אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד התחבורה לא החליט על עתיד חברת "יפה נוף", וחמישה מכרזי מטרונית נתקעו צילום: אוהד צויגנברג

פרסום ראשון

משרד התחבורה לא החליט על עתיד חברת "יפה נוף", וחמישה מכרזי מטרונית נתקעו

המכרזים הוקפאו עקב חילוקי דעות בין משרד התחבורה ועיריית חיפה. על פי ההערכות נדרשת התערבותה של השרה הנכנסת מירי רגב, אחרת חלק מתושבי מטרופולין חיפה ימשיכו להסתמך על הרכב הפרטי ככלי תחבורה מרכזי

03.06.2020, 20:37 | ליאור גוטמן

משרד התחבורה מעכב את פרסומם של לפחות חמישה מכרזים של מערכת המטרונית שפועלת בחיפה, תחת הטענה שהוא עדיין לא החליט על עתידה של חברת "יפה נוף" שאמורה לנהל אותם, כך נודע לכלכליסט.

פרויקט המטרונית נחשב לאחד ממיזמי התחבורה הגדולים בישראל. המיזם יצא לדרכו ב־2009, נחתם ב־2010 מול חברת דן, והרצתו החלה בפועל באוגוסט 2013, בעלות של כ-1.6 מיליארד שקל

נכון להיום הפרויקט כולל הפעלה של כ-100 קרונות שמסיעות 150-200 אלף איש ביום בשלושה מסלולים עיקריים: מאזור מחנה כורדני לשעבר עד לאזור חוף הכרמל, מקרית אתא לעיר התחתית של חיפה וממרכזית הקריות לשכונת הדר בחיפה. האחראית על הפרויקט היא כאמור חברת יפה נוף שבבעלות עיריית חיפה ובפיקוח משרד התחבורה.

מירי רגב, צילום: אלכס קולומויסקי מירי רגב | צילום: אלכס קולומויסקי מירי רגב, צילום: אלכס קולומויסקי

בשנה האחרונה הוחלט לקדם מסלולי הרחבה למטרונית, לרבות מטרונית לנשר, מטרונית חיפה-עכו, מטרונית לטירת כרמל, מטרונית נווה שאנן בחיפה ומסלול מטרונית על ציר רכס הכרמל. הקווים החדשים המתוכננים לפעול במטרופולין חיפה כבר נמצאים בשלבי תכנון מתקדמים, ועבור חלקם הושלמו התיאומים והאישורים הנדרשים לצורך יציאה לביצוע.

כך למשל הקו לנשר, בהשקעה של כ-400 מיליון שקל, נמצאת בביצוע מתקדם תוך הקדמת לוחות הזמנים. קו המטרונית לעכו, באורך של 16 ק"מ ובתקציב של 412 מיליון שקל, נמצא בשלבי התכנון מתקדמים, וניתן לפרסם מכרזים לביצוע שני קטעים מתוך הקו באופן מיידי. קווים נוספים שקידומם נעצר הם הקו לטירת הכרמל, קו נווה שאנן וקו רכס הכרמל, כולם הוקפאו עקב חילוקי דעות בין משרד התחבורה ועיריית חיפה. על פי ההערכות נדרשת התערבותה של השרה הנכנסת מירי רגב, אחרת חלק מתושבי מטרופולין חיפה ימשיכו להסתמך על הרכב הפרטי ככלי תחבורה מרכזי.

ממשרד התחבורה מודים שהמכרזים נתקעו ומסרו בתגובה ש"שני המקטעים בקו המטרונית החדש בעכו הוגשו לאישור וועדת החריגים של משרד האוצר. ההסכם עם חברת יפה נוף צפוי להסתיים ב-30 ליוני 2020. ההחלטה לגבי עתיד החברה תתקבל בקרוב".

מחברת יפה נוף נמסר בתגובה ש"יפה נוף סיימה את תהליך הכנת המכרזים והם מוכנים לפרסום זה מספר חודשים. אנו ממתינים לאישור משרדי הממשלה על מנת לפרסם את המכרזים ובכך להוציא אל הפועל את פרויקט מטרונית עכו"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות