אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גז מדמיע לעבר מפגינים ליד הבית הלבן בזמן הצהרת טראמפ צילום: AFP

גז מדמיע לעבר מפגינים ליד הבית הלבן בזמן הצהרת טראמפ

הנשיא האמריקני כינה את מעשי המוחים "טרור מבית נגד המשטרה". הוא הוסיף: "נגייס את הצבא ואפתור את הבעיה". טראמפ הלך לכנסייה סמוכה והצטלם עם ספר תנ"ך רגעים אחרי המהומות ועורר סערה. ביידן: "ריסס מפגינים בשביל תמונה". החל מהיום: העוצר בעיר ניו יורק יחל ב-20:00

02.06.2020, 06:58 | ynet
נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כינה הלילה (בין שני לשלישי) בהצהרה מחוץ לבית הלבן את מעשי המוחים על מותו של ג'ורג' פלויד "טרור מבית נגד המשטרה". לדבריו, "אלו לא מחאות שקטות. ארה"ב לא צריכה כאוס. מי שמאיים על חיים של חפים מפשע - ייעצר ויעמוד לדין". בזמן הצהרתו - גז מדמיע וכדורי גומי נורו לעבר מאות המפגינים באזור.

בתחילת נאומו הבטיח טראמפ שייעשה צדק בפרשת מותו של פלויד, שמת אחרי מעצר אלים במינסוטה, שבו שוטר דרך עליו במשך דקות ארוכות. "הוא לא מת לשווא", אמר.

קראו עוד בכלכליסט

בערוצי התקשורת המקומיים הראו את המתרחש באזור, במקביל לנאום. כמה כלי רכב צבאיים של המשמר הלאומי הסתובבו בחזית וכוחות המשטרה ניסו לפזר את המפגינים - בין היתר בכוח ודחיפות וכאמור גם באמצעות גז מדמיע. בתקשורת ביקרו את טראמפ, ששוב מסר הצהרה ללא אמירה מפייסת, וטענו כי הצהרתו הייתה "חלק מה'שואו' שלו" וציינו כי פיזור המפגינים במקביל להצהרה "לא מקרי".

דונלד טראמפ אוחז בתנ"ך, צילום: AFP דונלד טראמפ אוחז בתנ"ך | צילום: AFP דונלד טראמפ אוחז בתנ"ך, צילום: AFP

מהומות ליד הבית הלבן , צילום: אי פי איי מהומות ליד הבית הלבן | צילום: אי פי איי מהומות ליד הבית הלבן , צילום: אי פי איי

הנשיא האמריקני ציין כי הוא שוקל להורות על פריסת כוחות צבאיים "אם עיר או מדינה מסרבת לנקוט בפעולות הנחוצות כדי להגן על חייהם ורכושם של תושביהם". לדבריו, "אני אגייס את הצבא ואפתור במהירות את הבעיה עבור המושלים". הוא הגדיר עצמו כ"נשיא של חוק וסדר".

לאחר ההצהרה הלך טראמפ לכנסיית סנט ג'ונס הסמוכה שנפגעה במהלך הפגנות ביום ראשון מוקף בעשרות אנשי ביטחון. הוא הצטלם כשהוא מחזיק בספר תנ"ך, ולאחר זמן קצר חזר לבית הלבן. האירוע עורר סערה בטענה שטראמפ גרם למהומות בין השוטרים למפגינים כדי להצטלם בכנסייה. בקדמת הכנסייה נשאל מה הוא חושב לגבי המהומות - טראמפ השיב: "יש לנו מדינה נהדרת. נשמור על אמריקה בטוחה - זה לא ייקח הרבה זמן".

המועמד הדמוקרטי לנשיאות, ג'ו ביידן, תקף את טראמפ והאשים: "הוא ריסס מפגינים בגז מדמיע וירה לעברם כדורי גומי בשביל תמונה". לדבריו, "הוא משתמש בצבא האמריקני נגד העם האמריקני - עלינו להביס אותו".

מושל מדינת ניו יורק אנדרו קואומו הגיב בריאיון ל-CNN לדברי טראמפ ואמר כי הנשיא "מנסה לייצר כאן מציאות חדשה - אני אומר לו - 'לא תודה'". הוא התייחס למהומות בוושינגטון הבירה ואמר כי היה "בהלם" מהכוח שהפעילו כוחות הביטחון על המפגינים מחוץ לבית הלבן, לטענתו, בהוראת טראמפ. "הם היו שלווים ולא נקטו באלימות, זה מדהים", אמר קואומו.

בתוך כך, אמש הודיעה העיר ניו יורק שהיא מצטרפת לרשימת הערים שמטילות עוצר כדי למנוע אלימות ברחובות. העיר עם מספר התושבים הגדול בארה"ב הטילה עוצר החל מהשעה 23:00 שיימשך עד השעה 05:00 ואולם, מעצרים התבצעו לאחר שמתפרעים ניסו לבזוז את חנות מייסיס. ראש העיר ביל דה בלזיו הודיע כי החל מהיום יוקדם העוצר ויחל בשעה 20:00 בערב.

מוקדם יותר אישר המכון הרפואי של מחוז הנפין במינסוטה כי מותו של פלויד נגרם "כתוצאה מחנק בעקבות לחץ שהפעיל השוטר דרק צ'אובין על הצוואר והגב". מסקנות דומות עלו מנתיחה עצמאית שהזמינה משפחתו של פלויד. תוצאות שתי הנתיחות סותרות את גרסת המשטרה, בפרשת הרג העצור השחור שמסעירה בימים האחרונים את אמריקה.

בתוך כך, טרנס, אחיו של ג'ורג' קרא למפגינים שלא לנהוג באלימות ולהחריב את הקהילות המקומיות. "ההרס ברחובות לא יחזיר את אחי. בוא נעשה את זה בדרך אחרת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות