אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה: היתר הבנייה שניתן לאיקאה אשתאול אינו חוקי צילום: שלאגר מדיה

בלעדי לכלכליסט

המדינה: היתר הבנייה שניתן לאיקאה אשתאול אינו חוקי

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ומשרד המשפטים בוחנים צעדי תגובה בעקבות מתן ההיתר לסניף איקאה החדש, למרות חריגת בנייה נרחבת שבוצעה בו. ועדת ערר הכשירה את עבירת הבנייה, בין היתר בגלל המצוקה הכלכלית שבעקבות משבר הקורונה

01.06.2020, 07:08 | שלומית צור

כשבוע לאחר פתיחת סניף איקאה על אדמות מושב אשתאול, סמוך לבית שמש, ל"כלכליסט" נודע כי במשרד המשפטים ובוועדה המחוזית לתכנון ובנייה עדיין בוחנים את המקרה "החמור", כהגדרתם. לטענתם, ההיתר שניתן לפתיחת חנות הרהיטים אינו חוקי.

קראו עוד בכלכליסט

פתיחת הסניף באשתאול, החמישי של הרשת בישראל, התעכבה חודשיים וחצי בשל עבירות בנייה שהתגלו במתחם. אולם לפני יותר משבוע אישרה ועדת הערר המחוזית בראשות עו"ד בני זלמנוביץ' את הכשרת העבירות, בין היתר בשל המצוקה הכלכלית שנגרמה בעקבות מגיפת הקורונה.

סניף איקאה באשתאול. "התוכנית פורסמה ברשומות שלא כדין", צילום: שלאגר מדיה סניף איקאה באשתאול. "התוכנית פורסמה ברשומות שלא כדין" | צילום: שלאגר מדיה סניף איקאה באשתאול. "התוכנית פורסמה ברשומות שלא כדין", צילום: שלאגר מדיה

במשרד המשפטים ובוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, שהגישה את הערר נגד הפתיחה, רואים בחומרה את הנפקת היתר הבנייה ופתיחת הסניף לציבור. במכתב ששיגר יו"ר הוועדה המחוזית ירושלים עמיר שקד ליו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה מטה יהודה ניר ויזל, הוא ציין: "נודע לי כי ב־20 במאי 2020 ניתן היתר בנייה לתוכנית. אבקש להבהיר כי התוכנית פורסמה ברשומות שלא כדין, בניגוד להודעתי במרץ 2020 לפיה התוכנית אינה מאושרת".

שקד הדגיש כי לפיכך ההיתר שניתן אינו כדין. במשרד המשפטים מציינים כי בימים אלה "נבחנות כל האפשרויות המשפטיות להתמודדות עם המקרה החמור. העובדות מוכרות למשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד ארז קמיניץ".

פתיחת הסניף היתה מתוכננת ל־5 במרץ ולמבנה שכבר הוקם הוצא היתר בנייה ל־17 אלף מ"ר. היזמית, חברת פארק מסחר ותעשייה אשתאול, חברה־בת פרטית של מגה אור שבשליטת צחי נחמיאס שהתקשרה עם איקאה, ביקשה מהוועדה המקומית להעביר למבנה זכויות נוספות בהיקף 8,600 מ"ר, למטרות אחסנה ולוגיסטיקה, משטח סמוך שבבעלותה. בוועדה המקומית אישרו את הבקשה, אך בטרם הונפק היתר בנייה, החברה כבר בנתה את התוספת.

כשזו התגלתה על ידי היחידה לאכיפת דיני מקרקעין במשרד האוצר, הוועדה המחוזית הגישה ערר על אישור התוכנית אולם ועדת הערר החליטה בכל זאת לאשר את פתיחת החנות. מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה מטה יהודה נמסר: "הפרסום וההיתר נעשו בהתאם להחלטת ועדת הערר".

פתיחת הסניף באשתאול, וקביעת עובדות בשטח לפני שהתקבלו כל ההיתרים כדין, מזכירים מאוד את ההשתלשלות השערורייתית לפני יותר מעשור בסניף איקאה בראשון לציון, שנפתח לאחר שהוועדה המקומית העניקה היתר לשימוש חורג מתעשייה למסחר ל־51 אלף מ"ר.

בית המשפט העליון קבע ב־2011 כי לא ניתן לסגור את החנות בדיעבד, אולם מתח ביקורות על תהליכי המכרז והתכנון וכתב כי אלה מעלים הרהורים על שמירת החוק והאינטרס הציבורי על ידי הרשויות הציבוריות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות