אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הישראלים יצאו מהסגר - וחזרו ללכלך את החופים צילום: מוטי קמחי

הישראלים יצאו מהסגר - וחזרו ללכלך את החופים

לפי מדד "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה, בשבועיים שהסתיימו ב-31 במאי חלה ירידה של 7% במספר החופים שדורגו כנקיים עד נקיים מאוד; במשרד מאשימים את המתרחצים, שהשאירו כמויות גדולות של פסולת בעיקר במהלך חג השבועות. מתחילת השנה, רק 59% מהחופים היו נקיים לפחות 70% מהזמן

07.06.2020, 12:09 | עומר כביר

הישראלים יצאו מהסגר - וחזרו ללכלך את החופים: מדד "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה מצביע על ירידה דרמטית בחופים שדורגו כנקיים עד נקיים מאוד.

לפי המדד לשבועיים שהסתיימו ב-31 במאי, רק 67% מהחופים שנבדקו דורג כנקיים ומעלה; זאת, לעומת 74% במדד הקודם. מטרידה אף יותר העובדה כי במדד התקופה המקבילה ב-2019 דורגו 80% מהחופים כנקיים עד נקיים מאוד. מתחילת השנה, רק 59% מהחופים היו נקיים לפחות 70% מהזמן.

קראו עוד בכלכליסט

חוף בת"א, לאחר היציאה מההסגר, צילום: מוטי קמחי חוף בת"א, לאחר היציאה מההסגר | צילום: מוטי קמחי חוף בת"א, לאחר היציאה מההסגר, צילום: מוטי קמחי

לפי המשרד להגנת הסביבה, האשמה בהתדרדרות בשיעור החופים הנקיים נעוצה במתרחצים הישראלים, שהשאירו בהם כמויות פסולת רבות במהלך חג השבועות - גם על רקע הסרת מגבלות הרחצה. "אנחנו מציינים בימים אלה את יום איכות הסביבה העולמי ואת יום האוקיינוסים – ימים שמזכירים לנו את החשיבות של שמירת הסביבה החופית והימית שלנו נקיות, לטובת האנושות כולה ולטובת כדור הארץ", אמרה השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, בהודעה לעיתונות. "אני קוראת לציבור בישראל לגלות אחריות, לא להגיע עם כלים חד-פעמיים, לא להשאיר פסולת בחופים, וליהנות מחופים וים נקיים מפלסטיק ומפסולת".

מתנועת המרד בהכחדה נמסר בתגובה לממצאים: "מעבר לפגיעה בטבע, הפסולת הזו גם נאכלת על ידי דגים ובסופו של דבר מגיעה לגוף של מי שצורך דגים – בני אדם. בני האדם צורכים בממוצע כ-50 אלף חתיכות מיקרו פלסטיק כל שנה! זו רק דוגמא אחת מני רבות להתייחסות הבעייתית של בני האדם לסביבתם, התייחסות מזלזלת שתמיד תחזור ותפגע בנו, בדומה לגזי החממה שהאנושות פלטה שגורמים בישראל לעלייה בטמפרטורות, ירידה בכמות הגשמים וסכנה הולכת וגוברת לשריפות, מחלות ועוד. כל פגיעה בטבע היא פגיעה גם בנו, בני האדם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות