אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנק העולמי: הגירעון של הרשות הפלסטינית יוכפל השנה ל-1.5 מיליארד דולר צילום: Majdi Mohammed

משבר הקורונה

הבנק העולמי: הגירעון של הרשות הפלסטינית יוכפל השנה ל-1.5 מיליארד דולר

לפי ההערכות, הכלכלה הפלסטינית תכווץ בעד 11% בגלל משבר הקורונה. בבנק מדגישים: "תמיכה חיצונית תהיה קריטית כדי לסייע למשק הפלסטיני"

01.06.2020, 14:55 | שירות כלכליסט

הבנק העולמי מזהיר בדו"ח חדש כי הכלכלה הפלסטינית תזדקק לסיוע מבחוץ כדי להתגבר על המשבר הכלכלי והגירעון התקציבי, שהתרחבו אף יותר בשל הקורונה.

קראו עוד בכלכליסט

לפי ההערכות הבנק העולמי, הכלכלה הפלסטינית עומדת בפני התכווצות של בין 7.6%-11% בתפוקה, זאת בהתבסס על המהירות שבה יצליחו להתאושש מהנגיף. התחזית היא כי הגירעון התקציבי של הרשות הפלסטינית יוכפל השנה ליותר מ-1.5 מיליארד דולר, ולכן הם יזדקקו לסיוע משמעותי כדי להחזיר את הצמיחה ולפתור את בעיות התקציב.

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, צילום: איי אף פי יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן | צילום: איי אף פי יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, צילום: איי אף פי

"מספר שנים של ירידה בתרומות והכלים הכלכליים המוגבלים שעומדים לרשותם, הפכו את היכולת של הממשלה להגן על הפרנסה למשימה ענקית", הסביר קנתאן שנקאר, מנהל הבנק העולמי לאזור הגדה המערבית ועזה. "תמיכה חיצונית תהיה קריטית כדי לסייע לכלכלה לצמוח בתקופה חסרת התקדים הזו".

לאחר שהצמיחה ברשות הצטמצמה מ-8.9% ב-2016 ל-0.9% בלבד בשנה שעברה, הקורונה גרמה לכך שהבנק העולמי הוריד את התחזית שלו לשנה הנוכחית שעמדה על התרחבות של 2.5%. הגבלות תנועה אמנם עזרו לבלום את התפשטות הקורונה, אך בו זמנית פגעו בפעילות ובהכנסות

הממשלה.

עד כה דווח על 430 חולים מאובחנים ושלושה מתים בשטחי הגדה המערבית רצועת עזה. על מנת לפצות על איבוד ההכנסות ממסים, ישראל מלווה לרשות הפלסטינית 800 מיליון שקל לארבעת החודשים הקרובים. העסקה יוצאת הדופן אמורה לספק מימון לבתי חולים ושירותים חשובים אחרים.

בבנק העולמי גם ממליצים לשדרג את סקטור הטלקומניקציה הפלסטיני בשיתוף עם ישראל, וזאת על מנת לפתח את הכלכלה הדיגיטלית באזור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות