אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כמעט בחינם: לאומי יגייס 2.7 מיליארד שקל בריבית של 0.02% לשלוש שנים צילום: אריאל שרושסטר

כמעט בחינם: לאומי יגייס 2.7 מיליארד שקל בריבית של 0.02% לשלוש שנים

הבנק גייס 2.4 מיליארד שקל בשלב המוסדי, שבו התקבלו ביקושים של 3.5 מיליארד שקל; היום הבנק מתכוון לגייס 300 מיליון שקל נוספים בשלב הציבורי - מדובר בהנפקה הגדולה ביותר השנה

03.06.2020, 07:34 | נעמי צורף

גיוס האג"ח הגדול של השנה עד כה: בנק לאומי השלים ביום שני את השלב המוסדי בהנפקת סדרת אג"ח חדשה ‑ אג"ח לאומי 181 ‑ שבו התקבלו ביקושים של 3.5 מיליארד שקל. הבנק גייס 2.4 מיליארד שקל בשלב זה.

קראו עוד בכלכליסט

השלב הציבורי יתקיים היום ובכוונת הבנק לגייס בו עוד 300 מיליון שקל, כך שהיקף ההנפקה הכולל יעמוד על 2.7 מיליארד שקל — נתון שהופך אותה להנפקה הגדולה ביותר מתחילת 2020.

אליאב בר דוד, מנכ"ל לאומי פרטנרס,  צילום: אריאל שרושסטר אליאב בר דוד, מנכ"ל לאומי פרטנרס | צילום: אריאל שרושסטר אליאב בר דוד, מנכ"ל לאומי פרטנרס,  צילום: אריאל שרושסטר

האג"ח, שדורגו על ידי חברת הדירוג מידרוג בדירוג של AAA ‑ הדירוג הגבוה ביותר ‑ הונפקו לתקופה של 3.2 שנים והן צמודות למדד. הריבית במכרז המוסדי נסגרה על 0.02% בלבד. מדובר בריבית הנמוכה ביותר שבה בנק לאומי גייס כספים בעשרות השנים האחרונות, וככל הנראה אי פעם. לשם השוואה, בינואר 2019 הבנק הנפיק את סדרת אג"ח לאומי 180, שבמסגרתה גייס 1.7 מיליארד שקל. האג"ח הונפקו ל־4.9 שנים והריבית עמדה על 2.02%. עם זאת, בלאומי מדגישים כי המרווח של הסדרה הנוכחית ביחס לאג"ח ממשלתיות, שעומד על 0.69%, הוא סטנדרטי ביחס לגיוסי אג"ח קודמים של הבנק.

"תשואת האג"ח משקפת מרווח של 0.69, שהוא מרווח דומה לזה שבו נסגר הגיוס הקודם", אמר ל"כלכליסט" אליאב בר דוד, מנכ״ל לאומי פרטנרס חתמים, שהובילה את הגיוס. המרווח הוא למעשה הריבית שמשלמות החברות מעל תשואת האג"ח הממשלתיות. ככל שהדירוג של החברה גבוה יותר, כך המרווח יהיה קטן יותר והאג"ח תיחשב ליותר סולידית.

הריבית הנמוכה והביקושים הגבוהים מעידים על הצורך של משקיעים בהשקעות דפנסיביות בתקופה זו של אי־ודאות. בחודש מרץ הבורסות ברחבי העולם, וגם בישראל, קרסו, והמדדים המרכזיים נפלו בשיעורים דו־ספרתיים. מסוף מרץ השווקים תיקנו כלפי מעלה. עם זאת, היות ולא נמצא חיסון לנגיף, ואף לא תרופה, השווקים נמצאים ברמת אי־ודאות גבוהה, ואיש לא יודע לומר אם תהיה התפרצות נוספת של הקורונה, שתגרור אחריה ירידות חדות.

לכן, השקעות סולידיות, כמו אג"ח של בנקים גדולים, זוכות לביקושים גבוהים, מה שאפשר לבנק לאומי לגייס את הכסף כמעט בחינם. "היקף הגיוס וריבית הסגירה משקפים את הבעת האמון של המשקיעים המוסדיים בהנהלת בנק לאומי בתקופה מאתגרת זו", אמר בר דוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות