אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ נאם ועורר תמיהה: "זה יום נפלא לג'ורג' פלויד" צילום: איי פי

טראמפ נאם ועורר תמיהה: "זה יום נפלא לג'ורג' פלויד"

במאי נוספו 2.5 מיליון מקומות עבודה בארה"ב, והנשיא הכריז: "הדבר הטוב ביותר שיכול לקרות לקהילה האפרו-אמריקאית, יום נהדר במונחי שוויון". בינתיים המחאה נמשכת: הסיסמה Black Lives Matter נצבעה בענק מול הבית הלבן, זעם על הטחת המפגין בן ה-75 בניו יורק: "איפה האיום?"

05.06.2020, 22:31 | ynet
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ גרם הערב (ו') להרמת גבות כאשר אמר, בנאום על נתונים כלכליים מעודדים מהחודש האחרון, שזהו "יום נהדר" עבור ג'ורג' פלויד, העצור השחור שמותו בידי שוטר לבן עורר מחאה אלימה שכדוגמתה לא ראתה אמריקה עשרות שנים.

קראו עוד בכלכליסט

הנשיא נאם בבית הלבן לאחר שקודם לכן התפרסמו נתונים לחודש מאי שמראים על השתקמות מהירה יחסית של הכלכלה האמריקאית, מאז תחילת שחרור ההגבלות שהוטלו בניסיון לבלום את התפשטות נגיף הקורונה. לפי הנתונים הללו, כלכלת ארה"ב הוסיפה בחודש שעבר 2.5 מיליון מקומות עבודה ושיעור האבטלה ירד ל-13.3%.

טראמפ הזכיר את שמו של פלויד כשהתייחס בקצרה למהומות וההפגנות שפרצו בעקבות מותו של פלויד במהלך מעצרו במיניאפוליס בשבוע שעבר, על-יד שוטר שהצמיד את ברכו לצווארו במשך כמעט תשע דקות, למרות תחנוניו של פלויד, שצעק שאינו יכול לנשום.

"כולנו ראינו מה קרה בשבוע שעבר, אנחנו לא יכולים לתת לזה לקרות", הוא אמר. "אני מקווה שג'ורג' מסתכל עלינו מלמעלה ואומר שזה דבר נהדר שקורה למדינה שלנו. (זה) יום נהדר עבורו. זה יום נהדר לכולם. זה יום נהדר מאוד במונחים של שוויון", הוסיף טראמפ.

טראמפ הוסיף כי "שוויון תחת החוק משמעותו שכל אמריקאי מקבל יחס שווה בכל מפגש עם אנשי אכיפת החוק, בלי הבדל גזע, צבע או מגדר. גורמי אכיפת החוק חייבים לתת להם יחס שווה".

הפגנות בארה"ב, צילום: איי אף פי הפגנות בארה"ב | צילום: איי אף פי הפגנות בארה"ב, צילום: איי אף פי

טראמפ תיאר את משבר הקורונה כ"הוריקן" שחלף לו, וחזה שהכלכלה האמריקאית תצמח מחדש במהירות אף רבה יותר בשנה הבאה. טראמפ הוסיף כי שיפור המצב הכלכלי הוא "הדבר הטוב ביותר שכול לקרות" עבור הקהילה האפרו-אמריקאית.

 

הנשיא הרפובליקני, נזכיר, נוקט קו תקיף מאוד נגד ההפגנות שהפכו פעמים רבות להתפרעויות ולביזה. הוא תיאר את עצמו כנשיא של "חוק וסדר", קרא למושלי המדינות "לשלוט על הרחובות" ואיים להשתמש בצבא כדי לדכא את המהומות.

למרות שבימים האחרונים ההפגנות היו לא-אלימות ברובן הגדול, גם כעת הזהיר הנשיא שהוא מוכן להשתמש בכוח. "תתקשרו אליי, אנחנו נהיה מוכנים כל כך מהר שהראשים שלהם יסתחררו", אמר, כשהוא מתייחס כנראה למפגינים.

בינתיים, המחאה על מותו של פלויד נמשכת, ועל הכביש שליד הבית הלבן נצבעה סיסמת המחאה Black Lives Matter ("לחיי שחורים יש ערך"). הסיסמה נצבעה לבקשת ראש עיר הבירה וושינגטון, הדמוקרטית מיוריאל באוזר. "החלק ברחוב מס' 16 שמול הבית הלבן הוא כעת רשמית כיכר Black Lives Matter", צייצה ראש העיר בטוויטר.  

בתוך כך, בארה"ב ממשיכה הסערה סביב הסרטון הקשה שפורסם במהלך הלילה האחרון, שבו נראה שוטר מטיח לקרקע גבר בן 75 במהלך ההפגנות בבאפלו, ניו יורק. בסרטון נראה האדם נופל על ראשו, ומתחיל לדמם. אף אחד מהשוטרים שעברו לצדו לא נראה מסייע לו. שני שוטרים מהאירוע הושעו מתפקידם.

הערב התייחס לתקרית הזו מושל ניו יורק, אנדרו קואומו. הוא אמר כי שוחח עם האיש שהוטח לקרקע, שמצבו קשה אך יציב. "אתה רואה את הסרטון והוא מטריד את התחושה הבסיסית של אנושיות שיש לך", אמר קואומו בתדרוך היומי שלו על מצב הקורונה בניו יורק. "למה זה היה הכרחי? גבר מבוגר, מה היה האיום?".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות