אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברות התחבורה הציבורית הפרטיות מאיימות בשיבושים בשל סירוב האוצר לפצותן צילום: צביקה טישלר

חברות התחבורה הציבורית הפרטיות מאיימות בשיבושים בשל סירוב האוצר לפצותן

החברות שמפעילות כמחצית מקווי האוטובוסים במדינה מאיימות לצמצם את השירות לנוסעים החל מעוד 10 ימים, כיוון שלא קיבלו פיצוי על ימי הסגר; לדבריהן הן יאלצו לעבור ל"מוד הפעלה הישרדותי" ומזהירות כי קריסת הענף תוביל להתרסקות של עשרות אלפי משפחות

08.06.2020, 18:25 | אודי עציון

חברות התחבורה הציבורית הפרטיות מאיימות לצמצם בחדות את השירות לנוסעים החל מה-18 ביוני, במחאה על הסחבת בקבלת פיצויים מהמדינה על הגבלת פעילותן בימי הסגר והירידה הגדולה במספר הנוסעים באוטובוסים, שמשפיעה על הכנסותיהן.

קראו עוד בכלכליסט

החברות הודיעו היום לשרת התחבורה מירי רגב, כי לאחר יותר משלושה חודשים של פניות חוזרות ונשנות לפקידי הממשלה, ולאחר שבתחילת השבוע נמנעו פקידי משרד האוצר מלהגיע לפגישתם עם אנשי משרד התחבורה בנושא, יאזלו בקרוב משאביהן הכספיים.

אוטובוס של מטרופולין, צילום: בן ניקסון אוטובוס של מטרופולין | צילום: בן ניקסון אוטובוס של מטרופולין, צילום: בן ניקסון

בעוד 10 ימים בלבד יגמר לדבריהן פרק הזמן בו תוכלנה החברות להמשיך ולהחזיק את ראשן מעל המים ולהפעיל את התחבורה הציבורית במתכונת שגרתית.

מתום התקופה, החברות תאלצנה לעבור ל" מוד הפעלה הישרדותי" הכולל צמצום פעילות משמעותי של הנסיעות. התפוסה באוטובוסים נעה כעת על בין 70% ל-80% מהרגיל, מה שממשיך לפגוע בהכנסות החברות, שלא עומדות בתוכנית העבודה שסוכמה עם הממשלה שהתבססה על גידול צפוי במספר הנוסעים.

החברות מזהירות כי קריסת ענף התחבורה הציבורית תגרום לעשרות אלפי מפרנסים, בהם נהגי החברות, סדרנים ועובדי תפעול לאבד את מקום עבודתם ולהוביל את משפחותיהם להתרסקות כלכלית.

לדבריהן, "באסטרטגיית היציאה שגיבשה, התעלמה ממשלת ישראל באופן בוטה מענף התחבורה הציבורית תוך שהיא לא מציגה מתווה הולם לפערים הכלכליים הדרמטיים שנוצרו עקב המשבר והותירה את החברות ללא יכולת קיום כלכלית", נמסר מפורום חברות התחבורה הציבורית הפרטיות.

פורום זה כולל בתוכו את החברות אפיקים, קווים, מטרופולין, סופרבוס, נתיב אקספרס, אגד תעבורה, דן בדרום, דן בצפון ודן ב"ש. כאמור, החברות מפעילות כיום כ-50% מקווי האוטובוס, כאשר השאר נותר בידי אגד ודן הוותיקות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות