אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת דוד ביטן: אישומים בכפוף לשימוע נגד חיים רביבו וארנון גלעדי מעיריית ת"א צילום: אוראל כהן

פרשת דוד ביטן: אישומים בכפוף לשימוע נגד חיים רביבו וארנון גלעדי מעיריית ת"א

הפרקליטות הודיעה היום לארנון גלעדי, המשנה לשעבר לראש עיריית ת"א, כדורגלן נבחרת ישראל לשעבר רביבו ואיש הליכוד, יוסף רענן, כי נשקלת העמדתם לדין; מדובר בהסתעפות של פרשת השוחד בה חשוד ח"כ דוד ביטן ומתמקדת בקידום מיזמי נדל"ן באזור ת"א; בין היתר רביבו חשוד כי העניק לגלעדי שוחד ב-10,000 שקל

02.06.2020, 11:23 | עמיר קורץ

הפרקליטות זימנה חשודים נוספים בפרשת השוחד של ח"כ דוד ביטן (פרשה 1803) לשימוע לפני כתב אישום: פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה היום (ג') לארנון גלעדי, חבר מועצת עיריית תל אביב והמשנה לשעבר לראש העירייה, כדורגלן נבחרת ישראל לשעבר חיים רביבו וחשוד נוסף, יוסף רענן, כי נשקלת העמדתם לדין, בכפוף לשימוע, במסגרת הפרשה.

קראו עוד בכלכליסט

חיים רביבו, צילום: טל שחר חיים רביבו | צילום: טל שחר חיים רביבו, צילום: טל שחר

גלעדי חשוד בלקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט. הודעה זו נמסרה לגלעדי בהמשך למכתב שימוע קודם שנשלח לו כבר בחודש ינואר. רביבו חשוד במתן שוחד ורענן חשוד בהלבנת הון.

מדובר בפרשה במסגרתה זומנו כבר חשודים רבים לשימוע בטרם כתב אישום בחודש ינואר האחרון, ובראשם ח"כ ביטן.

 

כתב החשדות נגד ביטן כולל חשד לעבירות של לקיחת שוחד מבעלי אינטרסים שונים בסכום של קרוב למיליון שקל, בקבלת זכות לדירות ושוחד נוסף בהיקף שאינו ידוע במדויק. בנוסף יואשם ביטן בעבירות של בקשות שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס, שביצע לכאורה בתשע פרשות שונות בין השנים 2011 עד 2017. מדובר בתקופה בה כיהן ביטן כחבר מועצת עיריית ראשון לציון וסגן ראש העירייה, ובהמשך גם כחבר כנסת וכיו"ר הקואליציה.

ארנון גלעדי , צילום: יובל חן ארנון גלעדי | צילום: יובל חן ארנון גלעדי , צילום: יובל חן

 

גלעדי מכהן מאז שנת 2003 כחבר מועצת עיריית תל אביב-יפו, ולאורך כל התקופה הרלוונטית לחשדות, הוא כיהן בתפקידים בכירים בעירייה כמו המשנה לראש העיר, חבר בוועדת ההנהלה, חבר בוועדה המקומית לתכנון ובניה תל-אביב וממלא מקום יו"ר הוועדה, וכן חבר בוועדת המשנה לתכנון ובניה תל-אביב.

 

על פי כתב החשדות שנשלח היום לגלעדי, בין ביטן לבין גלעדי קיימים יחסים קרובים מזה שנים רבות על רקע פעילותם המשותפת בתנועת הליכוד וכן נוכח תפקידיהם המקבילים בשלטון המקומי. דרור גלזר הוא יזם נדל"ן, אשר בין השנים 2017-2010 קידם מספר מיזמים בשטח העיר תל אביב. הפרקליטות טוענת כי על רקע מערכת יחסי שוחד שנרקמה בין גלזר לבין גלעדי ולבין ביטן בשנת 2011 (כפי שכבר פירטה בעבר הפרקליטות במכתב שימוע קודם שנשלח לגלעדי), במהלך השנים 2017-2015 המשיך גלעדי לפעול במסגרת תפקידו ונענה לבקשותיהם של ביטן וגלזר לקידום מיזמי נדל"ן בהם מעורב גלזר בתחום השיפוט של עיריית תל-אביב. בנוסף טוענת הפרקליטות כי גלעדי פעל כדי להביא לפתרון בעיות שהתעוררו בפרויקטים, תוך שהוא מצוי בניגוד עניינים חמור. בגין מעשיו אלו, נשקלת העמדתו לדין של גלעדי, בכפוף לשימוע, בעבירה של מרמה והפרת אמונים.

דוד ביטן , צילום: אבי מועלם דוד ביטן | צילום: אבי מועלם דוד ביטן , צילום: אבי מועלם

 

עבירה נוספת המיוחסת לגלעדי היא לקיחת שוחד. בסוף נובמבר 2017, על פי כתב החשדות, ביקש גלעדי כספים משלושה יזמי נדל"ן שונים אשר להם סייע בקידום הליכים תכנוניים מול גורמי מקצוע בעיריית תל אביב ובוועדות התכנון. הפרקליטות טוענת כי גלעדי הציג בפני אותם גורמים מצג שווא לפיו הכספים נועדו לקידום עמותה הפועלת בדרום תל אביב, לרבות בנושא מאבקם של תושבי שכונות הדרום בשוהים בלתי חוקיים. נושא זה היה חלק מהאג'נדה הפוליטית המוצהרת של גלעדי. בפועל, טוענת הפרקליטות, עמותה זו כלל לא קיימת ולא קיימה כל פעילות.

 

עוד נטען בכתב החשדות כי גלעדי ביקש מיוסף רענן, פעיל ליכוד ותיק אשר בינו לבין גלעדי יחסים קרובים לאורך שנים, לעמוד בקשר עם יזמי הנדל"ן לשם איסוף הכספים בשמו ומטעמו. רענן חשוד כי אסף מיזמי הנדל"ן את הכספים בעבור גלעדי בסכום כולל של 30 אלף שקל. את הכספים הפקיד רענן בחשבון בנק אשר נפתח עוד בשנת 2013, הנושא את השם "תל אביב שלנו צדק עירוני". חשבון הבנק נוהל בחשאיות וגלעדי לא נרשם כבעליו או כנהנה בו. על פי החשד, הכספים אשר הופקדו בחשבון הבנק לאורך השנים נועדו לשמש את גלעדי למימון אירועים ופעילויות שונות שמטרתם קידום מועמדותו, מעמדו ותדמיתו הציבורית.

 

בגין כל אחד מהמקרים נשקלת העמדתו לדין של גלעדי, בכפוף לשימוע, בעבירה של לקיחת שוחד.

 

אחד מהמקרים הבולטים, על פי כתב החשדות, הוא זה שבו לקח גלעדי לכאורה שוחד מחיים רביבו, כדורגלן העבר וכיום איש עסקים והבעלים של פרויקט נדל"ן בתל אביב. לגבי רביבו, נשקלת העמדתו לדין, בכפוף לשימוע, בעבירה של מתן שוחד, בהיקף של 10 אלף שקל.

 

הפרקליטות מייחסת לגלעדי גם עבירות נוספות. היא טוענת כי טובות ההנאה הכספיות שלקח גלעדי בגובה 30 אלף שקל הן רכוש אשר מקורו בעבירה, וכן רכוש אסור לפי חוק איסור הלבנת הון. לטענת הפרקליטות, בהתאם לסיכום בין גלעדי לבין רענן טובות ההנאה שגלעדי לקח הופקדו בחשבון הבנק, תוך שגלעדי ורענן יצרו מצג כוזב לפיו מקורן לגיטימי ותוך שהסתירו את זהות גלעדי כבעל זכויות בחשבון. בשל כך נשקלת העמדתו לדין של גלעדי בעבירות לפי חוק איסור הלבנת הון. בנוסף, נשקלת העמדתו לדין של גלעדי בעבירה של שיבוש מהלכי משפט.

 

בנוסף, על פי כתבי החשדות, רענן פתח את חשבון הבנק, תוך שהסתיר את העובדה כי הכספים הוחזקו בחשבון ונמשכו ממנו בעבורו ולטובתו של גלעדי, ובכך מסר מידע כוזב בדבר זהות הנהנים בחשבון הבנק. בגין כך נשקלת העמדתו לדין של רענן בעבירה לפי חוק איסור הלבנת הון.

 

עו״ד דפנה וינברג, המייצגת את ארנון גלעדי, מסרה: "ארנון הוא שליח ציבור מסור למעלה משלושה עשורים המקדיש את כל מרצו למען האוכלוסיות המוחלשות ביותר בתל אביב-יפו ומעולם לא לקח פרוטה לכיסו. הפעילות הציבורית של גלעדי לאורך השנים נעשתה על פי החוק וביושרה ציבורית. אנחנו כמובן נלמד את הטענות ונספק להן תשובות בהליך השימוע. ארנון גלעדי ימשיך בשליחותו הציבורית ויוסיף לתרום למען תושבי ת״א יפו גם בשנים הבאות".

 

עו"ד דקלה סירקיס ממשרד בעז בן צור מייצגת את יוסף רענן.

 

עוה"ד דרור מתתיהו, שרון כהנא ואפרים דמרי, המייצגים את ח"כ ביטן, מסרו: "אין לח״כ ביטן כל קשר לחשדות המתוארים בידיעה והם אף אינם מופיעים בכתב החשדות שנמסר לו על ידי הפרקליטות לקראת השימוע בעניינו. ח״כ ביטן מעולם לא קיבל כספים או טובות הנאה בעד פעולות הקשורות בתפקידו כעובד ציבור. כל ההחלטות שקיבל ח״כ ביטן היו החלטות ענייניות, שהתקבלו אך ורק על בסיס שיקול שעת מקצועי, כשלנגד עיניו טובת הציבור והיא בלבד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות