אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הופסקה השביתה בנתב"ג; עובדי רשות שדות התעופה ייפגשו עם רגב וכץ צילום: רויטרס

הופסקה השביתה בנתב"ג; עובדי רשות שדות התעופה ייפגשו עם רגב וכץ

מוקדם יותר היום הודיע ועד העובדים הודיע על עצירה מוחלטת של ההמראות והנחיתות בנתב"ג. מטוסים שבאוויר נשלחו לנחות בשדות משניים

05.06.2020, 12:05 | ynet ונווית זומר

ועד עובדי רשות שדות התעופה הפסיקו את השביתה בה פתחו מודם יותר היום, בעקבות בקשת שרת התחבורה מירי רגב, ולאחר שנקבעה פגישה בין נציגי הוועד לבין שרי התחבורה והאוצר ליום שני הקרוב.

קראו עוד בכלכליסט

רגב הגיבה בטוויטר לשביתת ועד עובדי רשות שדות התעופה וטענה כי "התנהלותם של פקידי האוצר שמתנהלים כבעלי הבית של המדינה הובילה למשבר". היא האשימה את משרד האוצר ב"זימון עובדים לפגישת משא ומתן מאחורי גבם של כלל הגורמים הממונים והשרה הממונה", והוסיפה: "על האוצר להתמודד עם השלכות התנהלותו העצמאית מאחורי גבי".

מוקדם יותר היום הודיעו עובדי רשות שדות התעופה על עצירה מוחלטת של ההמראות מנתב"ג והנחיתות בשדה התעופה, הן של טיסות מטען והן של מעט טיסות הנוסעים שעדיין מתבצעות. מטוסים שבאוויר נשלחו לנחות בשדות תעופה אחרים.

עצירת ההמראות והנחיתות נעשתה לאחר שהוועד איים כמה פעמים להשבית את הפעילות המועטה בנתב"ג, אם משרד הבריאות לא יגבש מתווה מסודר להחזרת הטיסות. הוועד החליט על השבתת הטיסות לאחר שלדבריו השרים דחו פגישה מתוכננת איתם, שנקבעה ליום ראשון.

יו"ר ועד העובדים פנחס עידן, איים בתחילת השבוע כי אם לא יתגבש מתווה עם משרדי הבריאות והאוצר על החזרת העובדים לפעילות יחד עם פתיחת השדה - יעברו העובדים לעבודה במתכונת של יום כיפור וייתנו שירותי חירום בלבד. לפי הוועד, מאז החל המשבכ יצאו כ-2,500 עובדים לחל"ת והחל מ-1 ביולי אותם עובדים זכאים לדמי אבטלה.

נתב"ג, צילום: רויטרס נתב"ג | צילום: רויטרס נתב"ג, צילום: רויטרס

ועד עובדי רשות שדות התעופה הפסיק גם בתחילת השבוע לתת שירותים לחברת אל על, שמוציאה בימים אלו טיסות מטען ברחבי העולם המהווים את הכנסותיה העיקריות בימים אלו. זאת בעקבות חוב שצברו לרשות שדות התעופה בגובה של כ-60 מיליון שקל. בשבוע שעבר איים הוועד על חברת אל על, והוציא לה מכתב שני ובו מסר כי אם לא תשלם את חובה שנצבר החל מפברואר, אל על "לא תוכל להמריא מהשדה" - איום שהתממש בתחילת השבוע.

בחודשים האחרונים הודיעו מספר חברות תעופה, בהן טורקיש איירליינס ובריסל איירלינס על חזרה לישראל, ואולם חזרה זו מותנית בין היתר בהסרה של חובת ההסגר. בשבועות האחרונים הועלו מספר פעמים על ידי משרד הבריאות אפשרויות להגדרה של "מדינות ירוקות", כלומר מדינות שמהן ניתן לטוס לישראל ללא חשש הסגר, אך עד כה לא הוגדרה מדיניות רשמית בנושא.

במקביל, משרד המודיעין פרסם אתמול הערכת מצב הסוקרת בהרחבה את מדינות העולם לקראת חידוש הטיסות ופתיחתם מחדש של שדות התעופה, וכוללת המלצות לגבי יעדים אליהם ניתן יהיה לטוס בקרוב.

במסמך שנוסח על ידי אגף המדיניות של המשרד עבור המל"ל מופיעה רשימה של 20 מדינות "ירוקות", שניתן לקבוע לגביהן בביטחון כי רמת התחלואה בהן ירדה והמצב נמצא תחת שליטה. רשימת ה-20 כוללת 11 מדינות שכבר נמצאות במגעים לחידוש הטיסות לישראל: איי סיישל, קפריסין, יוון, דרום קוריאה, סלובניה, מונטנגרו, גיאורגיה, קרואטיה, בולגריה, אוסטריה וליטא. תשע המדינות האחרות הן: וייטנאם, טאיוואן, אוסטרליה, הונג קונג, שווייץ, סלובקיה, לטביה, איסלנד וניו זילנד.

בהמשך, נכתב במסמך, מומלץ לישראל לקדם מגעים לחידוש הטיסות למדינות "צהובות", שבהן מגמת התחלואה מסתמנת כחיובית. שר המודיעין, אלי כהן: "על רקע הירידה בתחלואת הקורונה, יש לקדם באופן מבוקר את פתיחת השמיים, לאור החשיבות המשמעותית למשק בכלל, ולענף התיירות ולכניסת משקיעים זרים בפרט. פתיחת השמיים היא מרכיב מרכזי והכרחי של החזרה לשגרה ושל מציאות החיים החדשה לצד נגיף הקורונה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות