אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה מאז 2011: ארה"ב שיגרה אסטרונאוטים לחלל צילום: איי פי

לראשונה מאז 2011: ארה"ב שיגרה אסטרונאוטים לחלל

היסטוריה בארה"ב: לראשונה מאז יולי 2011 שוגרו אסטרונאוטים לחלל מאדמת ארה"ב. זו הפעם הראשונה שאסטרונאוטים משוגרים לחלל בחללית של חברה פרטית

30.05.2020, 22:27 | ירון דרוקמן, ynet

מכן השיגור שממנו שוגרה אפולו 11 ב-1969 לירח - שוגרה הערב (שבת) לחלל החללית הפרטית הראשונה ובה שני אסטרונאוטים אמריקנים. חללית דרגון של חברת ספייס X שוגרה בהצלחה לחלל ב-22:22 (שעון ישראל). לאחר מסע של 19 שעות אמורים האסטרונאוטים של נאס"א, דגלאס (דאג) הרלי ורוברט (בוב) בנקן, להגיע לתחנת החלל הבינלאומית, שם הם ישהו מספר שבועות. זו הפעם הראשונה מאז 2011 שאסטרונאוטים משוגרים לחלל מארצות הברית. צפו ברגעי השיגור מבסיס החלל בקייפ קנוורל.

בנאס"א ובספייס X שבבעלות אלון מאסק עדכנו כי השיגור עבר בהצלחה והשלב הראשון של המשגר נחת בהצלחה על משטח שהוצב באוקיינוס האטלנטי. 12 דקות לאחר השיגור נמסר כי החללית הופרדה מהשלב השני של המשגר והיא עושה את דרכה לתחנת החלל הבינלאומית. בשידור של נאס"א נראו שני האסטרונאוטים כשהם יושבים בחללית הדרגון הנמצאת בחלל.

 

השיגור ההיסטורי, צילום: איי פי השיגור ההיסטורי | צילום: איי פי השיגור ההיסטורי, צילום: איי פי

דונלד טראמפ ומייק פנס צופים בשיגור, צילום: רויטרס דונלד טראמפ ומייק פנס צופים בשיגור | צילום: רויטרס דונלד טראמפ ומייק פנס צופים בשיגור, צילום: רויטרס

האסטרונאוטים ברכב של טסלה, צילום: איי פי האסטרונאוטים ברכב של טסלה | צילום: איי פי האסטרונאוטים ברכב של טסלה, צילום: איי פי
הפלקון 9 על המשגר, צילום: איי פי הפלקון 9 על המשגר | צילום: איי פי הפלקון 9 על המשגר, צילום: איי פי

מאסק צוהל לאחר השיגור, צילום: גטי אימג מאסק צוהל לאחר השיגור | צילום: גטי אימג'ס מאסק צוהל לאחר השיגור, צילום: גטי אימג

בשל חשיבות האירוע הגיע הנשיא דונלד טראמפ לצפות בשיגור. טראמפ הגיע לקייפ קנוורל גם ביום רביעי, אך אז השיגור נדחה בשל תנאי מזג האוויר. יחד איתו הגיע לפלורידה סגן הנשיא. מייק פנס.

טראמפ אמר אחרי השיגור ההיסטורי: "זה מדהים". בצוות הבקרה של ספייס X שלחו מסר לאסטרונאוטים, ששוגרו לחלל באמצעות משגר של החברה: "תודה שטסתם עם פלקון 9, שיהיה לכם מסע נעים".

נאס"א בחרה למשימה ההיסטורית שני אסטרונאוטים מנוסים. בנקן (49) כבר היה בשתי משימות בחלל. דאג הארלי (53) השתתף גם הוא בשתי משימות של מעבורות חלל. הארלי היה למעשה במשימה המאוישת האחרונה ששוגרה לחלל מאדמת ארצות הברית. הוא היה אחד מארבעת אנשי הצוות של מעבורת החלל אטלנטיס ביולי 2011.

בתשע השנים האחרונות, מאז שהסתיים פרויקט מעבורות החלל, נאלצה ארה"ב להיעזר בשירותיה של רוסיה בשיגור אסטרונאוטים לחלל - דבר שפרט ליוקרה עלה למשלם המסים האמריקני כסף רב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות