אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבית שבו נולד אדולף היטלר יהפוך לתחנת משטרה צילום: איי פי

הבית שבו נולד אדולף היטלר יהפוך לתחנת משטרה

ממשלת אוסטריה רכשה ב-2016 את המבנה בו נולד הצורר בעיר בראונאו; עתה היא מעוניינת לבצע בו שינויים במטרה למנוע עלייה לרגל של ניאו נאצים. כך ייראה המבנה בתום העבודה ב-2023

06.06.2020, 22:38 | שירות כלכליסט
הרשויות באוסטריה מתכוונות להפוך את הבניין שבו נולד אדולף היטלר לתחנת משטרה, זאת בניסיון להפוך את המקום ל"נייטראלי" יותר.

קראו עוד בכלכליסט

הממשלה רכשה את המבנה ב-2016 לאחר מחלוקת ממושכת בנושא עם הבעלים. כעת מתפרסם כי פירמת אדריכלים אוסטרית תבצע את השינויים הנדרשים באתר שנמצא בעיר בראונאו ליד הגבול עם גרמניה. השינויים הללו אמורים למנוע ממנו מלהפוך למוקד עלייה לרגל לניאו נאצים. "פרק חדש ייפתח לעבר העתיד מבית הולדתו של הדיקטטור ורוצח ההמונים", הכריז שר הפנים האוסטרי קארל נהאמר.

הבית כיום, צילום: איי פי הבית כיום | צילום: איי פי הבית כיום, צילום: איי פי

פירמת האדריכלים Marte.Marte נבחרה מבין 12 מועמדים, ובכוונתה לבצע שינויים קוסמטיים בחזית ולהתקין גג חדש. העבודה צפויה להסתיים עד 2023 ותעלה בסביבות 5.6 מיליון דולר. "המאמץ להפוך את המקום לנייטראלי עמד בסופו של דבר בלב התוכנית", הוסיף בכיר במשרד הפנים.

הדמיית הבניין המשופץ, צילום: איי פי הדמיית הבניין המשופץ | צילום: איי פי הדמיית הבניין המשופץ, צילום: איי פי

גם במצבו הנוכחי, אין יותר מדי סימנים המעידים על כך שבבית הזה נולד מנהיג הנאצים. במקום מוצב שלט אחד עליו כתוב "פאשיזם לעולם לא עוד", אך הוא יועבר למוזיאון בווינה.

היטלר אמנם נולד ב-1889 בדירה בבניין זה שהוקם במאה ה-17, אך למעשה בילה שם זמן מועט בלבד, שכן שבועות ספורים לאחר לידתו עברה המשפחה לבית אחר באזור וכשמלאו לו שלוש עברו לעיר אחרת. זה לא מנע מניאו נאצים מלבקר במקום, וממשלת אוסטריה מנסה למנוע מקרים דומים בעתיד.

הממשלה שילמה בשנה שעברה 810 אלף יורו עבור הבניין ששטחו עומד על 8,000 מ"ר, וזאת בהתאם לפסיקת בית המשפט. הבניין היה עד אז בבעלותו של ג'רלדין פומר שהשכיר אותו לממשלה עבור 4,800 יורו בחודש, אולם ב-2011 ההסכם בין הצדדים בא לסופו לאחר שסירב לבצע שיפוץ נחוץ והבניין עומד ריק עד עכשיו. הממשלה שקלה בשלב מסוים להרוס את המבנה, אך התוכנית נתקלה בהתנגדות מצד פוליטיקאים והיסטוריונים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות