אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הודו עקפה את איטליה במספר החולים מקורונה צילום: איי אף פי

הודו עקפה את איטליה במספר החולים מקורונה

בתת היבשת אובחנו ביממה החולפת עוד 9,887 נדבקים בנגיף הקורונה, ומניין הנדבקים הכולל מאז התפרצות הנגיף במדינה הגיע ליותר מ-236 אלף; עתה היא ניצבת במקום השישי בעולם במספר החולים המאומתים

06.06.2020, 13:51 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

13:50 - הודו עקפה את איטליה במספר החולים מקורונה

בהודו אובחנו ביממה החולפת עוד 9,887 נדבקים בנגיף הקורונה, ומניין הנדבקים הכולל מאז התפרצות הנגיף במדינה הגיע ליותר מ-236 אלף. בכך עברה הודו את איטליה במספר החולים המאומתים והגיעה למקום השישי בעולם. עם זאת מספר המתים מהנגיף נמוך יחסית ועומד על 6,642 בני אדם. בעוד יומיים אמורות להיכנס לתוקפן הקלות בסגר במדינה, שיכללו פתיחה של הקניונים, המסעדות ובתי התפילה.

הודו, צילום: איי אף פי הודו | צילום: איי אף פי הודו, צילום: איי אף פי

11:15 - עוד 197 מתים ברוסיה

ברוסיה אובחנו עוד 8,855 נדבקים בנגיף הקורונה ביממה החולפת, ועוד 197 חולים מתו. יום קודם לכן מתו 144 חולים ואובחנו 8,726 נדבקים חדשים. מספר המתים עלה ל-5,725 בסך הכל, ומניין הנדבקים שאובחנו מפרוץ המגפה הגיע ל-458,689.

08:30 - עוד 625 מתים במקסיקו, הקלות בקליפורניה

משרד הבריאות של מקסיקו עדכן כי עוד 625 בני אדם מתו במדינה מנגיף הקורונה ביממה החולפת, ועוד 4,346 נדבקים חדשים אובחנו. בכך עלה מספר המתים ל-13,170 בסך הכל, ומניין הנדבקים ל-110,026. יום קודם לכן מתו מקורונה במקסיקו 816 בני אדם.

בתוך כך הרשויות בקליפורניה, ארצות הברית, הודיעו כי ב-12 ביוני יחודשו אירועי ספורט - שיתקיימו ללא קהל - וכן הפקות קולנוע, טלוויזיה ומוזיקה. עוד נמסר כי גם בתי קזינו, מוזיאונים וגני חיות ישובו לפעילות. זאת במסגרת הקלות במגבלות שהוטלו במהלך משבר הקורונה.

08:00 - החמרה בעולם השלישי

 

חשש מגל שני באיראן, שיא במספר הנדבקים בעיראק, ברזיל חוצה במספר המתים את איטליה, ובמצרים הרופאים מוחים ומזהירים מ"קטסטרופה": בעוד שבמדינות רבות בעולם המערבי מבטלים עוד ועוד הגבלות ומתחילים לפתוח גבולות, במדינות עניות יותר נראה שנגיף הקורונה ממשיך להתפשט במהירות רבה.

כבר ביום רביעי האחרון הזהיר מזכ"ל ארגון הבריאות העולמי שבמשך חמישה ימים רצופים נרשמו בכל יום יותר מ-100,000 נדבקים חדשים ברחבי העולם, וכי קצב ההדבקה "מואץ" בדרום ובמרכז אמריקה. הוא הזכיר בפרט את האיטי, אך ציין כי גם במדינות כמו ברזיל, פרו וניקרגואה יש הדבקה נרחבת בתוך הקהילה.

אנשים ברחובות טהראן, צ אנשים ברחובות טהראן | צ אנשים ברחובות טהראן, צ

אתמול, יום שישי, שב ארגון הבריאות והזהיר מפני שאננות. דוברת הארגון אמרה בתדרוך בג'נבה, שם שוכן מטה הארגון, כי ישנו "זינוק" בכמה מדינות ברחבי העולם, שבהן לדבריה השמירה על הנחיות הריחוק החברתי נמצאת בהתרופפות בגלל הסרת הגבלות הסגר. "אנשים מפרשים את זה כמו, 'אוקיי, זה נגמר'. זה לא נגמר, וזה לא ייגמר עד אשר הווירוס לא יהיה בשום מקום בעולם", אמרה הדוברת מרגרט האריס.

היא הזהירה גם שההפגנות ברחבי ארה"ב, המוקד החמור ביותר של הקורונה ברחבי העולם, עלולות להביא להתפרצות מחודשת, ואמרה כי על המפגינים לעטות מסכות ולשמור על ההנחיות כאשר הם יוצאים לרחובות.

נשיא ברזיל: "מוות - הגורל של כולנו"

כאמור, אחד המוקדים החמורים ביותר כעת שבהם מתפשט הנגיף הוא אמריקה הלטינית. בקרב המדינות באזור זה, ברזיל סובלת יותר מכל מהנגיף, ומדווחת לפי שעה על יותר מ-614,000 נדבקים. בנתון זה היא מדורגת שנייה בעולם, אחרי ארה"ב. השבוע גם חצתה במספר המתים מהנגיף את איטליה, עם יותר מ-34,000 קורבנות. בנתון זה היא ממוקמת כעת שלישית בעולם, אחרי ארה"ב ובריטניה.

הנשיא בולסונרו, צילום: רויטרס הנשיא בולסונרו | צילום: רויטרס הנשיא בולסונרו, צילום: רויטרס

המשבר בברזיל פוגע קשות במעמדו של הנשיא ז'איר בולסונרו, שהביע התנגדות נחרצת להטלת סגר מחשש לפגיעה בכלכלה, והתעמת עם מושלי מדינות המחוז שסירבו לקבל את עמדתו והטילו הגבלות על תושביהם. בולסונרו זלזל גם בנגיף שאותו כינה "שפעת קטנה". למרות הביקורת שהוא סופג, שאליה מצטרפת גם החקירה שנפתחה נגדו בחשד להתערבות לא-ראויה במערכת אכיפת החוק על מנת להגן על בני משפחתו מחקירה משטרתית, בולסונרו לא נרתע.

"אנחנו מצטערים על כל המתים, אבל זה הגורל של כל אחד", הוא הגיב ביום שלישי לביקורת כלפיו. אתמול תקף בולסונרו – איש ימין, יש שיאמרו ימין קיצוני – את המפגינים נגדו בברזיל, כינה אותם "טרוריסטים" ו"עבריינים" ואיים להפעיל נגדם את כוחות הביטחון אם יפרו את ההגבלות. בנאום שנשא בטקס חניכת בית חולים לחולי קורונה ליד הבירה ברזיליה, אמר בולסונרו שהוא מצפה כי המגפה תיחלש "במהרה" ושהכלכלה תשתקם.

כאמור, מזכ"ל ארגון הבריאות הזכיר בדבריו במיוחד את המצב האיטי, שם בימים האחרונים זינק מספר החולים שמדווחים על תסמינים דמויי-קורונה. רשמית מדינת האי הענייה מדווחת על מספר זעום של נדבקים ומתים: 50 מתים ו-2,640. עם זאת, כמו במקרים רבים במדינות עניות שכאלו, אפילו הרשויות שם מודות שהמספר האמיתי גבוה בהרבה.

רבים מהחולים בהאיטי מסרבים בכלל להכיר בעובדה שהם נושאים את הנגיף. למרות זינוק במקרי המוות באזור הבירה פורט-או-פרנס, רבים מהם מתעקשים שיש להם "קצת חום" או "מחלה קלה". גם קרוביהם של אלו שמתו בטוחים לעיתים שלא יידבקו בעצמם, ורבים מהתושבים פונים לתרופות "פלא" כמו שתיית תה העשוי מצמחי מרפא.

איראן: התפרצות במחוז "ערביסטאן"

בינתיים, גם במזרח התיכון גובר החשש במדינות שונות, בהן איראן, עיראק השכנה ומצרים. באיראן בימים האחרונים נרשם זינוק במספר הנדבקים החדשים, שבועות ספורים לאחר שנראה כי המגפה ברפובליקה האיסלאמית, שבה ההתפרצות הייתה הקשה ביותר באזור, חלפה. מאז אפריל הרשויות אף הסירו הגבלות רבות שהוטלו על הציבור, והחיים במדינה חזרו לשגרה כמעט מלאה.

חיטוי הרכבת בטהראן, צילום: איי פי חיטוי הרכבת בטהראן | צילום: איי פי חיטוי הרכבת בטהראן, צילום: איי פי

אלא שבימים האחרונים בשלטונות מדווחים על ממוצע יומי של כ-3,000 נדבקים חדשים. אף שאתמול המספר היה נמוך מעט מהממוצע הזה, 2,886, ביום חמישי איראן דיווחה על מספר הנדבקים היומי הגבוה ביותר שלה מתחילת המשבר, 3,500 נדבקים שאובחנו עם הנגיף. מספר הנדבקים הכולל באיראן עומד כעת על 167,156. שלשום מתו מסיבוכי הנגיף עוד 63 חולים, ומספר המתים הכולל עומד על 8,139.

הגל הראשון של הנגיף היה ממוקד בעיקר בבירה טהרן ובעיר הקדושה לזרם השיעי קום, אך כעת נראה שההתפרצות המחודשת מגיעה בעיקר ממחוז חוזסטאן שבדרום-מערב איראן. באזור זה, שעשיר בנפט, נמצא מיעוט ערבי שמתלונן על אפליה מצד השלטונות. לפי דיווח ב"וושינגטון פוסט", תושבים רבים שם מסרבים להישמע להנחיות של השלטונות במסגרת המאבק בנגיף.

"המספרים ממש גבוהים עכשיו. רוב האנשים לא מסוגלים למצוא מסכות, ואף אחד לא התייחס להנחיות הריחוק החברתי ברצינות", צוטט בעיתון האמריקני רופא מבית חולים בעיר דזפול, אחת ממוקדי ההתפרצות במחוז חוזסטאן, שבפי הערבים מכונה "ערביסטאן" 

גם בעיראק השכנה נראה שהתפשטות הנגיף כלל לא נגמרה. אתמול דיווחו רשויות הבריאות במדינה בפעם הראשונה על יותר מ-1,000 נדבקים חדשים. שלשום אובחנו בעיראק 1,006 נשאים או חולים בנגיף, ומספר הנדבקים הכולל עומד כעת על 9,846. מספר המתים הכולל עומד שם על 285.

מדינה נוספת שבה גובר החשש באזור המזרח התיכון היא מצרים, שבשבוע שעבר מספר הנדבקים הידוע בה הכפיל את עצמו. למרות שהמספר הזה, כמעט 30,000, נמוך בהשוואה למדינות אחרות במזרח התיכון (בסעודיה למשל הוא עמד על 93,000), מספר המתים במצרים מהנגיף גבוה מאוד, 1,126 (בסעודיה למשל מספר המתים הוא "רק" 611), מה שמעיד כנראה שמספר הנדבקים הרשמי במצרים לא כל כך מדויק, בלשון המעטה.

"רשלנות פושעת" במצרים

בימים האחרונים גם במצרים מדווחים על יותר ויותר נדבקים, וביום ראשון למשל דווח שם על 1,500 נדבקים, 700 יותר מהמספר שדווח יום לפני כן. אחד משרי הממשלה הזהיר כי המספר האמיתי של הנדבקים עלול להיות יותר מ-117,000. 

 

בדיווח על המצב במצרים שפורסם ב"ניו יורק טיימס" צוין כי בתי חולים רבים במדינה מוצפים כעת בחולים, ושהרופאים מתלוננים על מחסור בציוד מגן. לטענת אנשי הרפואה במצרים, הם נמצאים בסכנה חמורה בשל המחסור הזה, ולפחות 30 רופאים כבר מתו.

 

ב"ניו יורק טיימס" מציינים כי הזעם על מצבם של הרופאים התפרץ בשבוע שעבר, לאחר מותו של רופא בן 32 בבית החולים "מונירה" שבו עבד בקהיר. הוא חלה בקורונה אך לא קיבל טיפול רפואי באותו בית חולים בגלל העומס הרב שם. עמיתיו לעבודה פתחו בשביתה במחאה על מותו, ואיגוד הרופאים הגדול במדינה אף פרסם הודעה שבה טען כי הממשלה אשמה ב"רשלנות פושעת". האיגוד הזהיר שמצרים נעה לעבר "קטסטרופה".

גם במצרים, כמו בברזיל, הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי סופג ביקורת – אך הגיב במילים קשות משלו. בשבוע שעבר הוא יצא למתקפה נגד מבקריו בציוצים בחשבון הטוויטר שלו. הוא כינה את מבקרי התנהלות הממשלה במשבר הקורונה "אויבי המדינה". לפי "ניו יורק טיימס", התובע הכללי של מצרים איים שמי שיפיץ "ידיעות כוזבות" בנוגע לנגיף עלול להישלח לעד חמש שנות מאסר.

בעיתון הוסיפו כי כמה רופאים טוענים שאנשי כוחות הביטחון המצריים איימו עליהם והזהירו אותם לבל יתלוננו על המצב בבתי החולים. בדיווח של ה"ניו יורק טיימס" צוטטו מומחים שטוענים כי ניסיונו של הנשיא א-סיסי להציד תמונת "ניצחון" על פני הנגיף, מעודד תושבים רבים להימנע משמירה על ההנחיות.

בעיתון הביאו כדוגמה את סיפורו של מוחמד נאדי בן ה-30, שעבד במלון שרתון בקהיר. בחודש מרץ הוא פרסם סרטון בפייסבוק שבו זלזל ב"בהלה" מהנגיף וטען שהווירוס נוצר על-ידי ארה"ב כדי לפגוע בסין. כמה שבועות לאחר מכן הוא פרסם סרטון נוסף שבו הודיע כי נדבק בקורונה. בסרטון שלישי הוא כבר תועד ממיטת בית חולים, מתקשה לנשום. "אני גוסס", הוא נשמע אומר בסרטון ההוא. באפריל נאדי הלך לעולמו, ושלושה ימים אחר כך מת מהנגיף גם אביו.

הנגיף לא התפוצץ בהודו, בינתיים

מדינה נוספת שבארגון הבריאות העולמי הביעו חשש מהמצב בה היא הודו. ד"ר מייק ראיין, ראש תוכנית החירום של ארגון הבריאות, אמר אתמול שמספר הנדבקים בהודו מכפיל את עצמו בכל שלושה שבועות. למרות זאת, אמר ראיין, לא נראה שהזינוק בהודו ובאזור דרום אסיה גדל באופן אקספוננציאלי. "המחלה לא התפוצצה, אבל יש סיכון שזה יקרה".

 

סומאיה סוואמינאת'אן, המדענית הראשית של ארגון הבריאות, ציינה כי הודו היא מדינה של 1.3 מיליארד תושבים, ולכן מספר נדבקים שעומד על כ-200,000 אולי נראה גדול, אך "צנוע" ביחס לגדולה של האוכלוסייה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות