אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עסקת ענק לתעשייה האווירית: מטוסי מודיעין נמכרו למדינה באירופה ב-350 מיליון דולר צילום: כפיר זיו

עסקת ענק לתעשייה האווירית: מטוסי מודיעין נמכרו למדינה באירופה ב-350 מיליון דולר

משבר הקורונה לא עצר את העסקה שהייתה במו"מ שנתיים; תע"א תתקין מערכות של חברת הבת אלתא במטוסי מנהלים שיעברו הסבה, באותו אופן שמכרה החברה לחיל האוויר, לאיטליה ולמדינה באסיה

08.06.2020, 16:00 | אודי עציון

משבר הקורונה לא עוצר את ההצטיידות הביטחונית גם באירופה: התעשייה האווירית חתמה היום (ב') על חוזה עם מדינה מהיבשת למכירת מטוסי מודיעין, שיוסבו ממטוסים מנהלים אזרחיים. באופן חריג מדווחת התע"א על שווי העסקה בשקלים - העומד על 1.2 מיליארד שקל, שהם כ-350 מיליון דולר.

קראו עוד בכלכליסט

את ההסבה תבצע חטיבת התעופה של התעשייה האווירית, כשאת לב המערכת תספק חברת הבת אלתא. אלתא מייצרת מספר גרסאות של מערכות מודיעין על גבי מטוסי מנהלים, לאיסוף מודיעין ושליטה אווירית, לאיסוף מודיעין על מטרות יבשתיות, ימיות או איסוף מודיעין אותות (סיגינט), ושילובים של היכולות.

נמרוד שפר מנכ"ל התעשייה האווירית, צילום: כפיר זיו נמרוד שפר מנכ"ל התעשייה האווירית | צילום: כפיר זיו נמרוד שפר מנכ"ל התעשייה האווירית, צילום: כפיר זיו

למרות שמדובר בעסקה עם מדינה אירופית, זהותה, מספר המטוסים בעסקה והאופי המדויק של מערכת המודיעין אינם ניתנים כרגע לפרסום – אולי מחשש של הלקוח לביקורת על הוצאה ביטחונית גדולה בימים של משבר כלכלי-רפואי עולמי. מנגד מדובר בעסקה שנסגרה אחרי מו"מ של יותר משנתיים, כאשר שלבי הסגירה והחתימה בוצעו בשיחות זום.

אלתא מתמחה במערכות מכ"ם ומייצרת את אלה של מערכות החץ, כיפת ברזל, קלע דוד, ספינות חיל הים, ומכמ"ים למטוסי קרב. בשנים האחרונות נמכרו מטוסי מודיעין של התעשייה האווירית ואלתא על בסיס גאלפסטרים G550, לחיל האוויר הישראלי, שם הם מכונים "נחשון", לחיל האוויר האיטלקי ולמדינה באסיה.

למרות שמדובר בכל המקרים במספר קטן של מטוסים, הרי שהטכנולוגיה המורכבת המותקנת בהם מביאה כל עסקה למאות מיליוני דולרים. איטליה למשל שילמה על שני מטוסים, כולל תחנות קרקע לקליטת המידע שהם אוספים, 750 מיליון דולר, כחלק מעסקת רכש גומלין על רכישת מטוסי אימון איטלקיים לחיל האוויר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות