אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בתוך שלושה ימים: 66 חולי קורונה אובחנו בת"א, 32 בירושלים צילום: אלכס קולומויסקי

דיווח שוטף

בתוך שלושה ימים: 66 חולי קורונה אובחנו בת"א, 32 בירושלים

125 חולי קורונה אובחנו בישראל מחצות, יציבות במספר המונשמים; התפרצות קורונה בקלאב הוטל אילת: 10 עובדים אובחנו כחולים; הנהלת המלון: "הם הוצאו לבידוד מתוך זהירות כבר בשבוע שעבר"; יו"ר ועד הרכבת: "יש לנו יכולת לשמור על הציבור, אנא פתחו את החברה"; תלמידת אולפנה מבית שמש נדבקה בנגיף ובית הספר ייסגר

08.06.2020, 23:03 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

23:00 - בתוך שלושה ימים: 66 חולי קורונה אובחנו בת"א, 32 בירושלים

מנתוני משרד הבריאות העדכניים עולה כי בשלושת הימים האחרונים אובחנו 66 חולים בתל אביב-יפו. בירושלים אובחנו 32 חולים, בבני ברק אובחנו 16 נשאי קורונה מאז שבת, בנתניה 13 ובראשון לציון 12 חולי קורונה נוספו. ביממה האחרונה אובחנו 169 חולי קורונה, מתוכם 125 חולים מחצות. בדיונים בקבינט הקורונה אמרו נציגי משרד הבריאות כי קצב ההכפלה במספר הנדבקים נע בין שישה לעשרה ימים. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי אם הקצב יימשך - תישקל חזרה אחורה וביטול הקלות.

(סיון חילאי, ynet)

20:00 - 125 חולי קורונה אובחנו בישראל מחצות, יציבות במספר המונשמים

משרד הבריאות עדכן כי מאז חצות אובחנו עוד 125 חולי קורונה בישראל. עם זאת, לא נרשמה עלייה במספר המונשמים (23) או המתים (298). מניין החולים הפעילים עלה ל-2,607 בני אדם, מתוכם 2,534 במצב קל. רק 110 מהחולים נדרשים לטיפול רפואי בבית חולים.

18:40 - התפרצות קורונה ב"קלאב הוטל אילת": 10 עובדים אובחנו כחולים

 

עשרה עובדי מלון "קלאב הוטל" באילת אובחנו היום (ב') כחולי קורונה. היום אובחנו שמונה חולים חדשים שלא פיתחו תסמינים, אך נבדקו לאחר שבאו במגע עם חולה. הם שוהים מאז יום חמישי בבידוד מלא.

בשבוע שעבר אובחנו שני עובדים במלון כחולי קורונה. השניים אינם אזרחי ישראל. במוצאי שבת נבדקו 13 עובדים שהיו עמם במגע. מתוכם שמונה אובחנו כחולים ונשלחו לבידוד במלון באשקלון.

נכון לאתמול אובחנו באילת 27 חולים, 23 מהם החלימו. בין שישי לראשון לא אובחן אף חולה בעיר.

מקלאב הוטל נמסר: "העובדים שאובחנו היום, הוצאו מתוך זהירות לבידוד בשבוע שעבר, כלומר הם כבר אינם נמצאים במלון מזה כשבוע. במסגרת תפקידם הם עבדו בצ'ק אאוט לאחר עזיבת האורחים ושמרו על הנחיות התו הסגול כולל לבישת כפפות ושימוש במסכת מגן ולא באו במגע עם האורחים. אנו בקשר עם משרד הבריאות ופועלים על פי הנחיותיהם".

קלאב הוטל אילת, צילום: מאיר אוחיון קלאב הוטל אילת | צילום: מאיר אוחיון קלאב הוטל אילת, צילום: מאיר אוחיון

15:45 - יו"ר ועד הרכבת: "יש לנו יכולת לשמור על הציבור, אנא פתחו את החברה"

יו"ר ועד עובדי הרכבת, גילה אדרעי, מסרבת לקבל את רוע הגזרה של פתיחה המאוחרת של רכבת ישראל. כזכור פתיחת הרכבת נדחתה כבר ארבע פעמים, כאשר התאריך החדש הוא שבוע הבא, לא סופי.

"יש לנו את היכולת לשמור על בריאות הציבור ובריאות העובדים. אנחנו מבקשים מראש הממשלה ומשר הבריאות: תנו לנו לחזור להפעיל את הרכבות. העובדים הכינו תוכנית מסודרת ומקיפה כדי לעמוד בכל הנחיות של משרד הבריאות לוויסות כמות הנוסעים ושמירה על בריאותם", אומרת אדרעי. לטענתה לאורך החודשים בהם הרכבת לא פעלה שודרגו תוואי המסילות והתחנות ונעשו עבודות תחזוקה מקיפות בצי הרכבות כדי לתת לנוסעים את השירות הכי טוב. "לחיילים, לסטודנטים, לאנשים שידם אינה משגת לנסוע ברכבים פרטיים וצריכים לחזור לעבודה או למי שמעוניין לנסוע ולבקר את בני משפחתו ועל מנת להקל על העומסים בכבישים ובאוטובוסים. בנוסף לרצון שלנו לתת את השירות הטוב ביותר לנוסעים הרי ש1000 עובדים ישבו 70 יום בבית וכבר נפגעו כלכלית בצורה משמעותית. . ההחלטה כעת שלא להחזיר את הרכבת פוגעת אנושות בציבור הנוסעים, בחזרה לשגרה של המשק ובציבור עובדי הרכבת. אין בזה שום הגיון ובמיוחד כאשר כל מערך התחבורה הציבורית כבר פועל באופן מלא והמשק כולו חזר לפעילות". (ליאור גוטמן)

גילה אדרעי, צילום: אלעד גרשגורן גילה אדרעי | צילום: אלעד גרשגורן גילה אדרעי, צילום: אלעד גרשגורן

15:00 - מסתמן: אין רכבת, אין מופעי תרבות - אבל יש חתונות של 250 איש

קבינט הקורונה צפוי להורות על דחיית הפתיחה של כל הענפים שטרם חזרו לשגרה. כך עלה בצהריים (ב') מדיוני השרים. עם זאת, השרים יאשרו להפעיל אולמות אירועים בכפוף להנחיות הריחוק, כדי לאפשר חתונות של עד 250 אורחים.

המשמעות: גם הפעם, רכבת ישראל לא תיפתח במועד שנקבע על-ידי משרדי התחבורה והבריאות. מופעי התרבות והתיאטרון, כמו גם בתי הקולנוע, שהיו מתוכננים להתחדש ב-14 ביוני יידחו גם הם.

13:27 - פרופ' רוני גמזו: "אנחנו לא בהתפרצות של גל שני"

מנכ"ל בית החולים איכילוב בת"א, פרופ' רוני גמזו, הגיב לעלייה בנתוני התחלואה בנגיף הקורונה, ואמר כי אין מדובר בהתפרצות גל שני. בציוץ שפרסם בחשבון הטוויטר כתב גמזו: ''כמות הנדבקים איננה גל שני, אלא תיקון טכני לכמות נדבקים סבירה למשק שפתוח כמעט כולו. יש להמשיך לעשות צעדים נוספים לחזרה לשגרה - לפתוח את הרכבת, להחזיר את המשק לפעילות ולהציל את הכלכלה הישראל".

פרופ פרופ' רוני גמזו, מנכ"ל איכילוב | צילום: עמית שעל פרופ

 

12:20 - אדלשטיין בקבינט הקורונה: "800 חולים בשבוע, אסור להישאר אדישים"

קבינט הקורונה התכנס הבוקר לדיון בנושא העלייה במספר הנדבקים בתקופה האחרונה. שר הבריאות יולי אדלשטיין הזהיר כי בשבוע האחרון אובחנו 800 חולי קורונה, אך אמר כי בעיניו יש לפעול ב"מינימום סכנה ומקסימום הגנה", כלומר לפתוח את המשק,  כולל את הרכבת לצד עלייה במספר הבדיקות היומיות והגברת האכיפה.

"אסור להישאר אדישים למספר הזה", התייחס אדלשטיין למאובחנים החדשים. "המשטרה חייבת לחזור לאכיפה חריפה בקניונים, באוטובוסים, ברכבות, במסעדות, בגני האירועים ובכל מקום כדי להחזיר את הציבור למשמעת ולאפשר לנו להמשיך את פתיחת המשק". עוד ציין השר כי "קיימת חשיבות קריטית בתגבור של לפחות 200 עובדים במעבדות קופות החולים ובתי החולים", אמר שר הבריאות שציין כי בימים האחרונים מספר הבדיקות עלה לעד 16 אלף ביום.

שר הבריאות, יולי אדלשטיין , צילום: יואב דודקביץ שר הבריאות, יולי אדלשטיין | צילום: יואב דודקביץ שר הבריאות, יולי אדלשטיין , צילום: יואב דודקביץ

אדלשטיין הציג גם סקר לפיו 80% מהציבור תומך בהגברת האכיפה על כללי הריחוק, ההיגיינה ועטיית המסכות כדי לא לחזור לימי הסגר. "הפתרון משולב", אמר אדלשטיין. "עוד פתיחה של המשק, גם של הרכבת במתווה שסיכמנו עם משרד התחבורה, אבל יחד עם כמה שיותר בדיקות, הגברה משמעותית של האכיפה ועוד הסברה", ציין השר. עם זאת, אדלשטיין לא פירט את המתווה לפתיחת הרכבת, ולא אמר אם תהיה הגבלה על מספר הנוסעים וכיצד הרכבת תפעל.

קודם לכן אמר שר הרווחה איציק שמולי כי הוא מתכוון לעסוק בפתיחת הרכבת במסגרת קבינט הקורונה. בריאיון לאולפן ynet אמר שמולי כי ההחלטה שלא להפעיל את הרכבת "לא עולה בקנה אחד עם הרצון של הממשלה לדחוף כמה שיותר עובדים לתוך שוק התעסוקה בחזרה", והוסיף כי "אנחנו יודעים היטב שיש עובדים, ובפרט עובדים בעלי שכר נמוך, שתלויים בתחבורה הציבורית כי אין להם רכב פרטי, ואם התחבורה הציבורית לא תחזור בהיקפים נורמליים הם לא יוכלו לחזור גם לתעסוקה ולכן זה אינטרס ראשון במעלה". (אסף זגריזק, איתמר אייכנר וסיון חילאי)

11:40 - תלמידת אולפנה מבית שמש נדבקה בקורונה; בית הספר ייסגר

 

תלמידה באולפנת "אהבת ישראל" בבית שמש אובחנה כחולה בקורונה ונשלחה לבידוד. לפי הנחיות משרד הבריאות, בית הספר ייסגר למשך שבועיים.

11:10 - משרד החינוך הודיע על ביטול סבב הסתיו של המשלחות לפולין

משרד החינוך הודיע כי בשל העלייה בהיקף הנדבקים בנגיף הקורונה, יבוטל סבב הסתיו של משלחות בתי הספר לפולין, אשר מתקיים באוקטובר ונובמבר. בהערכת מצב שהתקיימה במשרד החינוך ובהתייעצות עם משרד הבריאות, עלה כי בשל המגבלות הקיימות והצפויות על טיסות, מלונות ונסיעה באוטובוסים, לא ניתן לתכנן יציאה סדורה ומובנית לקראת מועד זה. משכך, בחר המשרד להקדים את הודעת הדחייה כדי להימנע מהתחייבויות כספיות.

משלחת נוער לפולין, צילום: אופירה יוחנן משלחת נוער לפולין | צילום: אופירה יוחנן משלחת נוער לפולין, צילום: אופירה יוחנן

09:05 - פסטיבל ערד יתקיים כמתוכנן למרות הגבלות הקורונה

פסטיבל ערד ייפתח כמתוכנן ב-17 באוגוסט ויימשך ארבעה ימים, זאת לאחר שנשקפה סכנה לביטולו בשל התפרצות הקורונה. המארגנים הודיעו כי הפסטיבל יתקיים בהתאם להנחיות משרד הבריאות. (ריקי כרמי)

 

08:55 - חברות ההגברה והתאורה חסמו את העלייה לירושלים בצומת שורש

 

מחאת מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים: עשרות משאיות ענק של חברות הגברה ותאורה חסמו הבוקר את העלייה לירושלים מאזור צומת שורש. המשאיות הכבדות נעצרו בדרך לירושלים ויצרו פקקי ענק כשאנשי המחאה ירדו מהרכבים והפגינו במקום תוך שהם זועקים "הנשמה או מלחמה". (מאיה נחום שחל)

 

08:00 - היום: הקבינט ידון היון בנושא הפעלת הרכבת

 

משרד התחבורה הודיע אתמול (ראשון) בפעם הרביעית כי מועד הפעלת הרכבת שוב נדחה – והפעם לא צוין תאריך יעד לנסיעה הראשונה. שרת התחבורה מירי רגב אמרה שלשום כי הרכבת צפויה להיפתח ביום רביעי, אך בהודעה שפרסמה ביום ראשון אותה התחייבות נעלמה – וכעת לא ברור מתי ואיך השירות יחזור. היום יתקיים שוב דיון בנושא – אך הפעם בקבינט הקורונה.

שרת התחבורה, מירי רגב, צילום: אוהד צויגנברג שרת התחבורה, מירי רגב | צילום: אוהד צויגנברג שרת התחבורה, מירי רגב, צילום: אוהד צויגנברג

ההתנגשות בין אנשי משרד התחבורה לאנשי משרד הבריאות צפויה להימשך גם היום. במשרד הבריאות דורשים להגביל את מספר הנוסעים ובמשרד התחבורה מעוניינים לפתוח את הרכבת ללא הגבלות.

גם המתווה שהציעה רגב להזמנת נסיעות באפליקציה אינו ברור, משום שמדובר במנגנון הזמנת כרטיסים למקומות שמורים ברכבת שמופעל בעבור קרון אחד, שהפעלתו מעולם לא נוסתה על רכבות שלמות ועל כלל הרכבות בארץ – כך שהבלבול, אי-הוודאות, הכאוס והצפיפות שמלווים את התחבורה הציבורית בשבועות האחרונים עלולים להחריף עם פתיחת הרכבת לפי המתווה ששרת התחבורה שואפת אליו. (אסף זגריזק ואדיר ינקו) 

 

24:05 - תלמיד כיתה א' בראשון לציון אובחן בקורונה, בית הספר ייסגר עד יום רביעי

עיריית ראשון לציון הודיעה כי תלמיד כיתה א' בבית הספר "אתרים" בעיר אובחן בנגיף הקורונה. בשל כך, כל התלמידים ישהו בבידוד וייבדקו, והמוסד החינוכי ייסגר עד יום רביעי. (סיון חילאי)

 

24:00 - שב"ס: סוהרת וסוהר נכנסו לבידוד בשל חשד להידבקות בקורונה

סוהרת וסוהר המשרתים בגדוד דרום של יחידת 'נחשון' הועברו לבידוד לאחר שפיתחו תסמינים לקורונה, ותוצאות הבדיקות שערכו לא נמצאו חד-משמעיות. כך נמסר משירות בתי הסוהר. עוד צוין כי אנשי סגל נוספים ואסירים שבאו עמם במגע - ייכנסו לבידוד וייבדקו. (סיון חילאי)

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות