אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכירים בממשלה: אם תהיה החמרה נוספת מחר - יינקטו צעדים מחמירים

בכירים בממשלה: אם תהיה החמרה נוספת מחר - יינקטו צעדים מחמירים

לפני התדרוך המיוחד של משרד הבריאות, רה"מ ערך שיחת ועידה עם שרי הביטחון, האוצר והחינוך לאור הזינוק בנדבקים החדשים בקורונה. ההחלטה על סגירת חטיבות הביניים והתיכונים תתקבל מחר בהתאם לנתונים, ונתניהו יישא דברים בצאת השבת

29.05.2020, 21:26 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

21:25 - מספר החולים בתיכון בי-ם - 78

עלה ל-78 מספר חולי הקורונה המאומתים שהתגלו בתיכון הגימנסיה בירושלים. 63 מהנדבקים הם תלמידים ו-15 מורים אנשי צוות.

20:20 - בכירים בממשלה מזהירים מפני צעדים מחמירים

בעקבות הזינוק בתחלואת הקורונה, בכירים בממשלה הזהירו היום (שישי) כי אם מחר תהיה החמרה נוספת - יינקטו צעדים מחמירים. לפני התדרוך המיוחד של צמרת משרד הבריאות, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שקרא שלשום "לעשות חיים", קיים שיחת ועידה טלפונית עם שר הביטחון בני גנץ, שר האוצר ישראל כץ ושר החינוך יואב גלנט.

 

השיחה נערכה בעקבות ההמלצה להקפאת הלימודים בכיתות ז'-י"ב, שבחינתה פורסמה לראשונה ב-ynet. מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, המליץ לשרים לסגור את בתי הספר ולדחות את פתיחת אולמות האירועים ומופעי התרבות שתוכננו ל-14 ביוני.

 

כץ הציע שלא לסגור את כל בתי הספר - ולטפל בהתפרצות באופן נקודתי. לדברי בכירים בממשלה המגמה היא להמשיך את הלימודים, אך מחר בשעה 16:00 ייערך דיון מיוחד בנושא וההחלטה תתקבל בהתאם לנתונים שיפורסמו. ראש הממשלה צפוי לערוך מסיבת עיתונאים בצאת השבת ולקרוא לציבור לחזור ולהקפיד על ההנחיות.

 

בנימין נתניהו, צילום: איי פי בנימין נתניהו | צילום: איי פי בנימין נתניהו, צילום: איי פי

שר האוצר התנגד לצעדים שבר סימן טוב הציע בשל הפגיעה הצפויה למשק, ואמר כי הדבר מנוגד לקו שהממשלה מנסה להוביל יחד עם החזרת העובדים למקומות העבודה. כמו כן, כץ התנגד לביטול פתיחת מופעי התרבות ב-14 ביוני, אך נתניהו הוריד את העניין מהפרק בשל הזמן שעוד נותר עד אז.

 

"לצערנו, עברנו לסוג של אופוריה ושאננות", אמר הערב בר סימן טוב. "מבחינתו קיבלנו צפירת אזהרה כדי לחזור ולהקפיד על הכללים. אם לא נעשה את זה - המציאות תאלץ אותנו לנקוט צעדים יותר קשים. גל שני הוא לא גזירת גורל, הוא תלוי אך ורק בהתנהגות שלנו".

 

מנכ"ל משרד הבריאות כי "נורת האזהרה נדלקה, אנחנו מרגישים שהמציאות משתנה באופן שמחייב אותנו להעביר את המסר לציבור. אין דרך למנוע תחלואה אם אין שמירה על הכללים", הוסיף בר סימן טוב. "על אף שיש הרבה סיבוכים סביב הכללים, בסוף הם פשוטים: ללכת עם מסכות, לשמור על היגיינה ולהקפיד על מרחק של שני מטרים - והדבר הזה לא מתבצע".

עם זאת, יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות, אסתר אדמון, תקפה את הממשלה בעניין בדיקות הקורונה. "הממשלה שאננה, ולכן היקף הבדיקות ואבחון בדיקות הקורנה ירד. אנחנו במעבדות לא ערוכים כרגע לערוך בדיקות רבות כי רוב המעבדות לא עובדות בלילות ובסופי שבוע ובנוסף לכך כוח האדם שלנו בחסר משמעותי. לו לפחות בשלב ראשון היו מחזירים אותנו למתכונת עבודה כמו באפריל ומאפשרים לנו לגייס לפחות עוד מאה עובדים למעבדות יכולנו להיערך בהתאם להתפרצותו של הגל השני".

20:00 - בשלושה ימים נוספו 173 חולים 

בשלושת הימים האחרונים נוספו בישראל 173 חולים, 98 מהם (57%) בירושלים, 12 בגוש עציון (7%) ו-10 חולים בתל אביב (6%). חולים חדשים נמצאו בעוד 30 ערים בישראל ביניהם בת ים, חולון, פתח תקווה וחורה. על פי נתונים שפרסם הערב משרד הבריאות, עד כה נמצאו בישראל 16,987 חולי קורונה מתוכם החלימו 14,776 (שיעור החלמה של 87%) ו-284 בני אדם נפטרו מהנגיף (שיעור תמותה של 1.67%). מספר הנדבקים החדשים מאז הדיווח אמש עומד על 115 כאשר מספר המחלימים מאז אמש עומד על 97. למעשה זו הפעם הראשונה מזה כשבועיים שמספר החולים הפעילים נמצא במגמה חיובית. נכון להיום מספר החולים הפעילים עומד על 1,927 בני אדם (דורון ברויטמן).

 

19:30 - הכי הרבה מתחילת החודש: 101 ישראלים אובחנו היום עם קורונה

משרד הבריאות עדכן הערב (שישי) כי עד השעה 19:30 אובחנו 101 ישראלים עם קורונה. מדובר בנתון הגבוה ביותר מתחילת החודש. מספר החולים הפעילים כעת עומד על 1,927 בני אדם.

18:20 - תדרוך משרד הבריאות

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר הערב בתדרוך מיוחד שכונס לאור הזינוק בנתוני ההדבקה כי ישנו "שינוי במגמה", וכי עיקר התחלואה בימים האחרונים נרשמה בבתי הספר. לדבריו, מחר תתקבל החלטה סופית בעניין סגירה אפשרית של בתי הספר.

 

עד השעה 18:00 אובחנו 85 חולי קורונה חדשים - המספר הגבוה ביותר מתחילת החודש. לשם השוואה, אתמול אובחנו 64 חולים עד השעה 21:00.

הערכת המצב תוכננה לשעה 18:00, אולם נדחתה בגלל שבר סימן טוב עדכן את ראש הממשלה בנימין נתניהו על הנתונים. ההערכה בקרב חלק מגורמי המקצוע היא שהיום יסתיים עם יותר מ-100 מאובחנים חדשים, נתון שנחשב לאחד מתוך שלושת הקריטריונים להחזרת הסגר.

משה בר סימן טוב, צילום: צילום מסך משה בר סימן טוב | צילום: צילום מסך משה בר סימן טוב, צילום: צילום מסך

רק שלשום אמר ראש הממשלה לאור פתיחת המסעדות כי אפשר לצאת להתאוורר ולחזור לשגרה וקרא "לעשות חיים". הערב אמר מנכ"ל משרד הבריאות כי "אנחנו מרגישים שהמציאות משתנה באופן שמחייב אותנו להעביר את המסר לציבור".

בר סימן טוב הוסיף כי "סיימנו הערכת מצב עם ראש הממשלה נתניהו, ראש הממשלה החלופי, שרי הבריאות, החינוך והאוצר וראש המל"ל. אנו רואים בימים האחרונים עלייה משמעותית בתחלואה. היא מובהקת ומשמעותית, לאורך זמן ומפושטת בחלקי הארץ השונים".

 

בר סימן טוב הדגיש כי במשרד הבריאות המתינו עם הקביעה עד שיבינו אם מדובר באירועים ספציפיים או בשינוי מגמה - אך הבדיקות מצביעות על 1.5% מאובחנים מכלל הנבדקים. כמו כן, מנכ"ל משרד הבריאות אמר כי בתקופה הקרובה מוטב שלא להיפגש עם אוכלוסייה מבוגרת.

 

"ראינו שבשבוע האחרון שגילאי 9-0 מהווים 7.5%, וגילאי 19-10 הם 35% מהנדבקים", אמר בר סימן טוב. "יש לנו מספר רב של מוקדים. לא החום ולא הלחות בישראל יגרמו למחלה להיעלם".

 

"לצערנו, אין דרך למנוע תחלואה אם אין שמירה על הכללים", הוסיף בר סימן טוב. "על אף שיש הרבה סיבוכים סביב הכללים, בסוף הם פשוטים: ללכת עם מסכות, לשמור על היגיינה ולהקפיד על מרחק של שני מטרים - והדבר הזה לא מתבצע. אנחנו מזהים עלייה בתחלואה בעיקר בבתי הספר".

 

בר סימן טוב אמר כי "לצערנו, עברנו לסוג של אופוריה ושאננות. מבחינתו קיבלנו צפירת אזהרה כדי לחזור ולהקפיד על הכללים. אם לא נעשה את זה - המציאות תאלץ אותנו לנקוט צעדים יותר קשים. גל שני הוא לא גזירת גורל, הוא תלוי אך ורק בהתנהגות שלנו". עם זאת, הבהיר כי "הסגר לא נמצא על הפרק".

 

אנחנו רוצים לשמור על שגרה כלכלית", הוסיף המנכ"ל. "אנחנו מבינים שהפעילות הכלכלית והאישית חשובה, אבל מה שחשוב ממנה זה למנוע את התחלואה ולכן אנחנו בחשיבה מאומצת עם כלל גורמי הממשלה על הדרך שבה ניתן להגיע לנקודת האיזון שמצד אחד אנחנו נבטיח שליטה על התחלואה, ומצד שני נאפשר את השמירה על שגרת הפעילות הכלכלית שעבדנו קשה כדי להשיג אותה".

 

המשנה למנכ"ל המשרד, פרופ' איתמר גרוטו, אמר כי לא צפוי להיות שינוי משמעותי בעניין החוזרים מחו"ל - וההנחיה לבידוד של שבועיים תישאר. עוד צוין כי החלפתו של בר סימן טוב בפרופ' חזי לוי, שנבחר לתפקיד המנכ"ל החדש, לא תידחה בעקבות החשש לגל שני של קורונה.

17:55 - 70 חולי קורונה כבר אובחנו היום - המספר הגדול מתחילת השבוע

70 חולי קורונה אובחנו היום מחצות ועד השעה 18:00. כך עולה מהנתונים שהגיעו לידי ynet. מדובר במספר המאובחנים הגדול ביותר מתחילת השבוע, ובגידול משמעותי לעומת הנתונים מאמש, לפיהם עד השעה 21:00 אובחנו 64 חולים. ההערכה בקרב חלק מגורמי המקצוע היא שהיום יסתיים עם יותר מ-100 מאובחנים חדשים, נתון שנחשב לאחד מתוך שלושת הקריטריונים להחזרת הסגר. לאור הנתונים, בכירי משרד הבריאות, בהם המנכ"ל משה בר סימן טוב, המשנה פרופ' איתמר גרוטו וראש שירותי בריאות הציבור פרופ' סיגל סדצקי מכנסים הערב מסיבת עיתונאים מיוחדת. התדרוך תוכנן לשעה 18:00 - אולם נדחה בחצי שעה בעקבות שיחה של בר סימן טוב עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

16:50 - רופא בסורקה אובחן כחולה קורונה, 31 אנשי צוות נכנסו לבידוד

31 אנשי צוות מבית החולים סורוקה בבאר שבע נכנסו לבידוד עקב חשיפה לרופא בחטיבה הכירורגית, שאובחן כחולה קורונה, ככל הנראה ממקור חיצוני לבית החולים. בית החולים ומשרד הבריאות מבצעים בדיקה אפידמיולוגית של אנשים שבאו עימו במגע.

ביה"ח סורוקה, צילום: מאיר אזולאי ביה"ח סורוקה | צילום: מאיר אזולאי ביה"ח סורוקה, צילום: מאיר אזולאי

16:05 - יוון הודיעה רשמית: נפתח את הגבולות לתיירים ישראלים ב-15 ביוני

יוון הודיעה באופן רשמי שתפתח את גבולותיה לתיירים ישראלים ולתיריים מעוד 28 מדינות החל מ-15 ביוני. בין המדינות הנוספות שמהן תתאפשר הכניסה ליוון נמנות גרמניה, אוסטריה, דנמרק, קפריסין, יפן, סין ולבנון. משרד התיירות היווני מסר שלתיירים ייערכו בדיקות באופן רנדומלי ורשימת המדינות תעודכן שוב בעקבות הערכות מצב לקראת 1 ביולי. התיירים יוכלו להגיע ליוון בטיסות ישירות לאתונה ולסלוניקי. לפי הנחיות משרד הבריאות בישראל, כל החוזרים מחו"ל עדיין חייבים בבידוד למשך 14 ימים.

16:00 - המלצה במשרד הבריאות להקפיא לימודים ולסגור בתי כנסת

בעקבות נתוני ההדבקה החריגים יחסית מהימים האחרונים במשרד הבריאות שוקלים להמליץ לממשלה על הקפאת הלימודים בכיתות ז'-י"ב ועל סגירת בתי הכנסת. משרד הבריאות יקיים אחר צהריים תדרוך לעיתונאים על רקע העלייה במספר הנדבקים בקורונה. בתדרוך שצפוי להתחיל בשעה 18:00 ישתתפו מנכ"ל המשרד היוצא משה בר סימן טוב, ראש שירותי בריאות הציבור פרופסור סיגל סדצקי והמשנה למנכ"ל פרופסור איתמר גרוטו.

בכיר במשרד הבריאות אמר על בתי הכנסת: "ניתן עוד הזדמנות לכללים הנוכחיים. אם לא יהיה שיפור - לא יהיה מנוס מסגירה".

באיגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית ציינו כי "העלייה במספר מקרי התחלואה בקורונה עם חזרה לפעילות היא צפויה. נדרשים אורך נשימה, קור רוח והתנהגות אחראית ושקולה הן של ראשי משרד הבריאות והן של הציבור. זיהוי מוקדם של מוקדי תחלואה על ידי מערך בריאות הציבור- הן ברמת הפרט (איתור מקרים ומגעים) והן ברמת האיזור (ניטור) הוא כלי חיוני לקבלת החלטות דיפרנציאלית, בהתאם לסיכון הספציפי.

"בצד הדריכות והזהירות המתחייבת, ההחלטות, כדוגמת סגירת בית ספר, חייבות להיות נקודתיות ולא גורפות, על בסיס אפידמיולוגי ולא על בסיס גחמות ופחדים".

אתמול לווה פרסום נתוני משרד הבריאות על העלייה במקרי ההדבקה בהודעה חריגה. "יש עלייה חריגה יחסית במקרי ההדבקה ב-48 השעות האחרונות. המשרד שב וקורא לציבור לא להיכנס לשאננות ולהקפיד הקפדה יתרה על ההנחיות. הלך הרוח שהקורונה מאחורינו - אינו נכון", אמרו במשרד.

מנתוני משרד הבריאות, הנכונים לשעה 8:00 בבוקר, 15 חולים חדשים אובחנו מאז העדכון אמש, ובסך הכול אובחנו מאז חצות בין יום רביעי לחמישי 79 חולים חדשים. מספר הנדבקים מאז הגיע הנגיף לישראל עומד הבוקר על 16,887. עוד עולה כי מספר המונשמים עומד על 36 ומצבם של 37 חולים מוגדר קשה. בסך הכול מאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ 106 חולי קורונה. 284 ישראלים, שחלו בקורונה, נפטרו. אחוז התמותה בישראל עומד על 1.68% והוא בין הנמוכים במדינות שבהן יותר מ-10,000 חולים.

11:20 - זינוק חריג במספר חולי הקורונה

מספר חולי הקורונה בישראל ממשיך לעלות. 15 חולים חדשים אובחנו מאז העדכון אמש (חמישי) של משרד הבריאות, ובסך הכול אובחנו מאז חצות בין יום רביעי לחמישי 79 חולים חדשים. מספר הנדבקים מאז הגיע הנגיף לישראל עומד הבוקר על 16,887.  

מנתוני משרד הבריאות, הנכונים לשעה 8:00 בבוקר, עולה עוד כי מספר המונשמים עומד על 36 ומצבם של 37 חולים מוגדר קשה. בסך הכול מאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ 106 חולי קורונה. 284 ישראלים, שחלו בקורונה, נפטרו. אחוז התמותה בישראל עומד על 1.68% והוא בין הנמוכים במדינות שבהן יותר מ-10,000 חולים.   

בדיקת קורונה בדרייב אין בת"א, צילום: שאול גולן בדיקת קורונה בדרייב אין בת"א | צילום: שאול גולן בדיקת קורונה בדרייב אין בת"א, צילום: שאול גולן

בנוסף, חלה עלייה במספר המחלימים ומאז העדכון אתמול קיבלו עוד 48 ישראלים הודעה כי הם החלימו מקורונה. למעשה כדי להיחשב כמי שהחלים מהמחלה יש צורך בשתי בדיקות שליליות, שאותן עורכים במרחק של כשלושה ימים זו מזו. בסך הכול מספר חולי הקורונה הפעילים בארץ עומד על 1,876. 

בתוך כך, הבוקר נודע כי ילד בגן עירוני מאשכול גנים לוינסקי לגילאי 6-3 מהקהילה הזרה בדרום תל אביב נדבק בקורונה, ככל הנראה מסבתו. בעקבות זאת 30 ילדים ושלושה אנשי צוות נשלחו לבידוד. עיריית אור יהודה עדכנה כי שלושה תושבים בני אותה משפחה נמצאו חיוביים. מדובר באם ושניים מילדיה, האחד לומד בבית ספר אהוד מנור והשני לומד בגן עירוני. בהתאם להנחיות, עשרות תלמידים בבית הספר ומהגן יחד עם הצוותים החינוכיים, נשלחו לבידוד.

 

לנוכח הנתונים החריגים תתכנס הבוקר צמרת משרד הבריאות לדיון הערכת מצב. בכיר במשרד הבריאות אמר ל-ynet לקראת הדיון: "ברור לנו שלא מקפידים על הכללים בכלל ובבתי הספר בפרט". בין הצעדים שנשקלים: בדיקות נרחבות בקרב הזרים בתל אביב כפי שנעשה בירושלים. בחלק מקופות החולים דיווחו בימים האחרונים על מספר אבחונים חריג בקרב אוכלוסיית הזרים בדרום תל אביב. לכך יש להוסיף התפרצויות בתיכון בירושלים ותלמידות חולות שאובחנו בבת ים.

אתמול לווה פרסום נתוני משרד הבריאות על העלייה במקרי ההדבקה בהודעה חריגה. "יש עלייה חריגה יחסית במקרי ההדבקה ב-48 השעות האחרונות. המשרד שב וקורא לציבור לא להיכנס לשאננות ולהקפיד הקפדה יתרה על ההנחיות. הלך הרוח שהקורונה מאחורינו - אינו נכון", אמרו במשרד.

 

בהודעה החריגה בחריפותה ציינו במשרד הבריאות כי הם "עוקבים אחר המספרים ומוקדי התחלואה השונים ומקיימים הערכות מצב כדי לשקול את הצעדים הנדרשים לצורך התמודדות עם העליה בתחלואה. במשרד קוראים לציבור לשמור על שלושת הכללים: היגיינה, עטיית מסכות וריחוק חברתי - שני מטרים מאדם לאדם".

עוד אמרו במשרד הבריאות כי "אי שמירה על הכללים הוא אחד הגורמים העיקריים לעלייה בתחלואה". לפי המשרד, ההקלות בפעילות לא באות על חשבון כללי הריחוק החברתי ועטיית מסכות אלא להיפך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות