אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדיניות בדיקות הקורונה שוב משתנה, השרים נקראו להיבדק צילום: אוהד צויגנברג

דיווח שוטף

מדיניות בדיקות הקורונה שוב משתנה, השרים נקראו להיבדק

בפעם השלישית בשבוע האחרון מספר המאובחנים היומי בנגיף הקורונה חצה את רף ה-100; הקורונה במערכת החינוך: 304 חולים, 92 מוסדות נסגרו; דו"ח של משרד המודיעין מפרט רשימה של 20 מדינות "ירוקות" שרמת התחלואה בהן בקורונה תחת שליטה; חמישה מתחמי "היבדק וסע" לקורונה יפעלו בסוף השבוע בערים הגדולות; פרופ' גרוטו: עליית התחלואה מסכנת את המשך קיום משחקי הכדורגל

05.06.2020, 14:58 | כלכליסט ו-ynet

משבר הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

14:45 - מצב חירום - עד ל-30 יום: אלו תיקוני "חוק הקורונה"

 

שר המשפטים מודיע על תיקונים נוספים ב"חוק הקורונה" שהוביל לסערה, לפני העתירות הצפויות לבג"ץ: בהודעת שר המשפטים אבי ניסנקורן היום (ו') נאמר כי בתום סבב תיקונים שהוביל, תובא ביום ראשון טיוטת חוק הקורונה לדיון בוועדת השרים לחקיקה. על פי ההודעה, הכרזה על מצב חירום תהיה לעד 30 יום, כך שלמעשה החוק יהיה זמני כל העת. אתמול עצרה המשטרה בתל אביב 12 מפגינים נגד החוק. שבעה מהם נכלאו והובאו הבוקר לבית משפט השלום להארכת מעצרם.

לפי ההודעה, השינויים בטיוטת החוק בוצעו תוך עיון במאות התייחסויות שהועברו מטעם הציבור ודיון בעניינן יימשך גם לאחר האישור בוועדת השרים לחקיקה. אלה העקרונות המרכזיים שהוטמעו בטיוטת החוק: הכנסת, הממשלה ובתי המשפט ימשיכו בפעילותם; הזכות להפגין תישמר; ושוטר לא יורשה להיכנס לביתו של אדם ללא צו.

אבי ניסנקורן , צילום: תומריקו אבי ניסנקורן | צילום: תומריקו אבי ניסנקורן , צילום: תומריקו

13:30 - מזכיר הממשלה לשרים: מציע לכולכם לעבור בדיקות קורונה ביום ראשון

 

חמישה ימים בלבד אחרי ששר הבריאות יולי אדלשטיין הודיע על שינוי מדיניות בדיקות הקורונה, המדיניות משתנה שוב: במסגרת הנוהל שהציג שר הבריאות יולי אדלשטיין מי שהופנה לבידוד יעבור שתי בדיקות, אך כעת - ובעקבות לחץ קופות החולים והעומס על המעבדות - הוחלט לבטל במקרים מסוימים את חובת הבדיקה השנייה לתלמידים. בתוך כך, ולאחר שח"כ סאמי אבו שחאדה מהרשימה המשותפת נדבק בנגיף הקורונה, הציע מזכיר הממשלה לשרים כי כולם יעברו בדיקות קורונה ביום ראשון.

"ביום ראשון הקרוב, בסיום ישיבת הממשלה, ניתן יהיה לעשות בדיקת קורונה", אמר מזכיר הממשלה צחי ברוורמן בהודעה שהעביר לחברי הממשלה. "אנו מארגנים בשיתוף אגף הביטחון במשרד ראש הממשלה בדיקות לחברי הממשלה שירצו בכך, בחדר סמוך לאולם ישיבת הממשלה". ח"כ אבו שחאדה, שנדבק בנגיף, ישב מאחורי שולחן הממשלה וכבר אתמול המליצו לשרי הליכוד ללכת להיבדק.

יולי אדלשטיין , צילום: אוהד צויגנברג יולי אדלשטיין | צילום: אוהד צויגנברג יולי אדלשטיין , צילום: אוהד צויגנברג

12:30 - הקורונה במערכת החינוך: 304 חולים, 92 מוסדות נסגרו

משרד החינוך הודיע כי 304 תלמידים ועובדי הוראה אובחנו עד כה כחולי קורונה, עלייה של שלושה לעומת אתמול. כמו כן, עד כה נסגרו 92 מוסדות חינוך בעקבות חולים שנמצאו בהם - עלייה של חמישה לעומת אתמול. בסך הכל נמצאים בבידוד 13,702 מורים ותלמידים - לעומת 13,696 אתמול.

חיטוי בית ספר בירושלים, צילום: אלכס קולומויסקי חיטוי בית ספר בירושלים | צילום: אלכס קולומויסקי חיטוי בית ספר בירושלים, צילום: אלכס קולומויסקי

11:12 - פרופ' גרוטו: עליית התחלואה מסכנת את המשך קיום משחקי הכדורגל

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, ערך שיחה עם יושב ראש מינהלת ליגת העל בכדורגל, ארז כלפון, בעקבות התנהגות אוהדי הפועל ומכבי תל אביב שהפרו את הוראות משרד הבריאות בימים האחרונים. לדבריו, "כל הפרה נוספת תוביל לסנקציות חריפות יותר מאלו שכבר ניתנו. עליית התחלואה בימים האחרונים והחשש מהתפרצות חוזרת של הנגיף מסכנת את המשך עונת המשחקים". (נדב צנציפר)

10:35 - שיא של יותר מחודש במספר הנדבקים היומי, ובמספר הבדיקות

עלייה משמעותית במספר הבדיקות - לצד שיא של יותר מחודש במספר הנדבקים: בפעם השלישית בשבוע האחרון מספר המאובחנים היומי בנגיף הקורונה חצה את רף ה-100. לפי הנתונים המעודכנים, מספר המאובחנים אתמול (יום ה') הגיע ל-121 - שיא של יותר מחודש.

גם מספר בדיקות הקורונה שנערכו היה הגבוה ביותר מסיום הסגר - 14,139 בדיקות אתמול. למעשה, רק פעמיים בלבד מספר הבדיקות היומי היה גבוה יותר - ב-20 באפריל וב-23 באפריל. אתמול, על רקע מצוקת המעבדות, הודיע משרד הבריאות כי בשבוע הבא צפויה להתחיל לפעול המעבדה החדשה של חברת "מיי הריטג'", שתוכל לבצע בשלב הראשון עד 2,000 בדיקות ביום ובהמשך כ-10,000 מדי יום.

במקביל לכך, משרד הבריאות פועל מול משרד האוצר להוספת מעל ל- 200 תקני כוח אדם למעבדות של בתי החולים ושל קופות החולים. כמו כן, פנה משרד הבריאות לממונה על השכר באוצר במטרה לגבש תנאי שכר בגין עבודה נוספת לעובדי המעבדות. כל זאת במטרה לאפשר את הפעלת המעבדות באופן נרחב תוך סיוע ותגבור הצוות המקצועי במעבדות.

אתמול נמנו חולים חדשים בעשרות יישובים, רבים מהם בנגב. בין היתר חלה עלייה במספר הנדבקים בנגיף בשדרות, רהט, באר שבע, אשדוד וערערה שבנגב. חלק מהנדבקים הם תלמידים. אחת מהם היא תלמידת כיתה ט' בחטיבת הביניים אחרון הבילויים-העמית, שהבוקר נמסר כי אובחנה כחולת קורונה.

 בעקבות ההנחיה החדשה, נסגרה חטיבת הביניים. מעיריית ראשון לציון נמסר כי התלמידה נכחה בימים ראשון ושני בחטיבה. הורי התלמידים קיבלו הודעת עדכון וכל מי שבא עם התלמידה במגע נדרש להיכנס לבידוד. בית הספר יעבור היום חיטוי.

שיבא, צילום: שאול גולן שיבא | צילום: שאול גולן שיבא, צילום: שאול גולן

09:00 - המלצת משרד המודיעין: אלה המדינות שאליהן ניתן יהיה לטוס בקרוב

 

משרד המודיעין פרסם אתמול (ה') הערכת מצב הסוקרת בהרחבה את מדינות העולם לקראת חידוש הטיסות ופתיחתם מחדש של שדות התעופה, וכוללת המלצות לגבי יעדים אליהם ניתן יהיה לטוס בקרוב. מנגד, מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה (גוף המחקר של אגף המודיעין בצה"ל) המליץ הבוקר לדחות את פתיחת השמיים. ואולם, בהמשך פורסמה הבהרה כי לא מדובר במסמך סופי בנושא.

במסמך שנוסח על ידי אגף המדיניות של המשרד עבור המל"ל מופיעה רשימה של 20 מדינות "ירוקות", שניתן לקבוע לגביהן בביטחון כי רמת התחלואה בהן ירדה והמצב נמצא תחת שליטה. רשימת ה-20 כוללת 11 מדינות שכבר נמצאות במגעים לחידוש הטיסות לישראל: איי סיישל, קפריסין, יוון, דרום קוריאה, סלובניה, מונטנגרו, גיאורגיה, קרואטיה, בולגריה, אוסטריה וליטא. תשע המדינות האחרות הן: וייטנאם, טאיוואן, אוסטרליה, הונג קונג, שווייץ, סלובקיה, לטביה, איסלנד וניו זילנד.

בהמשך, נכתב במסמך, מומלץ לישראל לקדם מגעים לחידוש הטיסות למדינות "צהובות", שבהן מגמת התחלואה מסתמנת כחיובית. שר המודיעין, אלי כהן: "על רקע הירידה בתחלואת הקורונה, יש לקדם באופן מבוקר את פתיחת השמיים, לאור החשיבות המשמעותית למשק בכלל, ולענף התיירות ולכניסת משקיעים זרים בפרט. פתיחת השמיים היא מרכיב מרכזי והכרחי של החזרה לשגרה ושל מציאות החיים החדשה לצד נגיף הקורונה".

מילוס, יוון, צילום: שאטרסטוק מילוס, יוון | צילום: שאטרסטוק מילוס, יוון, צילום: שאטרסטוק

07:00 - חמישה מתחמי "היבדק וסע" לקורונה יפעלו בסוף השבוע בערים הגדולות

 

מתחמי "היבדק וסע" של מגן דוד אדום יפעלו במהלך סוף השבוע בתל אביב, ירושלים, חיפה ובאר שבע. ביום שישי יפעלו כל המתחמים מהשעה 9:00 עד 18:00. ביום שבת יפעלו המתחמים בתל אביב, חיפה ובאר שבע מ-9:00 עד 18:00, ואילו המתחם בירושלים יפעל מ-15:00 עד 23:00. בשכונת נווה שאנן בדרום תל אביב יפעל מתחם נוסף בשישי ושבת מ-9:00 עד 11:30. במתמים יוכלו להיבדק מי שקיבלו הפנייה מקופות החולים ויצטיידו בתעודה מזהה.

בדיקת קורונה, צילום: גטי אימג בדיקת קורונה | צילום: גטי אימג'ס בדיקת קורונה, צילום: גטי אימג

לא מחכים: בתי ספר חוזרים בעצמם לקבוצות וללמידה מרחוק

 

אחרי קשיים בשמירה על ריחוק חברתי, עלייה בשיעורי תחלואה בקורונה ולחצי הורים ומורים, רשויות מקומיות והנהלות בתי ספר החליטו לחזור למודל המשולב של קפסולות (קבוצות), שבמסגרתן מתקיימת למידה מרחוק של חלק מהתלמידים ולמידה בכיתה של חלקם האחר לסירוגין. הרשויות והמנהלים מסרבים להמתין למשרד החינוך שקובע מדיניות יחד עם משרד הבריאות – ויזמו באופן עצמאי מודלים שיאפשרו מניעת הדבקה נוספת בבתי הספר.

בראשון לציון הוחלט להעביר את החטיבות והתיכונים למודל של למידה בקבוצות של עד 20 תלמידים, בשילוב למידה מרחוק. בזמן שהות התלמידים בבית הספר צפויים התלמידים לעבור פעילויות שונות של הפגה, ספורט וגם לעבוד על עבודות חקר ולהימדד בחלופות הערכה. בעיריית ראשון לציון ציינו כי המורים וצוותי החינוך יגיעו לבית הספר על-פי מערכת העבודה הקבועה שלהם.

ראשון לציון מצטרפת לרעננה, שהודיעה מוקדם יותר על מעבר החל מיום ראשון למעבר באופן הדרגתי למודל משולב של למידה מקוונת ולמידה פיזית בחטיבות הביניים והתיכונים בעיר. העירייה מסרה כי התהליך נעשה בשיתוף ובדיאלוג עם הנהגת ההורים והצוות החינוכי של כל בית ספר, ובתכנון ואישור משרד החינוך, "התלמידים יקבלו מערכת מסודרת ישירות מצוות המורים בבית הספר. כל המורים וצוותי החינוך יגיעו לביתי הספר על-פי מערכת העבודה הקבועה שלהם", נמסר.

בקרב מנהלי בתי הספר השונים, נרשמו יוזמות מקומיות במודיעין וגם במעלה אדומים. מנהל תיכון אמי"ת איתן במעלה אדומים, דניאל בארי, החליט כי התלמידים יהיו אלה שיבחרו אם להגיע לכיתה או ללמוד מרחוק – בזמן שכל השיעורים יועברו בפלטפורמת זום לטובת התלמידים שיבחרו להישאר בבית. במקביל, יום הלימודים יחולק לשניים – תלמידי ז'-י' והחינוך המיוחד ילמדו מהבוקר עד הצהריים, ותלמידי י"א-י"ב יגיעו לבית הספר החל מהצהריים. (תמר טרבלסי חדד, ynet)

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות