אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצניחה של דלק עלולה לפגוע בנושי דלק נדל"ן צילום: אייל טואג

הצניחה של דלק עלולה לפגוע בנושי דלק נדל"ן

יצחק תשובה צריך לשלם עוד 27 מיליון שקל כדי לסיים את הסדר החוב של דלק נדל"ן. ההסדר קושר בין תשלום זה למניית קבוצת דלק שנחתכה בחדות. אם לא יתרחש זינוק, תשובה יהיה פטור מהתשלום

02.06.2020, 07:51 | גולן חזני

זיכרונות מ–2012: קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה (57%), עלתה בחודשים האחרונים לכותרות בשל המשבר שאליו נקלעה, בין היתר בשל הצניחה במחירי הנפט בעקבות התפשטות נגיף הקורונה בעולם. המשבר פגש את קבוצת דלק בנקודת זמן בעייתית, כשהיא נושאת על גבה חוב של כ־8 מיליארד שקל, מתוכם 6 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח שלה.

קראו עוד בכלכליסט

לאחר שהפרה כמה אמות מידה פיננסיות, מה שהביא אותה למאבקים מול הבנקים הנושים, שהחזיקו בבטוחות רבות, בעיקר בדמות יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים, צמד המילים "הסדר חוב" החל לרחף מעל קבוצת דלק. המילים העלו מן האוב את הפעם הקודמת שבה תשובה ומחזיקי האג"ח התגוששו - הסדר החוב בדלק נדל"ן, שנחתם בספטמבר 2012. בזמנו, חברת הנדל"ן, שהיתה חברה־בת של קבוצת דלק ובהמשך הפכה לחברה פרטית בבעלותו הישירה של תשובה, קרסה ברעש גדול, בין היתר בעקבות השלכות המשבר הכלכלי העולמי של 2008.

יצחק תשובה, בעל השליטה בדלק, צילום: אייל טואג יצחק תשובה, בעל השליטה בדלק | צילום: אייל טואג יצחק תשובה, בעל השליטה בדלק, צילום: אייל טואג

יתרה קטנה, עם כוכבית

להסדר החוב דלק נדל"ן הגיעה כשהיא נושאת על גבה חובות בהיקף של 2.1 מיליארד שקל. במסגרת ההסדר הסכימו המחזיקים לתספורת של כ־65%, ודלק נדל"ן - שכבר היתה בשליטתו הישירה של תשובה, משום שמניותיה חולקו על ידי קבוצת דלק כדיבידנד בעין — הפכה לחברה פרטית בבעלותו המלאה של תשובה. על מנת להוציא את הסדר החוב לפועל, הוקמה חברה חדשה בשם אפריל נדל"ן, שהנפיקה לנושים שתי סדרות אג"ח (1 ו־2) בהיקף כולל של 750 מיליון שקל, שמועד פירעונן הסופי חל השנה.

הסדרה הראשונה, שהיקפה המקורי 657 מיליון שקל, נפרעה במלואה, ואף בפירעון מוקדם; וכל שנותר לשלם למחזיקי הסדרה השנייה, שהיקפה המקורי הוא 90 מיליון שקל, הוא סכום של 27.2 מיליון שקל עד לסוף השנה הזו.

אלא שהמשבר שפוקד את קבוצת דלק מעמיד בסכנה את התשלום. מדו"חות הרבעון הראשון שפרסמה אפריל נדל"ן, עולה כי לפי ההסדר שנחתם לפני שמונה שנים "התנאי לפירעון איגרות החוב (סדרה 2) יהיה אם וכאשר המחיר הממוצע הרבעוני, כהגדרתו בהסדר, של מניית קבוצת דלק במהלך ארבעת הרבעונים האחרונים, בתקופה שבין 5 בדצמבר 2019 ל־5 בדצמבר 2020, יעמוד על 1,200 שקל או גבוה מכך. נכון ל־31 במרץ 2020, הערך המתואם של מניית קבוצת דלק הוא 894.6 שקל. היה והתנאי לפירעון לא יתקיים עד תום הרבעון הרביעי בשנת 2020, יפקעו איגרות החוב באותו מועד ויבוטלו כל ההתחייבויות מכוחן".

במילים אחרות, אם מניית קבוצת דלק, שאיבדה 82% מערכה מתחילת השנה, לא תעלה בצורה משמעותית עד סוף השנה, תשובה לא יצטרך לשלם למחזיקים את יתרת החוב - 27.2 מיליון שקל. מדובר במנגנון נדיר למדי בהסדרי חוב, שכן על פי רוב ירידה במניה מתחת לרף מסוים היא עילה לפירעון מיידי ‑ ולא לביטול של תשלום.

"עומדים בהתחייבויות"

מאפריל נדל''ן נמסר: "אפריל נדל''ן הנפיקה לפני שמונה שנים שתי סדרות אג"ח בסך כולל של כ־750 מיליון שקל ועומדת בכל התחייבויותיה. יתרת החוב למחזיקי סדרה 2 עומדת על 27 מיליון שקל, ונקבע מלכתחילה שמדובר באג"ח עם תנאי מתלה, שנכנס לתוקף רק בהגיעה של קבוצת דלק לשער מסויים, בהתאם לערכים שייקבעו עד לסוף 2020. החברה ממשיכה ותמשיך לעמוד בהתחייבויותיה כלשונן כפי שעשתה עד היום".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות