אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תורמים לחברה, בונים קהילה קרדיט: אמיר שחר

תורמים לחברה, בונים קהילה

מנהיגות חברתית כאסטרטגיה ניהולית

31.05.2020, 08:49 | אורית עדן

מוגש מטעם DUN'S 100

אחד האתגרים המשמעותיים העומדים בפני כלל המנהלים במשק בשנים האחרונות נוגע להתמודדות עם בני דור ה-Y, המכונים גם ה"מילניאלס" אשר נקלטו בשוק העבודה. דור זה, בשונה מדורות קודמים שחיפשו בעיקר אחר פרנסה בטוחה ויציבות תעסוקתית, שם לו למטרה להגשים את עצמו בחברה או בארגון בו הוא מועסק ויותר מכך הוא מעוניין לעבוד במקום אליו הוא מתחבר רגשית ולא רק כלכלית. ברפאל מטבע הדברים מגיע החיבור הראשוני, או אם תרצו מקור המשיכה לעובדים, מליבת עשייתה של החברה – פיתוח מערכות הגנה מצילות חיים דוגמת כיפת ברזל ושרביט קסמים. אבל זה ממש לא מסתיים רק שם.

במרוצת השנים הבינו מנהלי רפאל את חשיבותה העצומה של המעורבות והתרומה לחברה ולקהילה, הן עבור אנשי הקהילה עצמם, מבוגרים כצעירים והן עבור עובדי רפאל המגיעים לעבודה עם תחושת שליחות ועם גאוות יחידה. במסגרת ניהול האחריות התאגידית וקשרי הקהילה בחברה, רפאל מפעילה מעל 40 תכניות ב- 12 רשויות מקומיות, אחד ממישורי הפעולה העיקריים של החברה הינו- חיזוק החוסן החברתי-חינוכי בכלל ובצפון בפרט. במאמר זה אתייחס לאספקט ליבה במישור זה- תכניות עידוד וחיזוק בני נוער ואקדמאים בבחירת לימודים במגמות ותארים מדעיים - טכנולוגיים.

קידום חינוך טכנולוגי בבתי הספר התיכוניים

 

תוכנית במו"ט (בנות למדעים וטכנולוגיה) – תכנית ליבה המתמקדת בבנות ואותה מפעילה החברה מזה 12 שנה בשיתוף פעולה עם אגפי החינוך ב 9 רשויות מקומיות בצפון.

מטרת התכנית היא השפעה על נערות לבחירה במגמות מדעיות- טכנולוגיות בתיכון ובתקווה שתמשכנה במסלול הטכנולוגי גם בלימודים הגבוהים בהמשך. בתכנית משתתפות נערות בשלהי כיתה ט' בעלות פוטנציאל וכישרון בלימודי המדעים .,התלמידות המאותרות על ידי מנהלי בתי הספר מגיעות לרפאל לביקורים חווייתיים בהן הן נחשפות למדעניות ולמהנדסות, לסיפור האישי שלהן ולסביבת העבודה הטכנולוגית החדשנית. במהלך הפעילות אנו מחזקים אצלן את הביטחון העצמי ואת תחושת המסוגלות להתקדם בתחומי המדעים והטכנולוגיה.

המהנדסות מהוות עבור התלמידות הצעירות דוגמא מוחשית ומודל לחיקוי לכך שהכול אפשרי וגם השמיים הם לא הגבול. בנימה אישית אציין כי כמתנדבת בתכנית ומנהלת בחברה טכנולוגית גם אנו המהנדסות המתנדבות שואבות ערך רב מהתכנית, לא רק בהיבט תחושת הגאווה והסיפוק בתרומה לקהילה, אלא גם בחיזוק החיבור והשייכות לחזון ומטרות החברה.

מדי שנה משתתפות בתכנית כ- 200 נערות וכ- 70 מהנדסות ומדעניות, ולשמחתנו עולה כי -90% מהבנות בתוכנית אכן בחרו ללמוד במגמות כאלו בהגיען לתיכון.

תכנית "סייבר מגשימים" – חברת רפאל שותפה באופן פעיל מאוד בתוכנית שהוקמה על ידי קרן רש"י, בשותפות עם משרד הביטחון ומערך הסייבר הלאומי. מדובר על תוכנית כלל ארצית שמכשירה בני נוער למקצועות התכנות בתחום הסייבר, בדגש על אזור הפריפריה. רפאל מלווה חניכים בכיתות י"א ו-י"ב בפיתוח פרויקטים טכנולוגיים במגוון נושאים הכוללים: עבוד תמונה, תקשורת, בינה מלאכותית ובפרט בתחום הסייבר בהדרכתם של מנטורים מטעם רפאל.

תכנית נוספת היא מגשימים+ האקתון אשר מקיימת רפאל אחת לשנה - בו לוקחים חלק תלמידים אשר נבחרו בקפידה מכלל משתתפי התכנית בצפון. התלמידים עוברים שבוע של התנסות בפתרון אתגרים מעולמות הסייבר.

הנערים והנערות המצטיינים בתכניות רפאל, מגויסים בהמשך על ידי החברה תוך שאנו מעסיקים אותם בשטחי התוכנה ובחמ"ל הסייבר עוד במהלך לימודיהם בתיכון ועד לגיוסם לצה"ל, מה שמעניק להם נדבך נוסף של הכשרה וניסיון בתחום.

סמסטר קיץ ברפאל – תכנית ייחודית לקידום חינוך טכנולוגי במסגרתה מגיעים לרפאל מדי קיץ כ-70 בני נוער מצטיינים במדעים. בני הנוער, מבתי ספר שונים בחיפה הלומדים בתכנית "העתודה המדעית הטכנולוגית", מגיעים למתקני החברה לשבוע חוויתי מרוכז בו הם מתנסים בפעילויות הנדסיות מכניות ונחשפים לעשייה ברפאל ולטכנולוגיות מתקדמות בתחומים הנדסיים שונים כגון מכניקה, מדעי המחשב, רובוטיקה וכו'. השנה הפעילות מתרחבת, במסגרתה נפתחה תכנית המשך החושפת את בני-הנוער גם לעולמות הבינה המלאכותית והראייה הממוחשבת - מקצועות "חמים" מאוד היום בשוק ההיי-טק. הפעילות מאפשרת חשיפה למנעד רחב של סביבות עבודה שונות, החל מאולמות ייצור מורכב, מעבדות פיתוח ועד לסביבה אולטרה מודרנית במרכז החדשנות של רפאל.

אורית עדן , קרדיט: אמיר שחר אורית עדן | קרדיט: אמיר שחר אורית עדן , קרדיט: אמיר שחר

קידום וליווי סטודנטים באקדמיה

לרפאל שיתופי פעולה רבים עם מוסדות אקדמיים בכל הארץ, כאשר אחד הבולטים שבהם בצפון הוא זה המתקיים עם הטכניון. במסגרת השת"פ מלווה החברה בפרויקט סמסטריאלי סטודנטים הבוחרים בנושאים חדשניים כמו מערכות אוטונומיות, ראייה ממוחשבת או מציאות מדומה ורבודה, נושאים בהם רפאל מתמחה. סטודנטים אלו זוכים להנחיה מצד מהנדסי רפאל ואף נחשפים לפעילותה בתחומים אלו. מטבע הדברים, המוטיבציה שלנו כחברה היא השקעה לטווח הארוך בהכשרת דור העתיד שלנו.

תרומה לקהילה – גיבוש קהילת עובדים סביב ערכי נתינה והתנדבות

 

האחריות התאגידית וקשרי הקהילה של החברה, משמשת גם ככלי ניהולי-אסטרטגי משמעותי, המייצר לא רק גאוות יחידה בקרב העובדים אלא גם כמקדם גיוסי כח אדם איכותיים, כמשמר ומפתח עובדים וככלי יעיל לחברות וארגונים שפעילותם אינה חשופה לציבור הרחב בדר"כ. בני-הנוער והסטודנטים שאנו משקיעים בהם כיום, הם מבחינת החברה, חלק מהעתודה ומאסטרטגית רפאל ל-2030. ההשקעה בחברה ובקהילה מקדמת את המחוברות האישית והרגשית של העובדים לחברה וליעדים שלה. מתגבשת לה קהילת עובדים שנבנית סביב ערכי נתינה והתנדבות, המתבטאים גם בפרודוקטיביות רבה בעבודה. ניתן לומר כי מדובר על שילוב מנצח בו רפאל, כמעסיקה הגדולה בצפון הארץ, היא גם מובילה בחיזוק החוסן החברתי-חינוכי, כחלק מתפיסת הביטחון הלאומי אותה היא משרתת.

מאת אורית עדן*, מנהלת מחלקת ראייה ממוחשבת לתפיסה חזותית ברפאל

*הכותבת היא מהנדסת בעלת תואר ראשון ושני במדעי המחשב מהטכניון. עובדת ברפאל  16 שנים, מנהלת כ-60 עובדים בתחומי הראייה והגרפיקה הממוחשבת. בנוסף על תפקידה, מנהלת בהתנדבות את נושא קשרי הקהילה של חטיבת המו"פ וההנדסה של רפאל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות