אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פועלים שוקי הון במו"מ לרכוש 20% מבית בכפר צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

פועלים שוקי הון במו"מ לרכוש 20% מבית בכפר

זרוע ההשקעות של בנק הפועלים מנהלת דיונים עם בעלת רשת הדיור המוגן, משפחת בלושטיין, שלפני משבר הקורונה תכננה להנפיקה לפי שווי של 900 מיליון שקל. במקביל, אופציית ההנפקה עדיין נבחנת

01.06.2020, 07:05 | גולן חזני

פועלים שוקי הון, זרוע ההשקעות של בנק הפועלים, מנהלת מגעים לרכישת 20% ממניות חברת הדיור המוגן בית בכפר שבבעלות משפחת בלושטיין.

קראו עוד בכלכליסט

בית בכפר נמצאת בשלבי הכנת תשקיף הנפקה בבורסה, אולם הירידות החדות בשווקים פגעו גם במגזר הפעילות שלה, שאיבד עד כדי מחצית משוויו. גם התפרצות הקורונה בבתי האבות לא הוסיפה למוניטין של הענף. כך, למשל, ירדה מניית מגדלי הים התיכון, שנסחרה כבר לפי שווי הקרוב ל־2 מיליארד שקל, אל מתחת למיליארד שקל, ומאז התאוששה לשווי של כמיליארד שקל. בתנאים אלה תתקשה משפחת בלושטיין לקבל את השווי שאליו כיוונה כשהחלה בהכנת התשקיף, כ־900 מיליון שקל.

ההחלטה צפויה השבוע

 

בשבועות האחרונים החל משא ומתן בין פועלים שוקי הון, בניהולו של המנכ"ל החדש קובי שלום, לרכישת הנתח המדובר לפי שווי של 750-700 מיליון שקל, ואם העסקה תתממש היא תתבצע תמורת 140–150 מיליון שקל.

מבחינת הבעלים יש לפתרון זה יתרונות וחסרונות. היתרון העיקרי הוא החיבור לבנק גדול והנזלה של חלק מהעסק, תוך המתנה להתאוששות השוק והנפקה בשווי הרצוי. החיסרון הוא הגבלת נתח המכירה ל־20%, במקום נתח גדול יותר, כפי שהיה מתאפשר בהנפקה. שוק ההנפקות הראשוניות די קפוא כעת, והראשונות שמנסות להפשיר אותו הן חברות האנרגיה המתחדשת, דוראל ומשקי אנרגיה.

משפחת בלושטיין עדיין מתלבטת לגבי הנפקה, וטרם הסירה את האפשרות מסדר היום, וההחלטה אם למכור או להנפיק צפויה להתקבל במהלך השבוע. המגעים מול פועלים שוקי הון מתנהלים במקביל להתקדמות התשקיף, שאותו מכין משרד עו"ד פירון בראשות אודי עפרון, שמוביל את ההנפקה.

שלום, שמונה לתפקידו בדצמבר האחרון לאחר לא מעט לבטים בדירקטוריון, נחוש לבצע כמה עסקאות השקעה עד סוף 2021. למנכ"ל בנק הפועלים דב קוטלר יש היכרות קודמת עם שלום, ששימש יועץ לחברת אינטו (iintoo) לפרויקטי נדל"ן, שקוטלר כיהן בה כיו"ר.

בעבר ניהל שלום את תחום הנכסים המניבים והתשתיות באפריקה ישראל, ולאחר מכן הקים עם רון פאינרו, כיום מנכ"ל Max, קרן בשם רונקו קפיטל. זו גייסה 150 מיליון דולר ורכשה את השליטה בחברת מנדלסון מידי קמן שקרסה. לאחר מכן כיהן שלום כסמנכ"ל בחטיבת ההשקעות של כלל ביטוח. בפועלים שוקי הון הוא החליף את עומר קרייזל, שכמו קודמיו לא הצליח לסגור את פער ההשקעות לעומת לאומי פרטנרס. זאת לאחר שבבנק העדיפו להתרכז בתחומי הליבה הבנקאית ולא בהשקעות ריאליות.

לאומי פרטנרס בנתה את הדומיננטיות שלה בתחום בתקופתו של ירון בלוך כמנכ"ל, אבל מחליפו זה כשנה וחצי, אבי אורטל, לא טומן ידו בצלחת וממשיך בהשקעות אגרסיביות — עד כה יותר ממיליארד שקל.

קובי שלום, צילום: אוראל כהן קובי שלום | צילום: אוראל כהן קובי שלום, צילום: אוראל כהן

שלום מקיים פגישות אינטנסיביות בחברות שמועמדות להשקעה ובחברות ביטוח, בניסיון לבצע עסקאות כבר בטווח הקרוב. לאומי פרטנרס תורמת מאות מיליוני שקלים בממוצע מדי שנה לדו"חות לאומי, וקוטלר מעוניין להגיע למצב דומה. ההשקעה האחרונה של פועלים שוקי הון היתה בסוף 2019, בעסקה שבה שילמה כ־120 מיליון שקל תמורת 20% ממניות קבוצת ניסקו, הפועלת בתחומי החשמל, התעשייה והאלקטרוניקה. מנגד, היא הפסיקה מגעים להשקעה בקבוצת אקרשטיין ובסופרגז. השקעות אחרות שלה הן בחברת הפלדה איסכור עם קרן קדמה, בחברת האשראי הצרכני פאגאיה וברשת מכוני הכושר הולמס פלייס.

בית בכפר הוקמה לפני 27 שנה בידי שלום בלושטיין. היא מנוהלת בידי מיקי פרנס ומונה היום כ־1,000 יחידות דיור בחמישה בתים: שניים בכפר סבא, ושלושה נוספים בגדרה, ביתן אהרון וחוף גינוסר בכנרת.

בעקבות מגדלי הים התיכון

 

תוכנית ההנפקה של בית בכפר נבעה במידה רבה מהעובדה שמניית מגדלי הים התיכון, בשליטת מוטי קירשנבאום המכהן גם כיו"ר החברה, עלתה ב־75%. המודל שלה מבוסס על פיקדון בהיקף של 2-1 מיליון שקל תמורת זכותו של הדייר להשתמש בדירה כל ימי חייו, עם שחיקה של 4%-3% מהפיקדון מדי שנה עד ל־40% מהסכום ההתחלתי. בנוסף משלם הדייר דמי אחזקה חודשיים של 10,000-7,000 שקל.

המסלול הנפוץ ברשת בית בכפר הוא פיקדון, שמדי שנה במשך 12 שנים יורדים ממנו 3%. המחיר לדירת 2 חדרים מתחיל בפיקדון של 720 אלף שקל, והאחזקה החודשית היא 7,000 שקל לזוג ו־6,250 שקל ליחיד. דייר שמעדיף לא לשלם את הפיקדון, ישלם במסלול הליסינג מ־12,500 שקל לדירת 2 חדרים. שוק הדיור המוגן בישראל כולל כ־12,500 יחידות דיור בכ־70 בתים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות