אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתיבי גז: ירידה משמעותית בהיקף יצוא הגז לירדן ומצרים במרץ-אפריל צילום: אלבטרוס

משבר הקורונה

נתיבי גז: ירידה משמעותית בהיקף יצוא הגז לירדן ומצרים במרץ-אפריל

החברה סיימה את הרבעון הראשון ברווח נקי של כ-50 מיליון שקל, לעומת 21 מיליון שקל אשתקד. ההכנסות עלו ב-37% ל-208 מיליון שקל, בעיקר משום שתחילת היצוא למצרים וירדן שחל בסוף 2019. הוצאות ההפעלה גדלו ב-20% ל-106 מיליון שקל, עקב עלייה בהוצאות הפחת והשכר

27.05.2020, 20:20 | ליאור גוטמן

חברת נתיבי גז הממשלתית, שאחראית על הקמה ושדרוג מערכות הולכת הגז, פרסמה היום (ד) את הדו"ח לרבעון הראשון של 2020, המשקף את מה שעבר על משק הגז המקומי במשבר הקורונה - ירידה בביקושי הדלקים למגזרי התעשייה, הסחורות והתיירות.

קראו עוד בכלכליסט

במקרה של נתיבי גז מדובר ביצוא גז טבעי מישראל לירדן ולמצרים, במסגרת חוזים בין מאגר לווייתן לחברת החשמל הירדנית ולדולפינוס המצרית שנכנסו לתוקף בחודש ינואר האחרון.

בדו"ח נאמר כי "בחודשים מרץ ואפריל 2020 אותרה על ידי החברה ירידה בהיקף צריכת הגז הטבעי במשק המקומי מול התקופה המקבילה אשתקד", כאשר החברה מחדדת שעל פי הנתונים שיש בידה ממערכת הולכת הגז עליה היא אחראית, "עולה כי בקווי יצוא הגז לירדן ומצרים, בחודשים מרץ ואפריל 2020 הייתה ירידה בשיעורים ניכרים מאוד בהזרמת הגז הטבעי לעומת חודש פברואר 2020", כאשר "ביחס לקווי הייצוא, אין ביכולת החברה, בשלב זה, להעריך האם הכמויות הנצרכות ישובו להיקפים שהיו לפני פרוץ המשבר".

קידוח תמר, צילום: אלבטרוס קידוח תמר | צילום: אלבטרוס קידוח תמר, צילום: אלבטרוס

הפרסום של נתיבי גז עשוי לתמוך בפרסומי דלק קידוחים ששותפה במאגרי תמר ולווייתן, לפיהם ככל שמשבר הקורונה יימשך ומחיר הנפט ישאר ברמתו הנמוכה, השותפות עלולה לרשום ירידה בהכנסות. "התמשכות המגמה ו/או העמקתה תחייב את החברה לבצע הערכה נוספת באשר להשפעות כאמור על הכנסות החברה (שכרגע עוד לא ניזוקו - ל"ג)", נאמר בדו"ח.

רווח נקי של כ-50 מיליון שקל

נתיבי גז סיימה את הרבעון הראשון של השנה ברווח נקי של כ-50 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של כ-21 מיליון שקל ברבעון הראשון אשתקד. הכנסות החברה הסתכמו בכ-208 מיליון שקל, גידול של כ-37% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. הגידול בהכנסות מיוחס "בעיקר ליצוא שהחל בתום שנת 2019 לירדן ולמצרים".

הוצאות ההפעלה צמחו בכ-20%, והסתכמו בכ-106 מיליון שקל, פועל יוצא של גידול בהוצאות הפחת והשכר. החברה רשמה זינוק של 62% ברווח התפעולי, שהסתכם ברבעון בכ-96 מיליון שקל. הוצאות המימון של החברה ירדו קלות בכ-2.8%, והסתכמו בכ-31 מיליון שקל.

עוד מדווחת החברה שהיא מנהלת "מגעים עם חברת החשמל לישראל לקראת תחילת מו"מ לצורך התקשרות בהסכם הולכת גז טבעי עבור תחנת הכוח רוטנברג באשקלון". ההסבה היתה אחת הסיבות להקמת מקטע הגז החדש למצרים שאמור להגדיל את מכסת היצוא למדינה זו. נתיבי גז דיווחה בעבר שהיא חוששת מהפרויקט בשל העלות הכספית והמינוף שיוטל עליה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות