אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה דודי אמסלם מתכוון כשהוא אומר "אני מצר" צילום: אבי מועלם

למה דודי אמסלם מתכוון כשהוא אומר "אני מצר"

השר חובב תביעות לשון הרע מתעקש לא להתנצל: ביהמ"ש דן בימים אלה בתביעות שעניינן השאלה האם הבעת צער על פגיעה ברגשות היא “התנצלות", והאם ייחוס התנצלות לאמסלם עשוי להיחשב דיבה נגדו

31.05.2020, 06:54 | עמיר קורץ

האם ניתן לכנות הבעת צער על פגיעה ברגשות אדם אחר במונח "התנצלות", והאם ייחוס המילה "התנצלות" יכול להוות עילה לתביעת לשון הרע? סיפור מעט קפקאי שנידון בימים אלה בבתי המשפט, במסגרת שלוש תביעות דיבה שונות הקשורות זו בזו, ושבמרכזן השר דודי אמסלם, עוסק בדיוק בסוגיות אלה.

קראו עוד בכלכליסט

לפני כשנה וחצי הגיש אמסלם שתי תביעות דיבה: הראשונה נגד עו"ד בעז בן צור והשנייה נגד אתר וואלה והכתב אבי אשכנזי. הן הוגשו על רקע תביעת דיבה שהתנהלה נגד אמסלם בעצמו, שהגישה הדס קליין, העוזרת האישית של איש העסקים ארנון מילצ'ן.

בן צור מייצג את מילצ'ן ואת קליין, שהעידה במשטרה בתיק 1000 ("תיק המתנות"), שבו נאשם רה”מ בנימין נתניהו במרמה והפרת אמונים בעקבות אספקת סיגרים ושמפניות שמילצ'ן הזרים אליו בתמורה לכאורה לקידום אינטרסים שונים שלו. לאחר שתמליל עדותה במשטרה של קליין פורסם בעיתונות, התראיין אמסלם ברשת ב' והאשים את קליין בשיבוש הליכי חקירה. קליין הגישה תביעת לשון הרע נגד אמסלם בטענה כי אין לה קשר לפרסום העדות וכי מעולם לא התראיינה לעיתון או לקחה חלק ב"ניסיון הפיכה של משטרת ישראל", כפי שלטענתה ניתן היה להבין מדברי אמסלם בשידור. היא טענה כי "מדובר בבדותה מתחילתה ועד סופה". אמסלם טען מנגד כי קליין מייחסת לו אמירות שלא נאמרו ומשמעויות שאין להן יסוד.

בבית המשפט הגיעו הצדדים לפשרה שלפיה קליין תסיר את התביעה לאחר שאמסלם הצהיר לפרוטוקול כי הוא "לא התכוון לכך שגב' קליין שיבשה הליכים" וכי "לא ראה מקום להתנצל על דבריו, אך ככל שדבריו בקשר לגב' קליין בראיון האמור הובנו אחרת, הוא מצר על עוגמת הנפש שנגרמה לגב' קליין כתוצאה מכך".

השר דודי אמסלם. לא התנצלתי כלפי גב השר דודי אמסלם. לא התנצלתי כלפי גב' קליין, הצרתי על עוגמת הנפש | צילום: אבי מועלם השר דודי אמסלם. לא התנצלתי כלפי גב

הנוסח המוסכם הזה קיבל תוקף של פסק דין, אולם כאן הסיפור מסתבך. למחרת התראיין אמסלם בגלי צה”ל והתעקש כי הוא עומד מאחורי דבריו בראיון הקודם: "הדיון היה שעתיים והתעקשתי לא להתנצל. לא אמרתי דבר שפגע בה. לא התנצלתי על דבר שאמרתי ולא צריך להתנצל".

בעקבות הדברים עלה עו"ד בן צור לשידור וטען: "אמסלם התנצל על מה שהוא אמר, דברים שהם פוגעניים. אם הוא ימשיך להשתלח תוגש תביעה, הוא יתנצל שוב וחוזר חלילה". ואמנם, קליין הגישה נגד אמסלם תביעת דיבה מחודשת בטענה כי הוא "חזר על אותה מעשיית בדים ועלילת שווא, כאילו לא היו דברם מעולם, ושוב פגע בשמה הטוב".

עו"ד בעז בן צור, צילום: אוראל כהן עו"ד בעז בן צור | צילום: אוראל כהן עו"ד בעז בן צור, צילום: אוראל כהן

אמסלם מצדו הגיש תביעת לשון הרע, דקדקנית במיוחד, נגד בן צור, משום שלטענתו — על פי הנוסח שהוסכם בין הצדדים בהסדר — הוא כלל לא התנצל בפני קליין אלא רק הצר על עוגמת הנפש שנגרמה לה. אמסלם טען כי בן צור הכפיש, השפיל וביזה אותו כאשר ייחס לו התנצלות וכי מדובר בהטעיה של המאזינים במטרה להשחיר את שמו.

בן צור טען בכתב ההגנה שלו (בו ציטט את שירו של אלטון ג'ון “sorry seems to be the hardest word”), כי "הפועל 'מצר' מלמד על הבעת צער, קרי התנצלות", ולכן מדובר בדיווח נכון והוגן. להוכחת דבריו הוא צירף לכתב ההגנה את הפירוש ממילון ספיר למילה "מצר" שהוא "מצטער". בנוסף טען בן צור כי ייחוס התנצלות לאדם אינו דבר מבזה או משפיל ולכן לא יכול להיחשב כלשון הרע. כיום הצדדים מנהלים הליך גישור.

סוגיית הפער בין המונח "מצר" ל"מתנצל" עלתה בהליך משפטי נוסף שהתגלגל מתוך אותו סיפור. אמסלם תבע את אתר וואלה ואת הכתב אבי אשכנזי בעקבות ידיעה שפרסמו שכותרתה היתה "הסדר בתביעת לשון הרע נגד ח"כ אמסלם: יתנצל בפני קליין". גם במקרה זה טען אמסלם כי מדובר ב"ניסיון לייצר מצג שווא, שלפיו התובע התנצל בפני הגב' קליין בעת הדיון וחזר בו מהדברים".

בכתב ההגנה נטען כי מדובר ב"פלפולי לשון וזוטי דברים" וכי ייחוס התנצלות לאדם אינו עולה כדי לשון הרע. לאחר שגישור בין הצדדים לא צלח, התקיים דיון בתיק ועורך הדין של וואלה ואשכנזי טען: "אני לא מכיר בעולם, בטח לא בפסיקה הישראלית, שבא בן אדם וטוען שייחוס המילה התנצל עלול להשפיל אותו".

אמסלם ניסה להסביר את התעקשותו: "השופט שאל אותי 'דודי תראה, היא נעלבה'. אני אמרתי שאני לא מעליב אנשים, כל בן אדם שהעלבתי אותו אני כמובן מצר על כך שהוא נעלב, אבל אני עומד על מה שאמרתי בדיוק ואני לא מתנצל, התנצלות זה על התוכן. זה שאני מצר על הרגשות זה משהו אחר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות