים לשר האוצר ישראל כץ

27.05.2020, 14:14 | שחר אילן

הפער בין סכום הסיוע לסטודנטים בסכנת נשירה אותו מבקש להעביר משרד האוצר, לעומת הסכום אותו דורשת התאחדות הסטודנטים עומד על רבע מיליארד שקל. כך התברר בישיבה של ועדת החינוך של הכנסת שהתקיימה היום (ד') בראשות ח"כ ניצן הורוביץ.

קראו עוד בכלכליסט

האוצר סבור שיש לסייע לעשרה עד חמישה עשר אלף סטודנטים שנמצאים בסכנת נשירה, ביחוד כאלה שהיו במצב קשה עוד לפני המשבר. התאחדות הסטודנטים דורשת לסייע ל-70 אלף סטודנטים שמתקשים במיוחד, או כאלה שלא קיבלו סיוע ממקום אחר. היום צפויה פגישה בנושא זה בין ראשי התאחדות הסטודנטים לשר האוצר ישראל כץ.

אוניברסיטת בן גוריון ב"ש, צילום: מאיר אזולאי אוניברסיטת בן גוריון ב"ש | צילום: מאיר אזולאי אוניברסיטת בן גוריון ב"ש, צילום: מאיר אזולאי

בישיבת ועדת החינוך אמר רכז תעשיhה והשכלה גבוהה באגף התקציבים באוצר עידו סופר, שהתקיימו 20 ישיבות עם התאחדות הסטודנטים. לדבריו לא נמצא פתרון כיוון שמדובר במחלוקת עקרונית. המתווה שמציע האוצר כולל שני מסלולים. אחד מסלול מהיר של מענקים לסטודנטים במצב סוציו אקונומי נמוך והשני סיוע לפעולות של מוסדות להשכלה גבוהה למניעת נשירה.

מדובר ככל היידוע במענקים של 4,000 שקל לעשרת אלפים סטודנטים, שינתנו ע"י קרן הסיוע הרגילה של המדינה לסטודנטים. לדברי סופר, "אנחנו לא יודעים להצדיק מתן סיוע ל-60-70 אלף סטודנטים. יש כאלה שהקשיים שלהם גדולים יותר, אוכלוסיות מרקע סוציו אקונומי נמוך ואוכלוסיות עם לקויות למידה".

יו"ר התאחדות הסטודנטים שלומי יחיאב אומר שההתאחדות זיהתה 70-80 אלף סטודנטים שנפגעו קשה ממשבר ולא קיבלו סיוע. מדובר בסטודנטים שהם הורים, בסטודנטים מובטלים שאינם מקבלים דמי אבטלה כיוון שלא צברו תקופת אכשרה של חצי שנה ובכאלה שמקבלים דמי אבטלה מופחתים בגלל שהם בני פחות מ-28.  לדבריו,"זה לא רק סטודנטים מהשכבות החלשות אלא גם מעמד הבינים שמבחינת האוצר הם צריכים להסתדר לבד", אומר יחיאב. לדבריו, התוצאה של עמדת האוצר עלולה להיות נשירה של 20 אלף סטודנטים.

 

הוויכוח בין האוצר להתאחדות הסטודנטים מעכב את הסיוע כבר שבועות ארוכים. הסיבה היא שהאוצר מעוניין שהסיוע יהיה בהסכמה עם הסטודנטים ויפסיק את ההפגנות ופעולות המחאה. לאור הקושי להגיע להסכמה השוקלים שם לפרסם תוכנית סיוע גם ללא הבנות עם ההתאחדות. סביר להניח שזה לא יקרה לפני ששר ההשכלה הגבוהה המיועד זאב אלקין יכנס לתפקיד וינסה להגיע לפשרה. השר אלקין אמר בישיבת ועדת החינוך היום ש"אני מסכים עם האוצר שצריך למקד את הסיוע. כולם נפגעו אבל השאלה מה הקריטריונים לסיוע לסטודנטים הנזקקים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות